Jak správně topit

Text: Prima Žena
4. října 2019 | 09:00

Každá technika funguje správně jen ve chvíli, kdy ji správně používáte. Platí to pro auto, počítač i pro zdánlivě tak jednoduchou věc, jako jsou „krbovky“. Při výběru krbových kamen je třeba v první řadě zvolit správný výkon. Kamna s příliš malým výkonem místnost dostatečně nevytopí, ta příliš výkonná z ní zase během pár minut vytvoří nepříjemnou saunu.

Hodnocení:

Tiskni článek

Pošli článek

Výkon kamen na tuhá paliva se ale vždy udává v určitém rozmezí. Oheň ve spalovací komoře zkrátka nikdy úplně neohlídáte, můžete ho ale co nejvíce regulovat. Kromě množství paliva, které by navíc mělo mít správnou vlhkost, lze hoření ovlivnit v podstatě jen správným ovládáním přívodů vzduchu.

Důležité je kolik i odkud
Podstatou je dostat k plamenům v každý moment hoření správné množství vzduchu v určité výšce. Dřevo, které se rozhořívá totiž potřebuje kyslík k plamenům přivést spíše odspodu. Naopak žhavé kusy dřeva musí dostat kyslík z bodu umístěného o kus výš, aby se kamna nedusila. Pojďme se na to podívat podrobně.

Externí přívod vs. klasické krbovky
Většina krbových kamen, má tři přívody spalovacího vzduchu, které můžeme rozdělit na primární, sekundární a terciární. Každý má jinou funkci a každý je třeba používat jinak. Nutno zmínit, že v každé zateplené stavbě by krbová kamna měla mít externí přívod vzduchu, který zamezí tomu, aby kamna spalovala vzduch z místnosti, ve které stojí.

U kamen bez externího přívodu jsou regulátory přívodů viditelné na první pohled, najdete je nejčastěji přímo na dvířkách. Kamna s externím přívodem již na dvířkách typická „šoupátka“ nemají, princip ovládání vzduchu ale funguje v podstatě stejně. Vzduch se nejprve dostane do kamen přívodem v zadní části a pak je rozváděn kanály uvnitř kamen.


Krbová kamna NIVALA od HAAS+SOHN

Primár, sekundár, terciár – jak se v nich vyznat?
Primární vzduch slouží k zatápění, proto je umístěn dole u popelníku. Už naše babičky si u kachlových kamen otevíraly spodní dvířka, aby se oheň lépe rozhořel. Moderní „krbovky“ fungují v podstatě stejně, základem je dostat vzduch pod dřevo přes rošt.

Sekundárním vzduchem se kamna regulují ve chvíli, kdy se oheň již plně rozhořel a je vidět, jak spaliny odcházejí komínem pryč. Na klasických „krbovkách“ bez externího přívodu vzduchu ho najdete o něco výš, zpravidla nad sklem dvířek.

Terciární vzduch nebývá regulovatelný. Jeho úkolem je zvýšit efektivitu spalování. Z hořícího paliva se totiž uvolňují plynné látky, které jsou ale stále ještě hořlavé a mohou vyrobit teplo. Do prostoru ohniště se speciálními kanálky přivádí vzduch. Než vzduch do ohniště dojde, ohřeje se, a tím se postará o lepší vzplanutí plynných složek.

Ovládání krok za krokem

Krbová kamna bez externího přívodu – klasika se dvěma „šoupátky“

1. Topit se začněte plně otevřeným primárním vzduchem, sekundární vzduch je uzavřený. Na rošt položte třísky ze suchého dřeva a několik kousků podpalovače, můžete použít i papír. V další vrstvě přidejte větší kusy dřeva, důležité je naplnit ohniště do dvou třetin. Zapalte podpalovač s novinami a opatrně zavřete dvířka.

2. Až se dřevo rozhoří, opatrně otevřete sekundární přívod vzduchu. Vhodnou chvíli poznáte podle toho, že oheň míří vzhůru – spaliny odcházejí komínem a kamna lidově řečeno „táhnou“.

3. S přibývajícím hořením už můžete postupně uzavírat primární vzduch.

4. První dávka dřeva vyhořela, primární vzduch je již zcela uzavřený, naopak sekundární plně otevřený, je tedy čas přiložit. V první řadě je třeba opět otevřít přívod primárního vzduchu. Je také důležité neotevřít dvířka kamen najednou. Ideální je dvířka nejprve pootevřít a chvíli počkat, aby komín stačil „odtáhnout“ přebytečné spaliny a kouř nevnikal do místnosti. Po několika vteřinách pak můžete do ohniště přihodit několik dalších polen. Tentokrát už se nemusíte bát přiložit i větší kusy, pozor ale, aby bylo dřevo vždy suché. Žhavé uhlíky po chvilce polena zapálí a vy můžete zase postupně uzavírat přívod primárního vzduchu.

Krbová kamna s externím přívodem vzduchu

Pokud se vám zdál předchozí postup příliš složitý a uvažujete navíc o kamnech s externím přívodem vzduchu, můžete sáhnout třeba po systému Easy Control v krbových kamnech od HAAS+SOHN.

Kamna, která mají ve výbavě systém Easy Control, mají automaticky také přípravu pro přívod externího vzduchu. Kamna lze ale používat i bez externí přívodu, jednoduše zadní vývod nikam nepřipojíte a kamna necháte volně stát v místnosti. V každém případě platí, že v tomto případě se do kamen dostává spalovací vzduchu zezadu.

Ovládání Easy Controlu má tři polohy – Start, Zavřeno a Topení.

1. Při zatápění stačí dát regulátor do polohy Start – regulátor je dole. Když se oheň rozhoří, stačí regulátor přesunout do polohy topení, nejlépe úplně nahoru.

2. Další hoření pak můžete ovládat pohybem regulátoru mezi horní polohou a polohou Zavřeno.
Při přikládání je dobré vrátit regulátor na chvilku zpět do polohy Start.

Polohu Zavřeno, tedy „O“, ocení všichni, kdo hlídají rodinný rozpočet. Když se kamna nepoužívají a v místnosti se topí třeba ústředním topením, odchází velká část tepla pryč právě kamny. Horký vzduch totiž stoupá vzhůru, a právě otvor externího přívodu vzduchu za kamny je nejčastějším místem, kudy uniká z místnosti. Pokud nastavíte Easy Control do polohy Zavřeno, kamna v podstatě uzamknete. Uzavřením přívodu vzduchu zůstane ohřátý vzduch v místnosti, i když se v kamnech již netopí.
 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?

Soutěže

TOP MÓDA

Obuv Schu‘zz

Přemýšlíte nad vhodnou obuví do horkých letních dnů? Novinka na českém trhu více

TOP ZDRAVÍ A KRÁSA

Zubní péče

Georganics představuje jedinečnou přírodní péči o zuby a dutinu ústní více

TOP CESTOVÁNÍ

Vitamin C

S příchodem letních dovolených se postupně znovu začal zvyšovat počet více

TOP GURMÁN

Křupejte bez výčitek

Ochutnáte jeden, a musíte spořádat celé balení. Chipsy – symbol nezdravého jídla více

Original Marines

Italská módní značka – od batolat až po teens. Hledáte něco hezkého pro své děti, více

Lékárnička na cesty

Dovolená, prázdniny a cestování patří odjakživa k sobě. Přestože to letos více

Diamantový příběh

Gabriela Dědičová pracuje v oboru DIAMANTŮ přes 10 let. Svoji kariéru začínala více