Nebojte se vodních sportů

Text: Prima Žena
3. května 2017 | 09:00

Windsurfing, kitesurfing, paddleboarding, wakeboarding, jachting nebo vodní lyžování. To vše jsou poměrně moderní sporty, které mají jednoho společného jmenovatele. Vodu a částečně i kapku adrenalinu. Při některých sportech se využívá přírodních živlů, jako jsou voda a vítr, u jiných je zapotřebí další síly: plachty, pádla a člunu. Pojďme se společně vydat za teoretickým prozkoumáním některých adrenalinových vodních radovánek.

Hodnocení:

Tiskni článek

Pošli článek

Začínáme s paddleboardingem
Vodní sport paddleboarding, česky pádlbording, je dalším sportem, který prožívá renesanci. Vznikl údajně opět na Havaji, kdy místní surfaři s fotoaparáty potřebovali paddleboardy – prkna a pádla, aby ulovili nejhezčí snímky svých surfujících kolegů. U nás se první nadšenci paddleboardingu objevili asi v roce 2009. Směšně vyhlížející postava s pádlem na speciálním, jakoby surfovém boardu, si to brázdí vodní plochou a snaží se udržet rovnováhu. Tak vypadá začátečník. Ovšem zkušení jezdci využívají pohybu na prkně s pádlem například pro fitness jízdu, při níž posilují svalstvo a celkově nabírají kondičku. Pak jsou paddleboardisté sjíždějící horní toky řek a peřeje na nafukovacích prknech, která jsou více odolná. Paddleboarding lze provozovat i závodně, a to na speciálních dlouhých prknech, která podobně jako longboardy nebo sjezdové snowboardy vydrží dlouhou a rychlou jízdu. Výjimkou nejsou ani sportovci, již využívají paddleboardy k jízdě ve vlnách. Pro všechny uvedené sporty je třeba speciální výbava na vodní sporty, která je k dispozici v mnohých půjčovnách nebo specializovaných prodejnách.

Nejznámější vodní sport - windsurfing

Winsurfing je zábavou, která si v našich tuzemských podmínkách našla své věrné příznivce již v minulém století, přesněji zhruba před 35 lety. Ovšem zeptejte se havajských domorodců a ti vám potvrdí, že surfování na příbojových vlnách je u nich populární již odpradávna. Vždyť jak vznikl samotný název sportu windsurfing? Z anglického spojení dvousloví wind – vítr a surf – příboj. Máchovo jezero, Rozkoš, Lipenská přehrada, Slapy, rybník Bucek, Pálava, Nechranická přehrada, vodní nádrž Slezská Harta, kaskáda tří vodních nádrží Nové Mlýny a mnohé další vodní plochy každoročně navštíví stovky vyznavačů klouzání na prkně s plachtou.

Historie windsurfingu v tuzemsku
Jak uvádí Česká windurfingová asociace, začátky tohoto sportu v tehdejším Československu se datují k roku 1972. Jenže tehdejší prkna byla nepoužitelná a až v roce 1974 byly z Nizozemska přivezeny první originální komplety a podle nich se začaly surfy stavět. A už o rok později se konal první oficiální závod v ČSSR – na přehradě Jesenice. Tehdejší pravidla nijak neomezovala tvar a jiné parametry plováků, jako je tomu dnes, pouze byla omezená plocha plachty. Následovaly více či méně úspěšné doby olympijské a závodní, do nichž se zejména po roce 1989 snažili zapojovat i čeští závodníci. Rychlý rozvoj windsurfingu v novodobé historii předznamenává přibývání dalších nadšenců, kteří se nezaleknou prvotních výdajů za základní vybavení.

Stále více oblíbený kitesurfing

Kitesurfing je úplný nováček mezi vodními sporty, přestože historie tvrdí, že vymyšlení tohoto sportu mají na svědomí staří Číňané již ve třináctém století. Tehdy si chtěli ochočit draka, neboli tažnou létající plachtu, již s pomocí lanek ovládá jezdec na prkně, které klouže na vodní hladině. V současnosti byl kitesurfing nejprve rozšířen v přímořských oblastech, kde jsou příznivé povětrnostní podmínky pro provozování této adrenalinové vodní zábavy. Dnes se v Česku můžeme s kitesurfery setkat i na vodních plochách, kde se prohánějí windsurfeři. Zajímavé je, že se navzájem tyto skupiny nějak nevytlačují (jako tomu dříve bylo třeba mezi lyžaři a snowboardisty), naopak mnohdy se party s vyznavači těchto vodních sportů prolínají. Kdo by se chtěl věnovat kitesurfingu, měl by začít s pronájmem výbavy v některé z půjčoven a začít s postupným seznamováním se s prknem, drakem i samotnou technikou. Zjištění, že tento sport není pro vás a přitom mít doma zakoupenou výbavu, by vás mohlo stát majlant. Pro provozování kitesurfingu je třeba mít tažného draka, trapéz – úvazek kolem těla a pro připevnění šňůr od draka, samotný kiteboard – prkno. K doporučenému vybavení patří neopren, bezpečnostní nůž pro případné uvolnění provázků, protinárazová nebo záchranná vesta, signální zařízení pro přivolání pomoci a na zvážení jsou přilba a GPS zařízení.
 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?

Soutěže

TOP ZDRAVÍ A KRÁSA

Tvarujte tělo

Věda pokročila a v současnosti již estetická medicína nabízí zákroky, které ještě před více

TOP SEX A VZTAHY

Erotika ve vztahu

Více než polovina žen i mužů má sex hned po první schůzce. Pro více než třetinu více

TOP DOMOV

Ochrana majetku

Léto je za rohem a s ním i čas dovolených, odjezdů na chalupy a odletů do zahraničí. více

TOP GURMÁN

Grilování hovězího

S letními měsíci je nerozlučně spjato grilování. K tomu, aby byl váš kulinářský výtvor více

TOP SPOLEČNOST

ELICA

Největší výrobce odsavačů par na světě je značka ELICA, která každým rokem překvapí více

Slabé pánevní dno

Téma pánevního dna trápilo mnoho našich kamarádek i zákaznic a tak jsme vytvořili více

Novinka od Lenova

Ochladilo se, napadl první sníh, na náměstích se po roce znovu objevilo spoustu více

Polévka je grunt

„Polévka je grunt a maso je špunt,“ také jste to od babičky slýchali? více