Harrachov je město pokladů

Text: Prima Žena
20. července 2020 | 09:00

Harrachov - Kdybyste měli přisoudit Harrachovu nějaký výstižný titul, určitě byste se nespletli, pokud byste ho nazvali Městem pokladů. Tím dnešním je sedačková lanovka na Čertovu horu. Na bájemi opředenou Čertovu horu vás v letní sezóně vyveze kolem jednoho z divů Krkonoš, skokanského mamutího můstku.

harachov_mesto_pokladu_1_PZ.jpg harachov_mesto_pokladu_2_PZ.jpg harachov_mesto_pokladu_3_PZ.jpg harachov_mesto_pokladu_4_PZ.jpg harachov_mesto_pokladu_5_PZ.jpg

Hodnocení:

Tiskni článek

Pošli článek

V Harrachově však můžete spatřit i poklad v pravém smyslu slova. Byl dlouhá léta důmyslně ukrytý ve sklárně z roku 1712, která je sama o sobě historickým pokladem. Nejdelší dobu náležela hraběcímu rodu Harrachů.

Měli v ní také vzorkovnu, jež zahrnovala nejúžasnější díla vytvořená v Harrachově. Když sudetské pohraniční oblasti Československa obsadili v roce 1938 nacisté, Jan Nepomuk Antonín hrabě Harrach se před nimi rozhodl své sklo ukrýt.

Nařídil vybudovat tajnou místnost. Přesunul do ní celou vzorkovnu a zedníci zazdili a omítli vchod tak mistrně, že po válce nikoho nenapadlo, co se může skrývat za zdánlivě obyčejnou stěnou.

Až při rekonstrukci sklárny v 70. letech minulého století objevili dělníci poklad nedozírné historické ceny. Místnosti, kde sklo našlo, se dodnes přezdívá Třináctá komnata. Když v roce 1993 František Novosad sklárnu koupil, ocenili znalci historickou sbírku na 20 milionů korun.  Za totality zůstávala sbírka skryta před očima běžných smrtelníků. Až František Novosad nechal objevený skleněný poklad vynosit ze zchátralé místnosti a přesunul ho do budovy bývalého Panského domu. V ní založil muzeum, novodobý poklad největšího rekreačního střediska v západních Krkonoších. Před několika lety se harrachovská historická sbírka skla stala kulturní památkou.

Ale přinejmenším stejně hodnotným pokladem Harrachova jsou výhledy do čarokrásné krajiny severních Čech. Obstarává je vrchol Čertovy hory, kam stoupá sedačková lanovka. „Před očima se výletníkům rozprostřou Jizerky, Ještěd s vysílačem ve tvaru rotačního hyperboloidu, malebné údolí Harrachova i hřebeny Krkonoš na česko-polské hranici,“ říká Vlastislav Fejkl, provozní náměstek Sportovního areálu Harrachov..

« předchozí strana 1 2 3

 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?

Soutěže

TOP ZDRAVÍ A KRÁSA

Chraňte tělo

Imunitní systém je v dnešních dnech jedním z nejskloňovanějších výrazů. více

TOP DOMOV

Vinylová podlaha

Stará podlaha dosluhuje a vám nezbývá než si pořídit novou. Jenže nabídka více

TOP GURMÁN

Španělská vína

Španělská vína jsou symbolem dovolené, malebného západu slunce se skleničkou více

TOP SPOLEČNOST

Alena Camplíková

Alena Camplíková vždy tíhla k podpoře a pomoci ostatním. Nejprve si vybrala více

Lékárnička na cesty

Dovolená, prázdniny a cestování patří odjakživa k sobě. Přestože to letos více

Krásná dlažba

Prostory jako je terasa či zahrada nejenže dotvářejí vzhled našeho domu více

Jak přežít rozvod

Máte za sebou rozvod? Pak jste právě ukončili jednu důležitou etapu. více