Jak úspěšně dodržet novoroční předsevzetí

Text: Prima Žena
26. prosince 2018 | 09:00

Dáváte si pravidelně novoroční předsevzetí a vydrží vám maximálně pár týdnů? Nezoufejte, podobně jsou na tom lidé na celém světě. Pokud se obáváte, že silné počáteční odhodlání nebude ani letos stačit, držte se tří jednoduchých kroků. Do nového předsevzetí se můžete pustit hned teď z pohodlí domova.

Hodnocení:

Tiskni článek

Pošli článek

Na začátku roku si mnoho lidí na celém světě dává novoroční předsevzetí. Například Američané se podle zjištění agentury YouGov nejčastěji zavazují jíst zdravě, více cvičit a šetřit. Podobně jsou na tom i Češi. Průzkum agentury STEM/MARK pro síť výživových poraden NATURHOUSE ukázal, že chceme především hubnout, jíst zdravě a více sportovat. Ať už si do nového roku dáte jakékoliv předsevzetí, největší výzvou bude vydržet. Co se týče splnění novoročních předsevzetí, jsou statistiky neúprosné – 80 % lidí totiž poruší předsevzetí do druhého únorového týdne. Odhaduje se, že ve skutečnosti je splněno méně než 10 % novoročních předsevzetí.

K úspěchu vedou nové návyky
Doktorka psychologie Susan Weinschenk na stránkách portálu Psyhology Today popisuje, proč novoroční předsevzetí zpravidla nefungují. Mnoho z nich údajně úzce souvisí s utvářením nových nebo změnou stávajících návyků. A to není pro řadu z nás snadné. Pokud se vám podaří vybudovat pevný návyk, máte vyhráno. Ale jak toho s úspěchem docílit? Držte se tří jednoduchých kroků. Pro začátek si dejte konkrétní jednoduchý úkol. Když chcete například začít cvičit, vystřídejte výtah za schody nebo sezení u televize za svižnou procházku. Na pevnou vůli, sebeovládání a motivaci příliš nespoléhejte a raději si postavte do cesty údernou připomínku. Nalepte si třeba na televizi nebo zrcadlo lísteček, kde bude napsáno „Jdi na 30 minut běhat!“. Připomínáním úkolu si nový návyk snáze zapamatujete. Posledním důležitým krokem je opakování. Abyste si vytvořili podmíněnou reakci, opakujte úkol alespoň sedmkrát.

« předchozí strana 1 2

 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?

Soutěže

TOP MÓDA

Letní Lasoul

Ráda běháš? Máme pro Tebe tip na originální komplet trička a legín LASOUL, více

TOP ZDRAVÍ A KRÁSA

Dentální hygiena

Podstatnou částí péče o naše zuby by měla být pravidelná zubní hygiena, díky které více

TOP SEX A VZTAHY

Závislost doby

…i 10 minut bez telefonu pro mnohé znamená stres více

TOP CESTOVÁNÍ

Rodinná dovolena

Letní dovolená je pro řadu českých rodin událostí, na kterou se těší celý rok více

TOP GURMÁN

Zdravé mlsání

Blíží se doba prázdnin a dovolených, a s nimi cesty po tuzemsku i za hranice naší země více

Slabé pánevní dno

Téma pánevního dna trápilo mnoho našich kamarádek i zákaznic a tak jsme vytvořili více

Vůně Provence

Vzpomínáte, jaké to bylo odpočívat ve stínu olivovníku v Provence více

Krásná pleť

S věkem kůže ztrácí svou pružnost a pevnost a stává se tenčí. Tato ztráta pružnosti více