I domácí lékárničku je potřeba uklidit

Text: Prima Žena
8. května 2020 | 09:00

Až budete dělat v domácnosti pravidelný úklid, nezapomeňte, že si jej zaslouží i vaše domácí lékárnička. Až se do něj pustíte, měli byste především vyhodit všechny prošlé léky. „Kromě toho, že už nemusí obsahovat uváděné množství léčivé látky, mohou i poškodit vaše zdraví,“ podotýká PharmDr. Petr Sedlák, vedoucí lékárník EUC Lékárny Liberec.

Hodnocení:

Tiskni článek

Pošli článek

Prošlé léky poznáte jednoduše podle data na každém platu (blistru). Ale zbavte se také všech tablet, o kterých už nevíte, k čemu jsou, nebo jde třeba o antibiotika, která jste nedobrali. „A u tekutých léčivých forem si ověřte, zda nejsou otevřené déle, než uvádí výrobce, delším stáním se v nich totiž mohou rozmnožit bakterie a plísně,“ zdůrazňuje PharmDr. Petr Sedlák, vedoucí lékárník EUC Lékárny Liberec.

Nespotřebovaná a prošlá léčiva, která ani nemusí být v originálním obalu, doneste do nejbližší lékárny. Stejně tak zde můžete odevzdat k odborné likvidaci léčivé čaje či doplňky stravy. Využijte také příležitost přikoupit do lékárničky to, co jste přes zimu a na jaře spotřebovali, například vitamíny. „Nejen v zimě, ale i na jaře, je dobré užívat vitamín C a doplňky stravy
s obsahem beta-glukanů,“ říká PharmDr. Petr Sedlák.

Jednodušší a pohodlnější je užívat komplex vitamínů, kdy tableta nebo tobolka obsahuje vitamíny a stopové prvky ve vyváženém složení. Než si jej ale koupíte, poraďte se raději s lékárníkem, některé komplexy vitamínů totiž nejsou vhodné pro všechny. „Například vitamín K může u konkrétních onemocnění rušit účinek léků,“ zdůrazňuje PharmDr. Petr Sedlák. To samé platí u bylinných čajů. „Patří mezi tradiční léčivé přípravky, pomáhají u mnoha onemocnění, navíc s jejich pomocí dodržujeme pitný režim. Ovšem některé nejsou vhodné pro těhotné a kojící, jiné se nedoporučují u dětí nebo u některých onemocnění,“ uvádí Petr Sedlák.

« předchozí strana 1 2

 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?

Soutěže

TOP MÓDA

Udržitelné materiály

Slovo udržitelnost se objevuje snad ve všech odvětvích průmyslu. více

TOP ZDRAVÍ A KRÁSA

Oplálená a zdravá

Fakt, že nadměrné opalování je zdraví škodlivé, je poměrné známý. více

TOP SEX A VZTAHY

Jak přežít rozvod

Máte za sebou rozvod? Pak jste právě ukončili jednu důležitou etapu. více

TOP GURMÁN

Léto plnými doušky

Je libo skvělý letní drink? Navoďte si i v pohodlí domova tu pravou dovolenkovou více

Dokonalý Valentýn

Svátek sv. Valentýna počítají zamilovaní k nejdůležitějším dnům v roce. více

Venkovní obývak

Nejznámější pařížské zahrady, Times Square či Bryant park v New Yorku více

Plánujete stítění?

V zimě už sice plánujeme letní dovolenou, ale jelikož nám není v našich domovech horko, více