Co dělat v případě úmrtí pojistníka auta?

Text: Prima Žena
11. prosince 2018 | 15:00

V případě úmrtí pojistníka nebo vlastníka vozidla byste v každém případě měli vždy v první řadě kontaktovat pojišťovnu, u které je povinné ručení sjednáno, úmrtí pojištěného nahlásit a informovat se o dalším postupu.

Hodnocení:

Tiskni článek

Pošli článek

V případě smrti pojištěného sice obecně dochází k zániku pojištění, ale například u povinného ručení tomu tak automaticky není. Každé vozidlo ze zákona musí být pojištěno, pokud je provozováno. V praxi to znamená, že pokud má vozidlo SPZ, musí být pojištěno. Nestačí tedy vozidlo uklidit do garáže a myslet si, že se povinné ručení platit nemusí. Musí, a to i když se s vozem nejezdí.

V případě úmrtí je rozhodující dědické řízení. Pokud s vozidlem jezdit nikdo z pozůstalých nepotřebuje, je možné za pomoci notáře vůz vyřadit z provozu a uložit značky dočasně do depozitu, než dojde k ukončení dědického řízení.

Pojišťovně stačí následně zaslat výpověď pojistné smlouvy společně s kopií úmrtního listu a kopií velkého technického průkazu, kde je vyznačeno dočasné vyřazení vozidla z provozu.

Pokud je však vozidlo dále užíváno, obecná praxe je taková, že do doby ukončení dědického řízení je stále v platnosti původní pojistná smlouva a pojistné musí být dále hrazeno.

Po ukončení dědického řízení se určí dědic, resp. nový vlastník vozu. Práva a povinnosti ohledně povinného ručení vozidla tak přecházejí na dědice. Vozidlo se musí na registru vozidel přepsat na nového majitele, současně změnu vlastníka nahlásit pojišťovně a ukončit tak původní povinné ručení. Původní pojistná smlouva poté zaniká ke dni přepisu vozidla. Od tohoto dne by měl vozidlo pojistit znovu nový vlastník.

 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?

Soutěže

TOP MÓDA

Kabelky Ritzy Bagz

Ručně šité kožené kabelky z Evropy pro ženy, které chtějí být jedinečné, více

TOP ZDRAVÍ A KRÁSA

Ucpané póry

K častým kosmetickým problémům mnoha žen i můžu patří i ucpané póry a černé více

TOP SEX A VZTAHY

Závislost doby

…i 10 minut bez telefonu pro mnohé znamená stres více

TOP CESTOVÁNÍ

Rodinná dovolena

Letní dovolená je pro řadu českých rodin událostí, na kterou se těší celý rok více

TOP GURMÁN

Zdravé mlsání

Blíží se doba prázdnin a dovolených, a s nimi cesty po tuzemsku i za hranice naší země více

Letní líčení

S příchodem teplejšího počasí a slunečních paprsků většina žen ubírá na make-upu. více

Vůně Provence

Vzpomínáte, jaké to bylo odpočívat ve stínu olivovníku v Provence více

Krásná pleť

S věkem kůže ztrácí svou pružnost a pevnost a stává se tenčí. Tato ztráta pružnosti více