Co dělat v případě úmrtí pojistníka auta?

Text: Prima Žena
11. prosince 2018 | 15:00

V případě úmrtí pojistníka nebo vlastníka vozidla byste v každém případě měli vždy v první řadě kontaktovat pojišťovnu, u které je povinné ručení sjednáno, úmrtí pojištěného nahlásit a informovat se o dalším postupu.

Hodnocení:

Tiskni článek

Pošli článek

V případě smrti pojištěného sice obecně dochází k zániku pojištění, ale například u povinného ručení tomu tak automaticky není. Každé vozidlo ze zákona musí být pojištěno, pokud je provozováno. V praxi to znamená, že pokud má vozidlo SPZ, musí být pojištěno. Nestačí tedy vozidlo uklidit do garáže a myslet si, že se povinné ručení platit nemusí. Musí, a to i když se s vozem nejezdí.

V případě úmrtí je rozhodující dědické řízení. Pokud s vozidlem jezdit nikdo z pozůstalých nepotřebuje, je možné za pomoci notáře vůz vyřadit z provozu a uložit značky dočasně do depozitu, než dojde k ukončení dědického řízení.

Pojišťovně stačí následně zaslat výpověď pojistné smlouvy společně s kopií úmrtního listu a kopií velkého technického průkazu, kde je vyznačeno dočasné vyřazení vozidla z provozu.

Pokud je však vozidlo dále užíváno, obecná praxe je taková, že do doby ukončení dědického řízení je stále v platnosti původní pojistná smlouva a pojistné musí být dále hrazeno.

Po ukončení dědického řízení se určí dědic, resp. nový vlastník vozu. Práva a povinnosti ohledně povinného ručení vozidla tak přecházejí na dědice. Vozidlo se musí na registru vozidel přepsat na nového majitele, současně změnu vlastníka nahlásit pojišťovně a ukončit tak původní povinné ručení. Původní pojistná smlouva poté zaniká ke dni přepisu vozidla. Od tohoto dne by měl vozidlo pojistit znovu nový vlastník.

 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?

Soutěže

TOP MÓDA

Kolekce Tones

Josefina Bakošová přichází po roce, který věnovala kolekci IMAGO a stejnojmennému více

TOP ZDRAVÍ A KRÁSA

Lék na nespavost

Občas se to při usínání stane každému. Převalujeme se na posteli, více

TOP SEX A VZTAHY

Osudové poznání

Tak a dost! Veronika si pomyslně dupla nožkou a vymazala ho z adresáře mobilu. více

TOP CESTOVÁNÍ

Wellness a relax

Augustiniánský dům je rodinný wellness & spa hotel ****superior, více

TOP GURMÁN

Mixitella od Mixit

Hoď tam kupu oříšků, pořádnou hrst čokolády a rozmixuj. více

Original Marines

Italská módní značka – od batolat až po teens. Hledáte něco hezkého pro své děti, více

Vánoční dárky

Druhá adventní neděle je již za námi a než se nadějeme, budeme míchat bramborový salát více

Novinka od Lenova

Ochladilo se, napadl první sníh, na náměstích se po roce znovu objevilo spoustu více