Co dělat v případě úmrtí pojistníka auta?

Text: Prima Žena
11. prosince 2018 | 15:00

V případě úmrtí pojistníka nebo vlastníka vozidla byste v každém případě měli vždy v první řadě kontaktovat pojišťovnu, u které je povinné ručení sjednáno, úmrtí pojištěného nahlásit a informovat se o dalším postupu.

Hodnocení:

Tiskni článek

Pošli článek

V případě smrti pojištěného sice obecně dochází k zániku pojištění, ale například u povinného ručení tomu tak automaticky není. Každé vozidlo ze zákona musí být pojištěno, pokud je provozováno. V praxi to znamená, že pokud má vozidlo SPZ, musí být pojištěno. Nestačí tedy vozidlo uklidit do garáže a myslet si, že se povinné ručení platit nemusí. Musí, a to i když se s vozem nejezdí.

V případě úmrtí je rozhodující dědické řízení. Pokud s vozidlem jezdit nikdo z pozůstalých nepotřebuje, je možné za pomoci notáře vůz vyřadit z provozu a uložit značky dočasně do depozitu, než dojde k ukončení dědického řízení.

Pojišťovně stačí následně zaslat výpověď pojistné smlouvy společně s kopií úmrtního listu a kopií velkého technického průkazu, kde je vyznačeno dočasné vyřazení vozidla z provozu.

Pokud je však vozidlo dále užíváno, obecná praxe je taková, že do doby ukončení dědického řízení je stále v platnosti původní pojistná smlouva a pojistné musí být dále hrazeno.

Po ukončení dědického řízení se určí dědic, resp. nový vlastník vozu. Práva a povinnosti ohledně povinného ručení vozidla tak přecházejí na dědice. Vozidlo se musí na registru vozidel přepsat na nového majitele, současně změnu vlastníka nahlásit pojišťovně a ukončit tak původní povinné ručení. Původní pojistná smlouva poté zaniká ke dni přepisu vozidla. Od tohoto dne by měl vozidlo pojistit znovu nový vlastník.

 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?

Soutěže

TOP MÓDA

Kouzlo krajky

Nová kolekce spodního prádla Boux Avenue Jaro 2019 se nese ve znamení květinových vzorů více

TOP ZDRAVÍ A KRÁSA

5 faktů o menopauze

Ženy mohou po nástupu perimenopauzy očekávat nárůst tělesné hmotnosti zhruba více

TOP SEX A VZTAHY

Muži ze second handu

Zamilovat se do rozvedeného muže? Může se to stát i vám. Čím starší jste, tím více

TOP GURMÁN

Zdravý životní styl

Možná se vám někdy do rukou dostaly články o tom, jak zhoršená ekonomická situace více

Slabé pánevní dno

Téma pánevního dna trápilo mnoho našich kamarádek i zákaznic a tak jsme vytvořili více

Perfektně uklizeno

Prázdninový režim pomalu končí. Vaše rodina se vrací zpět více

Novinka od Lenova

Ochladilo se, napadl první sníh, na náměstích se po roce znovu objevilo spoustu více