Malta: Ostrov plný tajemství

Text: Jana Moravcová
25. srpna 2008 | 00:00

Málokterý ostrov je obestřen tolika tajemstvími jako právě Malta. Zdejší neolitická civilizace zmizela beze stopy a zanechala po sobě unikátní kamenné chrámy. Udělejte si čas a projeďte Maltu křížem krážem. Odpočinete si u moře a zároveň poznáte nejstarší architektonické památky na zemi.

malta_osdtrovplnytajemstvi_600.jpg malta_osdtrovplnytajemstvi_600b.jpg malta_osdtrovplnytajemstvi_600c.jpg malta_osdtrovplnytajemstvi_600e.jpg

Hodnocení:

Tiskni článek

Pošli článek

Ostrov Malta na mapě připomíná malou tečku ležící ve Středozemním moři necelých 100 kilometrů na jih od Sicílie a zhruba 300 kilometrů východně od Tuniska.

Tisícileté dějiny

Ačkoliv je Malta ostrovem velmi malým (má rozlohu pouhých 316 km2), její historie rozhodně zanedbatelná není. Na maltském území žila řada významných kultur a odehrály se tu důležité historické události Evropy. Malta se chlubí dějinami v trvání 7000 let. První osadníci na Maltu připluli pravděpodobně ze Sicílie již kolem roku 5000 před Kristem.

Po záhadné periodě neolitických megalitických chrámů, kdy na ostrovech sídlila vyspělá společnost, se na ostrově postupně vystřídali Féničané, Kartaginci, Římané, Byzantinci, Arabové, Johanité a ostrov ovládl také sám velký Napoleon. Po něm přišli Britové, pro které se Malta v obou světových válkách stala vynikající vojenskou základnou ve Středozemním moři. Nakonec v roce 1964 získala Malta nezávislost, ovšem stopy britské nadvlády jsou na ostrově stále patrné.

Relaxace na pláži

Největší relax je samozřejmě u moře na plážích, které jsou na Maltě většinou oblázkové nebo písečné. Milovníci písečných pláží zavítají na jih ostrova Malty. Nejhezčími písečnými plážemi jsou Balutta Bay, Golden Bay nebo Ghar Lapsi. Na Maltě můžete objevovat také skryté písečné či skalnaté zátoky, které jsou téměř liduprázdné a zůstávají nedotčeny civilizací. Tady na vás čeká romantika. Na klasických turistických plážích můžete naopak využít veškerého komfortu, včetně nabídky vodních sportů od windsurfingu až k potápění. Ovšem nejkrásnější pláží celého maltského souostroví je pláž Modré laguny na ostrově Comino, k němuž se vydejte na jednodenní výlet lodí.

« předchozí strana 1 2

Reakce na článek

Celkem reakcí: 2 Všechny reakce Reagovat

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?

Soutěže

TOP ZDRAVÍ A KRÁSA

Svěží a vypnutá pleť

Caviar Of Switzerland je výjimečná kolekce produktů proti stárnutí pleti, více

TOP DOMOV

Autosedačky Cybex

Dětské autosedačky CYBEX jsou nejlepší volbou pro ochranu dětí v autě. více

TOP GURMÁN

Křupejte bez výčitek

Ochutnáte jeden, a musíte spořádat celé balení. Chipsy – symbol nezdravého jídla více

TOP SPOLEČNOST

Letní scéna Harfa

Terasy Harfa, nový multifunkční prostor na střeše Galerie Harfa v Praze – Libni, více

Slabé pánevní dno

Téma pánevního dna trápilo mnoho našich kamarádek i zákaznic a tak jsme vytvořili více

Bílá dovolená

Když se řekne Harrachov, většině lidí se vybaví horské středisko, více

Lékárnička na cesty

Dovolená, prázdniny a cestování patří odjakživa k sobě. Přestože to letos více