Jak úspěšně dodržet novoroční předsevzetí

Text: Prima Žena
26. prosince 2018 | 09:00

Dáváte si pravidelně novoroční předsevzetí a vydrží vám maximálně pár týdnů? Nezoufejte, podobně jsou na tom lidé na celém světě. Pokud se obáváte, že silné počáteční odhodlání nebude ani letos stačit, držte se tří jednoduchých kroků. Do nového předsevzetí se můžete pustit hned teď z pohodlí domova.

Hodnocení:

Tiskni článek

Pošli článek

Na začátku roku si mnoho lidí na celém světě dává novoroční předsevzetí. Například Američané se podle zjištění agentury YouGov nejčastěji zavazují jíst zdravě, více cvičit a šetřit. Podobně jsou na tom i Češi. Průzkum agentury STEM/MARK pro síť výživových poraden NATURHOUSE ukázal, že chceme především hubnout, jíst zdravě a více sportovat. Ať už si do nového roku dáte jakékoliv předsevzetí, největší výzvou bude vydržet. Co se týče splnění novoročních předsevzetí, jsou statistiky neúprosné – 80 % lidí totiž poruší předsevzetí do druhého únorového týdne. Odhaduje se, že ve skutečnosti je splněno méně než 10 % novoročních předsevzetí.

K úspěchu vedou nové návyky
Doktorka psychologie Susan Weinschenk na stránkách portálu Psyhology Today popisuje, proč novoroční předsevzetí zpravidla nefungují. Mnoho z nich údajně úzce souvisí s utvářením nových nebo změnou stávajících návyků. A to není pro řadu z nás snadné. Pokud se vám podaří vybudovat pevný návyk, máte vyhráno. Ale jak toho s úspěchem docílit? Držte se tří jednoduchých kroků. Pro začátek si dejte konkrétní jednoduchý úkol. Když chcete například začít cvičit, vystřídejte výtah za schody nebo sezení u televize za svižnou procházku. Na pevnou vůli, sebeovládání a motivaci příliš nespoléhejte a raději si postavte do cesty údernou připomínku. Nalepte si třeba na televizi nebo zrcadlo lísteček, kde bude napsáno „Jdi na 30 minut běhat!“. Připomínáním úkolu si nový návyk snáze zapamatujete. Posledním důležitým krokem je opakování. Abyste si vytvořili podmíněnou reakci, opakujte úkol alespoň sedmkrát.

« předchozí strana 1 2

 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?

Soutěže

TOP MÓDA

Kolekce Tones

Josefina Bakošová přichází po roce, který věnovala kolekci IMAGO a stejnojmennému více

TOP ZDRAVÍ A KRÁSA

Kompaktní paletky

Naše velká láska roku 2019, úspěšná paletka Born To Run od Urban Decay více

TOP SEX A VZTAHY

Osudové poznání

Tak a dost! Veronika si pomyslně dupla nožkou a vymazala ho z adresáře mobilu. více

TOP CESTOVÁNÍ

Wellness a relax

Augustiniánský dům je rodinný wellness & spa hotel ****superior, více

TOP GURMÁN

Mixitella od Mixit

Hoď tam kupu oříšků, pořádnou hrst čokolády a rozmixuj. více

Vánoční dárky

Druhá adventní neděle je již za námi a než se nadějeme, budeme míchat bramborový salát více

Bílá dovolená

Když se řekne Harrachov, většině lidí se vybaví horské středisko, více

Waterdrop

Odložte ponožky a kosmetiku na jinou příležitost a dejte letos přednost více