Krmení ptáků v zimě - móda nebo nutnost?

Text: Prima Žena
8. listopadu 2018 | 09:00

Vlastně tak od všeho trochu. V posledních letech můžeme mluvit o módě, ale velmi užitečné, protože pomáhá přežít zimu ptákům, kteří jsou často na pomoc lidí odkázaní. Řetězce se v posledních letech předhánějí v tom, kdo nabídne lepší krmivo za příznivější cenu. A zákazníci je rádi kupují, protože je baví v zimě pozorovat hejna ptáků na krmítku.

Hodnocení:

Tiskni článek

Pošli článek

Vlastně nejen v zimě, protože kvalitní krmiva jsou celoroční, tzn., že se neroztékají a nežluknou. A nabídka je tak široká, že si vybere každý. Firma Vitakraft letos rozšířila základní sortiment zimních směsí, slunečnice a lojových koulí také o pochoutky, jako jsou loupané i neloupané burské oříšky, loupaná slunečnice, sušení potemníci známí jako mouční červi, několik druhů plněných kokosových ořechů atd.

Proč vlastně krmit a čím? Krmíme proto, že ptáci, kteří neodlétají za teplem, v zimě strádají. Když dojdou všechna semínka a plody na keřích a larvy se schovají do země, přijde čas hladovění. K tomu se přidají teploty hluboko pod nulou a malé ptačí tělíčko potřebuje k přežití tukovou zásobu. Pokud ji nemá, umrzne. Každá mrazivá noc je nebezpečná a nikdy není jisté, zda se hladový opeřenec ráno probere, aby se znovu pokusil najít si potravu. A tady přichází na pomoc člověk, aby naplnil krmítko.

Bez krmítka to nejde?  Ale ano, jde, není to nezbytné. Pokud nenajdete vhodné místo, stačí koupit např. plněnou skořápku kokosového ořechu, která je sama o sobě malým krmítkem. Velmi vhodné jsou i lojové koule všech velikostí a příchutí. Ty stačí zavěsit na větev stromu.

A kdo má co rád?  Sýkorky milují všechna olejnatá semena – tedy slunečnici, ořechy, burské ořechy, často je vidíme i na lojových koulích. Pro vrabce znamená největší hostinu pšenice, žito, řepka, konopí a drcená kukuřice. Kosi vyhledávají hlavně ovoce – sušené i nesušené. Hýlové, dlaskové a sojky si nevybírají. Jsou vděčni za vše, co v krmítku najdou. Strakapoudi zase milují lojové koule a tvrdé ozobávací tyčinky, kde si musí potravu sami vydobýt.

Co na krmítko nepatří? Slané potraviny, chléb, těstoviny, zbytky z kuchyně, nahnilé ovoce a zelenina.

« předchozí strana 1 2

 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?

Soutěže

TOP MÓDA

Kara Trutnov

Česká značka Kara Trutnov představuje na letošní jaro a léto kolekci spolupráci více

TOP ZDRAVÍ A KRÁSA

Správná chůze

Nejčastějším a nejpřirozenějším pohybem těla je chůze. Správnou technikou můžeme více

TOP SEX A VZTAHY

Chráníte se?

V používání kondomu při sexu jsou dle expertů obecně důslednější ženy než muži. více

TOP CESTOVÁNÍ

Lázně Lednice

Toužíte zažít něco výjimečného? Vydejte se do Lázní Lednice do hotelu Perla více

TOP GURMÁN

Kolumbijská čokoláda

Luxusní tabulková čokoláda Aluna (bean to bar) je zhmotněným snem milovníků více

Original Marines

Italská módní značka – od batolat až po teens. Hledáte něco hezkého pro své děti, více

Bílá dovolená

Když se řekne Harrachov, většině lidí se vybaví horské středisko, více

Ústní voda Herbadent

Klíčové pro zdraví zubů, dásní a celé dutiny ústní je primárně správné čištění zubů, více