Jaký je rozdíl mezi damaškem a saténem?

Text: Prima Žena
10. ledna 2019 | 15:00

Také při výběru ložního povlečení váháte, jaký je vlastně rozdíl mezi saténem a damaškem? Odpověď je jednoduchá, pouze ve způsobu tkaní. Satén se vyznačuje hladkým vzorem, damašek je proti tomu vytkávaný, kdy se při zpracování vytvářejí matné a lesklé ornamenty. Vytkávaný vzor nádherně lomí světlo a působí v interiéru luxusně. Saténové povlečení zase nabízí krásné designové tisky. Aktuální novinkou je kombinace vytkávaného damašku s tiskem.

damasek_vs_saten_1_PZ.jpg damasek_vs_saten_2_PZ.jpg damasek_vs_saten_3_PZ.jpg damasek_vs_saten_4_PZ.jpg damasek_vs_saten_5_PZ.jpg

Hodnocení:

Tiskni článek

Pošli článek

Nač si dát při výběru pozor
Základem obou materiálů je kvalitní bavlna, nejlépe z Egypta a Egejského poloostrova, tedy oblastí, kde je málo srážek. Právě použití těchto nejjemnějších česaných přízí dává damaškovému i saténovému povlečení jemnost, hebkost a odolnost – lidé si je často pletou s hedvábím. Zároveň mají schopnost v létě absorbovat pot a ochladit a v zimě příjemně zahřát. Použití kvalitní bavlny vám také zaručí, že i za dvacet let bude povlečení vypadat, jako byste si je právě přinesli z obchodu. Proto při jeho výběru dbejte na kvalitní materiál, poznáte jej promnutím mezi prsty. Látka musí být na omak pevná jako plátno a zároveň jemná a hebká, jako hedvábí. Sázka na jistotu je ložní od české textilky VEBA, v jejichž povlečení spí i evropská smetánka, světové popové hvězdy i královské rodiny.

Jak poznat nekvalitní satén
Znát materiál, z kterého je látka utkaná, je důležité především při nákupu saténového povlečení. Vzpomenete si ještě na saténové povlečení, které se lepí na tělo, elektrizuje a po pár praních je plné žmolků? Ta jsou utkaná především z umělého vlákna a se saténovým povlečením z bavlny mají společný snad jen název. Dobrým vodítkem je i symbol praní. Doporučená teplota 40 °C značí, že je materiál háklivý na zacházení. „Roztoče přitom zničíte až při praní na 60 °C, na něž jsou saténová a damašková povlečení z bavlny přizpůsobená,“ upřesňuje Helena Tomášová, odbornice na bytový textil z české textilky VEBA, která vyrábí krásné, kvalitní a designové saténové povlečení.

A dobrý tip na závěr: kvalitní damaškové i saténové povlečení se dnes vyrábí i v nežehlivé úpravě EASY CARE, takže si můžeme užívat luxusu i bez práce navíc. Velký výběr najdete na www.vebaht.cz
 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?

Soutěže

TOP MÓDA

Hodinky Prim

Nosíte ráda hodinky? Nebo jste ještě nenašla takové, které by splňovaly více

TOP ZDRAVÍ A KRÁSA

Liposukce

S tím jak roste zájem o zkrášlovací zákroky, přibývá klinik estetické medicíny více

TOP SEX A VZTAHY

Dejte si svůj cíl

Každý Nový rok si dáváme předsevzetí. Ale proč, když je opakovaně porušujeme? více

TOP CESTOVÁNÍ

Zimní dovolená

Maximálně vyladěnou zimní dovolenou si užijete v moderně vybaveném areálu více

TOP GURMÁN

Mixitella od Mixit

Hoď tam kupu oříšků, pořádnou hrst čokolády a rozmixuj. více

Original Marines

Italská módní značka – od batolat až po teens. Hledáte něco hezkého pro své děti, více

Perfektně uklizeno

Prázdninový režim pomalu končí. Vaše rodina se vrací zpět více

Bílá dovolená

Když se řekne Harrachov, většině lidí se vybaví horské středisko, více