Jaký je rozdíl mezi damaškem a saténem?

Text: Prima Žena
10. ledna 2019 | 15:00

Také při výběru ložního povlečení váháte, jaký je vlastně rozdíl mezi saténem a damaškem? Odpověď je jednoduchá, pouze ve způsobu tkaní. Satén se vyznačuje hladkým vzorem, damašek je proti tomu vytkávaný, kdy se při zpracování vytvářejí matné a lesklé ornamenty. Vytkávaný vzor nádherně lomí světlo a působí v interiéru luxusně. Saténové povlečení zase nabízí krásné designové tisky. Aktuální novinkou je kombinace vytkávaného damašku s tiskem.

damasek_vs_saten_1_PZ.jpg damasek_vs_saten_2_PZ.jpg damasek_vs_saten_3_PZ.jpg damasek_vs_saten_4_PZ.jpg damasek_vs_saten_5_PZ.jpg

Hodnocení:

Tiskni článek

Pošli článek

Nač si dát při výběru pozor
Základem obou materiálů je kvalitní bavlna, nejlépe z Egypta a Egejského poloostrova, tedy oblastí, kde je málo srážek. Právě použití těchto nejjemnějších česaných přízí dává damaškovému i saténovému povlečení jemnost, hebkost a odolnost – lidé si je často pletou s hedvábím. Zároveň mají schopnost v létě absorbovat pot a ochladit a v zimě příjemně zahřát. Použití kvalitní bavlny vám také zaručí, že i za dvacet let bude povlečení vypadat, jako byste si je právě přinesli z obchodu. Proto při jeho výběru dbejte na kvalitní materiál, poznáte jej promnutím mezi prsty. Látka musí být na omak pevná jako plátno a zároveň jemná a hebká, jako hedvábí. Sázka na jistotu je ložní od české textilky VEBA, v jejichž povlečení spí i evropská smetánka, světové popové hvězdy i královské rodiny.

Jak poznat nekvalitní satén
Znát materiál, z kterého je látka utkaná, je důležité především při nákupu saténového povlečení. Vzpomenete si ještě na saténové povlečení, které se lepí na tělo, elektrizuje a po pár praních je plné žmolků? Ta jsou utkaná především z umělého vlákna a se saténovým povlečením z bavlny mají společný snad jen název. Dobrým vodítkem je i symbol praní. Doporučená teplota 40 °C značí, že je materiál háklivý na zacházení. „Roztoče přitom zničíte až při praní na 60 °C, na něž jsou saténová a damašková povlečení z bavlny přizpůsobená,“ upřesňuje Helena Tomášová, odbornice na bytový textil z české textilky VEBA, která vyrábí krásné, kvalitní a designové saténové povlečení.

A dobrý tip na závěr: kvalitní damaškové i saténové povlečení se dnes vyrábí i v nežehlivé úpravě EASY CARE, takže si můžeme užívat luxusu i bez práce navíc. Velký výběr najdete na www.vebaht.cz
 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?

Soutěže

TOP MÓDA

Letní trendy

Letní měsíce nám v rámci oblečení i obuvi dávají spoustu příležitostí ke kreativitě. více

TOP ZDRAVÍ A KRÁSA

Jak zhubnout?

Jana Havrdová, prezidentka Českého svazu aerobiku a fitness FISAF.cz více

TOP SEX A VZTAHY

Benefity přátelství

Také jste si všimla, jak se životní tempo stále zrychluje? Je těžké této tendenci více

TOP CESTOVÁNÍ

Rady na cesty

Začíná letní sezóna plná cestování a nevšedních zážitků. Přečtěte si pár tipů více

TOP GURMÁN

KetoDieta

Chutnou redukční dietu, při které nemusíte hladovět, a nadbytečná kila půjdou zaručeně více

Slabé pánevní dno

Téma pánevního dna trápilo mnoho našich kamarádek i zákaznic a tak jsme vytvořili více

Chytré řešení

Řešíte, jak rozdělit větší prostory bez stavebních úprav? Zajímavou variantou více

Krásná pleť

S věkem kůže ztrácí svou pružnost a pevnost a stává se tenčí. Tato ztráta pružnosti více