Patchwork ovládl svět obkladů a dlažeb

Text: Prima Žena
30. července 2020 | 09:00

Patchwork, původně specifická technika z oblasti textilií, proniká i do dalších sfér. Nově například do světa obkladů a dlažeb. Chcete ozvláštnit svůj interiér i exteriér a využít přitom svou fantazii? Poskládejte si z kachliček vlastní patchwork! Volit přitom můžete jak v tradiční, tak i moderní či rustikální styl.

pachwork_ovladl_svet_obkladu_1_PZ.jpg pachwork_ovladl_svet_obkladu_2_PZ.jpg pachwork_ovladl_svet_obkladu_3_PZ.jpg pachwork_ovladl_svet_obkladu_4_PZ.jpg pachwork_ovladl_svet_obkladu_5_PZ.jpg
pachwork_ovladl_svet_obkladu_6_PZ.jpg pachwork_ovladl_svet_obkladu_7_PZ.jpg pachwork_ovladl_svet_obkladu_8_PZ.jpg

Hodnocení:

Tiskni článek

Pošli článek

Zřejmě nejstarší dochovaný patchwork pochází z Číny z 8. století, jedná se o budhistické roucho sešité z pestrých hedvábných látek. Velkou oblibu si pak tato technika, která je založena na sešívání malých, různě barevných kousků látek tak, aby vytvářely geometrické vzory, získala v Anglii 17. století. Kolem druhé světové války popularita patchworku načas utichla, aby se s velkou pompou vrátila v dnešní době. To už ovšem nejen na poli textilu.

Patchwork do koupelny, kuchyně i kavárny
Obliba patchworku v interiérovém designu je velká, zvlášť pokud jde o keramické obklady a dlažby. Architekti tyto materiály rádi využívají nejen v koupelnách, ale i v obytných prostorách, kuchyních, v designových prodejnách, kavárnách nebo restauracích.  Stejně jako v případě textilních výrobků jde i v případě obkladů a dlažeb o nahodilé kombinace různých dekorativních prvků. A výběr je skutečně široký. Vybírat je možné od střízlivých vzorů až po ty výrazné, barevné ba dokonce křiklavé. Velmi oblíbené jsou retro vzory inspirované secesí, renesancí či antikou. Stejně jako u jiných dlažeb jsou i tyto materiály svým použitím zcela univerzální. Slouží tedy jako obklad i dlažba v prakticky všech obytných prostorách a dokonce i v exteriéru. Na trhu totiž existují i mrazuvzdorné a protiskluzné série, které lze použít jak na terasách, tak i schodištích nebo k bazénu.

Vzory si může každý stavebník sám libovolně kombinovat, alternativou jsou pak větší dlaždice s již vyskládaným patchwork designem. Obvyklé je, že patchworkový dekor je kombinován se základní jednobarevnou dlažbou.

« předchozí strana 1 2

 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?

Soutěže

TOP MÓDA

Kouzlo krajky

Kouzlu paličkované krajky jsem propadla v 15ti letech, kdy mi taje tohoto více

TOP ZDRAVÍ A KRÁSA

Zabiják stresu

Investovat se dá mnoha způsoby – ať už nákupem cenných uměleckých děl více

TOP GURMÁN

Rum Serum

Prémiové rumy Serum jsou pevně provázané s příběhem Panamského průplavu, více

Original Marines

Italská módní značka – od batolat až po teens. Hledáte něco hezkého pro své děti, více

Severský design

Mohou tradiční designové přístupy a nová perspektiva fungovat dohromady? více

Jak přežít rozvod

Máte za sebou rozvod? Pak jste právě ukončili jednu důležitou etapu. více