Krmení ptáků v zimě - móda nebo nutnost?

Text: Prima Žena
8. listopadu 2018 | 09:00

Vlastně tak od všeho trochu. V posledních letech můžeme mluvit o módě, ale velmi užitečné, protože pomáhá přežít zimu ptákům, kteří jsou často na pomoc lidí odkázaní. Řetězce se v posledních letech předhánějí v tom, kdo nabídne lepší krmivo za příznivější cenu. A zákazníci je rádi kupují, protože je baví v zimě pozorovat hejna ptáků na krmítku.

Hodnocení:

Tiskni článek

Pošli článek

Vlastně nejen v zimě, protože kvalitní krmiva jsou celoroční, tzn., že se neroztékají a nežluknou. A nabídka je tak široká, že si vybere každý. Firma Vitakraft letos rozšířila základní sortiment zimních směsí, slunečnice a lojových koulí také o pochoutky, jako jsou loupané i neloupané burské oříšky, loupaná slunečnice, sušení potemníci známí jako mouční červi, několik druhů plněných kokosových ořechů atd.

Proč vlastně krmit a čím? Krmíme proto, že ptáci, kteří neodlétají za teplem, v zimě strádají. Když dojdou všechna semínka a plody na keřích a larvy se schovají do země, přijde čas hladovění. K tomu se přidají teploty hluboko pod nulou a malé ptačí tělíčko potřebuje k přežití tukovou zásobu. Pokud ji nemá, umrzne. Každá mrazivá noc je nebezpečná a nikdy není jisté, zda se hladový opeřenec ráno probere, aby se znovu pokusil najít si potravu. A tady přichází na pomoc člověk, aby naplnil krmítko.

Bez krmítka to nejde?  Ale ano, jde, není to nezbytné. Pokud nenajdete vhodné místo, stačí koupit např. plněnou skořápku kokosového ořechu, která je sama o sobě malým krmítkem. Velmi vhodné jsou i lojové koule všech velikostí a příchutí. Ty stačí zavěsit na větev stromu.

A kdo má co rád?  Sýkorky milují všechna olejnatá semena – tedy slunečnici, ořechy, burské ořechy, často je vidíme i na lojových koulích. Pro vrabce znamená největší hostinu pšenice, žito, řepka, konopí a drcená kukuřice. Kosi vyhledávají hlavně ovoce – sušené i nesušené. Hýlové, dlaskové a sojky si nevybírají. Jsou vděčni za vše, co v krmítku najdou. Strakapoudi zase milují lojové koule a tvrdé ozobávací tyčinky, kde si musí potravu sami vydobýt.

Co na krmítko nepatří? Slané potraviny, chléb, těstoviny, zbytky z kuchyně, nahnilé ovoce a zelenina.

« předchozí strana 1 2

 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?

Soutěže

TOP MÓDA

Skvělé legíny

Pokud taky patříte k dámám, které nemilují podzimní plískanice a zimní mrazy, více

TOP ZDRAVÍ A KRÁSA

Liposukce

S tím jak roste zájem o zkrášlovací zákroky, přibývá klinik estetické medicíny více

TOP SEX A VZTAHY

Dejte si svůj cíl

Každý Nový rok si dáváme předsevzetí. Ale proč, když je opakovaně porušujeme? více

TOP CESTOVÁNÍ

Zimní dovolená

Maximálně vyladěnou zimní dovolenou si užijete v moderně vybaveném areálu více

TOP GURMÁN

Mixitella od Mixit

Hoď tam kupu oříšků, pořádnou hrst čokolády a rozmixuj. více

Bílá dovolená

Když se řekne Harrachov, většině lidí se vybaví horské středisko, více

Waterdrop

Odložte ponožky a kosmetiku na jinou příležitost a dejte letos přednost více

Novinka od Lenova

Ochladilo se, napadl první sníh, na náměstích se po roce znovu objevilo spoustu více