Je čas topit. Zkontrolujte kotel i komín

Text: Prima Žena
15. října 2019 | 12:00

Topná sezona začíná. Je proto nejvyšší čas na kontrolu topení nebo případné úpravy celého otopného systému. Včasnou kontrolou kotle, rozvodů, termostatů i radiátorů totiž předejdete možným poruchám. Chytré technologie vám pak pomohou s úsporami energií. Ušetří klidně i čtvrtinu ročních nákladů na topení.

Hodnocení:

Tiskni článek

Pošli článek

Základní kontrola topení před začátkem topné sezony není nic složitého. Jde hlavně o to prověřit všechny součásti, správnou funkci kotle a najít případné viditelné závady na rozvodech vody a radiátorech. Pečlivá kontrola topení je poměrně důležitá, protože pomáhá předcházet případným poruchám během intenzivního provozu v zimě. Nejen, že je nefunkční topení v mrazech velmi nepříjemné, ale během zimních měsíců může být problém sehnat příslušného opraváře.

Topíte tuhým palivem? Zkontrolujte komín
Co všechno před zahájením intenzivní topné sezony udělat, závisí hlavně na technologii vytápění. Pokud máte kotel na tuhá paliva, měli byste věnovat pozornost nejen kotli samotnému, ale také komínu. Nemusíte si hned zvát kominíka. „Komín můžete zkontrolovat sami – obzvlášť pokud jste to neudělali už před létem. Otevřete čisticí dvířka na dně komína a vyberte zde případný nános a saze. Podívejte se také, zda v komíně není opuštěné ptačí hnízdo, které by jej ucpávalo,“ doporučuje Michal Doležel z projektu E.ON Rádce. Pořád ale platí, že minimálně jednou ročně musí váš komín přece jen zkontrolovat kominík.

Kontrola kotle a radiátorů
Každoroční kontrolu si zaslouží také kotel. Ten by měl v každém případě zkontrolovat odborník. Pravidelnou kontrolou kotle předcházíte pozdějším nepříjemným závadám a často ji vyžadují i sami výrobci, a to z důvodu záruky. „Záruku na tepelnou techniku poskytuje prodejce a náklady na opravy potom řeší podle smlouvy s výrobcem zařízení. Záruka je stanovena zákonem na dva roky, nicméně v návodech bývá požadavek nebo doporučení na pravidelnou kontrolu zařízení uveden,“ popisuje praxi výrobců Mojmír Krátký, výkonný ředitel Asociace podniků topenářské techniky. Kromě kotle nezapomeňte na radiátory a rozvody. Nejsou někde zrezivělé? Neprosakuje v nějakém místě otopná voda? Pozor hlavně na místa, kde se rozvody napojují na ventily a samotná tělesa radiátorů.

 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?

Soutěže

TOP MÓDA

Olga Afanassieva

Olga Afanassieva je žena mnoha tváří a profesí. Přes den se podílí n více

TOP ZDRAVÍ A KRÁSA

Projevy menopauzy

Přechod může být pro ženy stresujícím obdobím. Intenzivní projevy více

TOP SEX A VZTAHY

Jak zlepšit vztah?

Po dni v práci se s partnerem sejdete konečně doma. Když vyřešíte domácí povinnosti více

TOP CESTOVÁNÍ

Zimní zážitky

Užijte si s celou rodinou zimní prázdniny plné sněhu, pohybu na čerstvém vzduchu více

TOP GURMÁN

Červené maso

Léto pomalu končí a vy už jste přejedení nejrůznějších lehkých zeleninový více

Original Marines

Italská módní značka – od batolat až po teens. Hledáte něco hezkého pro své děti, více

Slabé pánevní dno

Téma pánevního dna trápilo mnoho našich kamarádek i zákaznic a tak jsme vytvořili více

Náhrdelník Maxima

MAXIMA, jméno, které slibuje jedinečnost a bezkonkurenční krásu. více