Jak vybírat a pečovat o interiérové dveře

Text: Prima Žena
28. prosince 2018 | 09:00

Ať už se chystáte zařizovat nový byt nebo rekonstruovat, dveře budou nepochybně důležitou součástí interiéru. Zajistí soukromí, omezí hlučnost nebo zajímavě propojí místnosti. Stanou se nejen funkčním, ale zároveň designovým prvkem. Proto stojí za to věnovat jejich výběru náležitou pozornost.

vekra_dvere_2_PZ.jpg vekra_dvere_PZ.jpg

Hodnocení:

Tiskni článek

Pošli článek

Interiérové dveře mohou být zcela nenápadným prvkem, jenž chytře ušetří místo v malém pokoji. Nebo mohou svým nápaditým designem poutat pozornost a být dominantním prvkem celé místnosti. Před výběrem je proto důležité si ujasnit, do kterého pokoje přes ně budete vstupovat, jak budou ladit s nábytkem i celkovým stylem, ale třeba i to, zda se budou kolem nich prohánět děti nebo domácí mazlíčci. Dveře v koupelně budou muset například odolávat vlhkosti, ty do dětského pokoje zase tlumit hluk a snést i občasné nárazy. Ruku v ruce s designem jde tedy i výběr materiálu a řemeslného provedení. „Rozhodně doporučuji jít se na dveře osobně podívat do některé ze vzorových prodejen a nekupovat je naslepo. Jen tak budete mít reálnou představu o barvě a kvalitě zpracování. Dobrý prodejce vám vždy podá přesnou informaci také o jejich vnitřní struktuře a povrchové úpravě, protože právě v nich jsou jejich hlavní funkční parametry – zvuková izolace a odolnost,“ radí Pavel Hajný, produktový manažer společnosti VEKRA. Stejně důležitá je po promyšleném výběru dveří také jejich montáž, která může mít zásadní vliv na jejich funkčnost i životnost. Kvalitní firmy doporučují přenechat montáž odborníkům. Zajistíte si tak mj. také rozšířenou pětiletou záruku.

Kvalitní výplň i povrchová úprava
Základem je výběr vhodné povrchové úpravy (dýha, lamino nebo lak) a kvalitní vnitřní výplně, na které se rozhodně nevyplatí šetřit.   Nejvíce rozšířenou výplní je dutinková dřevotříska, která splňuje základní zvukový útlum. V posledních letech se těší rostoucí oblibě i dveře z bezpečnostního vysoce tvrzeného skla. „Celoskleněné dveře jsou v současnosti velkým trendem a lze je mít jak v otočném, tak v posuvném provedení, takže se hodí i do menších prostor, kde posuvná varianta dokáže ušetřit až 2 m2. Tyto dveře jsou navíc velmi bezpečné – kalené sklo, ze kterého jsou vyrobeny, má asi 5x větší pevnost než sklo standardní. S jeho povrchovou úpravou se dá různě experimentovat a vyžaduje jen minimální údržbu,“ radí Pavel Hajný. 

« předchozí strana 1 2 3

 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?

Soutěže

TOP MÓDA

Levi's® x Gorillaz

Unikátní spolupráce Levi's® a britské kapely Gorillaz, oceněné Grammy i BRIT Award více

TOP ZDRAVÍ A KRÁSA

Jaro - léto 2019

Směr jih Francie, kde novodobé mořské víly pózují na zlatavých skalách více

TOP SEX A VZTAHY

Vzestupy a pády

Každý vztah má své vzestupy a pády, ale existují obecné signály, více

TOP GURMÁN

Luštěniny jako salát

Luštěniny jsou zdravé a měli bychom je alespoň jedenkrát týdně zařazovat více

Slabé pánevní dno

Téma pánevního dna trápilo mnoho našich kamarádek i zákaznic a tak jsme vytvořili více

Novinka od Lenova

Ochladilo se, napadl první sníh, na náměstích se po roce znovu objevilo spoustu více

Polévka je grunt

„Polévka je grunt a maso je špunt,“ také jste to od babičky slýchali? více