Kodaň jako zelená střecha Evropy

Text: Prima Žena
22. října 2019 | 09:00

Stávka za klima, udržitelný rozvoj, klimatické změny, kompenzace CO2. To je jen pár z hesel, která dnes otřásají základy moderní společnosti. Svou činnost a její dopady přehodnocují jednotlivci, korporace i státy. Samotná města po celém světě podnikají odvážná opatření v oblasti klimatu a vedou ke zdravější a udržitelnější budoucnosti. A v jejich čele stojí Kodaň.

kodan_1_PZ.jpg kodan_PZ.jpg

Hodnocení:

Tiskni článek

Pošli článek

Pokud chcete vyrazit na podzimní výlet, právě v Kodani můžete nasát zelenou inspiraci, kterou si odvezete domů! Udržitelný rozvoj je takový způsob rozvoje lidské společnosti, ve kterém je hospodářský a společenský pokrok v souladu s plnohodnotným zachováním životního prostředí, abychom mohli naši planetu předat dalším generacím zdravou. Oblast tzv. Velké Kodaně je dlouhodobě jedním z nejprogresivnějších regionů v Evropě a do roku 2025 chce být CO2 neutrální.

V Kodani potkáte víc cyklistů než řidičů
Kodaň je skutečným průkopníkem ve vytváření udržitelných, zdravých a obyvatelných měst budoucnosti. Pravidelně se umísťuje v čele žebříčků měst, kde se nejlépe žije, a to zejména proto, že pečuje o městskou zeleň a parky. Ty jsou přes léto doslova zaplněny lidmi, kteří tu odpočívají nebo pořádají pikniky.  I městská cyklistika tu má své pevné místo. Čeho si můžete v Kodani hned všimnout, jsou totiž všude přítomná kola. Místní na nich nejezdí proto, že by museli, je to však levnější, bezpečnější a jeden z nejlepších způsobů dopravy. Kodaň také neustále investuje peníze do zlepšování cyklostezek. Zároveň je to jedno z mála měst, kde funguje metro ve dne v noci. Díky kvalitním a rozsáhlým cyklostezkám a rychlé a dostupné hromadné dopravě tak obyvatelé dánského hlavního města téměř necítí potřebu vlastní osobní vůz a obejdou se bez něj.

Jako turisté si můžete Kodaň projet na kole poměrně jednoduše. Půjčoven kol zde najdete stovky, za doporučení stojí například skvěle hodnocená půjčovna Bycyklen nebo sdílení kol Donkey Republic bike rental. Cena za půjčení kola se pohybuje kolem 100 Kč za hodinu. Mimochodem, jen v Kodani najdete přes 500 kilometrů cyklostezek, v celé zemi je to pak dokonce 12 tisíc kilometrů. Je třeba vyzdvihnout, že na kole máte větší volnost a často i dost ušetříte. Stihnete město prozkoumat rychleji a navíc z perspektivy místních. Že Kodaň samotná hraje v městské cyklistice, udržitelnosti a zelené mobilitě prim, potvrzuje i plánovaná česká exkurze zástupců vítězných měst soutěže Cykloměsto roku 2019, kteří tento týden jedou ekologickým autobusem FlixBus do Kodaně a Aarhusu vzdělávat se v oblasti udržitelné mobility, infrastruktury a celkového rozvoje. V Kodani se současně koná i Světový summit starostů C40, kde se setkají starostové a zástupci primátorů zelených měst, experti na změnu klimatu, inovátoři a samotní občané. Města i odborníci zde představí inovativní aktivity a opatření, která vedou ke snížení emisí skleníkových plynů a zlepšení odolnosti klimatu.

« předchozí strana 1 2

 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?

Soutěže

TOP ZDRAVÍ A KRÁSA

Dezinfekce rukou

Koronavirus je nejčastěji skloňované slovo posledních dní, v době pandemie více

TOP SEX A VZTAHY

Předehra je důležitá

Minimálně šestiminutová předehra je klíčem k uspokojivému milování. Pro většinu lidí více

TOP DOMOV

Klika cobra CU+

Kritická situace s pandemií koronaviru přitáhla pozornost i k dlouhodobému problému více

TOP GURMÁN

Bylinkové ghí

S jarem se jídelníček odlehčuje, ale zdravé tuky v něm mají své stálé místo po celý rok více

TOP SPOLEČNOST

Hurvínek učí

Divadlo Spejbla a Hurvínka se rozhodlo potěšit malé diváky a podle známého více

Slabé pánevní dno

Téma pánevního dna trápilo mnoho našich kamarádek i zákaznic a tak jsme vytvořili více

Skincare dieta

Zatímco jsou všichni zaneprázdněni debatou o novoročních dietách, švédská skintech více

Dokonalý Valentýn

Svátek sv. Valentýna počítají zamilovaní k nejdůležitějším dnům v roce. více