Harrachov je město pokladů

Text: Prima Žena
20. července 2020 | 09:00

Harrachov - Kdybyste měli přisoudit Harrachovu nějaký výstižný titul, určitě byste se nespletli, pokud byste ho nazvali Městem pokladů. Tím dnešním je sedačková lanovka na Čertovu horu. Na bájemi opředenou Čertovu horu vás v letní sezóně vyveze kolem jednoho z divů Krkonoš, skokanského mamutího můstku.

harachov_mesto_pokladu_1_PZ.jpg harachov_mesto_pokladu_2_PZ.jpg harachov_mesto_pokladu_3_PZ.jpg harachov_mesto_pokladu_4_PZ.jpg harachov_mesto_pokladu_5_PZ.jpg

Hodnocení:

Tiskni článek

Pošli článek

V Harrachově však můžete spatřit i poklad v pravém smyslu slova. Byl dlouhá léta důmyslně ukrytý ve sklárně z roku 1712, která je sama o sobě historickým pokladem. Nejdelší dobu náležela hraběcímu rodu Harrachů.

Měli v ní také vzorkovnu, jež zahrnovala nejúžasnější díla vytvořená v Harrachově. Když sudetské pohraniční oblasti Československa obsadili v roce 1938 nacisté, Jan Nepomuk Antonín hrabě Harrach se před nimi rozhodl své sklo ukrýt.

Nařídil vybudovat tajnou místnost. Přesunul do ní celou vzorkovnu a zedníci zazdili a omítli vchod tak mistrně, že po válce nikoho nenapadlo, co se může skrývat za zdánlivě obyčejnou stěnou.

Až při rekonstrukci sklárny v 70. letech minulého století objevili dělníci poklad nedozírné historické ceny. Místnosti, kde sklo našlo, se dodnes přezdívá Třináctá komnata. Když v roce 1993 František Novosad sklárnu koupil, ocenili znalci historickou sbírku na 20 milionů korun.  Za totality zůstávala sbírka skryta před očima běžných smrtelníků. Až František Novosad nechal objevený skleněný poklad vynosit ze zchátralé místnosti a přesunul ho do budovy bývalého Panského domu. V ní založil muzeum, novodobý poklad největšího rekreačního střediska v západních Krkonoších. Před několika lety se harrachovská historická sbírka skla stala kulturní památkou.

Ale přinejmenším stejně hodnotným pokladem Harrachova jsou výhledy do čarokrásné krajiny severních Čech. Obstarává je vrchol Čertovy hory, kam stoupá sedačková lanovka. „Před očima se výletníkům rozprostřou Jizerky, Ještěd s vysílačem ve tvaru rotačního hyperboloidu, malebné údolí Harrachova i hřebeny Krkonoš na česko-polské hranici,“ říká Vlastislav Fejkl, provozní náměstek Sportovního areálu Harrachov..

« předchozí strana 1 2 3

 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?

Soutěže

TOP ZDRAVÍ A KRÁSA

Letni osvěžení

Příjemné letní počasí s sebou přináší sluníčko, nový příval energie, dobrou náladu. více

TOP DOMOV

Venkovní koberec

Zahrada je nedílnou součástí každého rodinného domu, ale i panelové domy více

TOP GURMÁN

Křupejte bez výčitek

Ochutnáte jeden, a musíte spořádat celé balení. Chipsy – symbol nezdravého jídla více

TOP SPOLEČNOST

Jsem žena

Charitativní projekt Jsem žena #jsembohyně, za jehož vznikem stojí hudební skladatelka, více

Original Marines

Italská módní značka – od batolat až po teens. Hledáte něco hezkého pro své děti, více

Slabé pánevní dno

Téma pánevního dna trápilo mnoho našich kamarádek i zákaznic a tak jsme vytvořili více

Svěží a vypnutá pleť

Caviar Of Switzerland je výjimečná kolekce produktů proti stárnutí pleti, více