Krmení ptáků v zimě - móda nebo nutnost?

Text: Prima Žena
8. listopadu 2018 | 09:00

Vlastně tak od všeho trochu. V posledních letech můžeme mluvit o módě, ale velmi užitečné, protože pomáhá přežít zimu ptákům, kteří jsou často na pomoc lidí odkázaní. Řetězce se v posledních letech předhánějí v tom, kdo nabídne lepší krmivo za příznivější cenu. A zákazníci je rádi kupují, protože je baví v zimě pozorovat hejna ptáků na krmítku.

Hodnocení:

Tiskni článek

Pošli článek

Vlastně nejen v zimě, protože kvalitní krmiva jsou celoroční, tzn., že se neroztékají a nežluknou. A nabídka je tak široká, že si vybere každý. Firma Vitakraft letos rozšířila základní sortiment zimních směsí, slunečnice a lojových koulí také o pochoutky, jako jsou loupané i neloupané burské oříšky, loupaná slunečnice, sušení potemníci známí jako mouční červi, několik druhů plněných kokosových ořechů atd.

Proč vlastně krmit a čím? Krmíme proto, že ptáci, kteří neodlétají za teplem, v zimě strádají. Když dojdou všechna semínka a plody na keřích a larvy se schovají do země, přijde čas hladovění. K tomu se přidají teploty hluboko pod nulou a malé ptačí tělíčko potřebuje k přežití tukovou zásobu. Pokud ji nemá, umrzne. Každá mrazivá noc je nebezpečná a nikdy není jisté, zda se hladový opeřenec ráno probere, aby se znovu pokusil najít si potravu. A tady přichází na pomoc člověk, aby naplnil krmítko.

Bez krmítka to nejde?  Ale ano, jde, není to nezbytné. Pokud nenajdete vhodné místo, stačí koupit např. plněnou skořápku kokosového ořechu, která je sama o sobě malým krmítkem. Velmi vhodné jsou i lojové koule všech velikostí a příchutí. Ty stačí zavěsit na větev stromu.

A kdo má co rád?  Sýkorky milují všechna olejnatá semena – tedy slunečnici, ořechy, burské ořechy, často je vidíme i na lojových koulích. Pro vrabce znamená největší hostinu pšenice, žito, řepka, konopí a drcená kukuřice. Kosi vyhledávají hlavně ovoce – sušené i nesušené. Hýlové, dlaskové a sojky si nevybírají. Jsou vděčni za vše, co v krmítku najdou. Strakapoudi zase milují lojové koule a tvrdé ozobávací tyčinky, kde si musí potravu sami vydobýt.

Co na krmítko nepatří? Slané potraviny, chléb, těstoviny, zbytky z kuchyně, nahnilé ovoce a zelenina.

« předchozí strana 1 2

 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?

Soutěže

TOP MÓDA

Buďte za hvězdu!

Připravte se na super stylové Vánoce a oslavy Nového roku v plné stylové polní více

TOP ZDRAVÍ A KRÁSA

Masážní baňky

Silikonové masážní baňky účinně pomáhají při bolestech svalů, více

TOP SEX A VZTAHY

Generace Mileniárů

Kolem roku 2020 bude zhruba polovina pracující populace více

TOP CESTOVÁNÍ

Dovolená v tropech

Sychravé počasí nám už naplno předvedlo svou sílu. více

TOP GURMÁN

MyRaw

Tak přesně toto říkají zákazníci kavárny MyRaw Café v Praze a bistra MyRaw Food více

Slabé pánevní dno

Téma pánevního dna trápilo mnoho našich kamarádek i zákaznic a tak jsme vytvořili více

Vaše vášeň

Odvážná. Nekompromisní. Svá. Přivítejte novou ovocně-květinovou více

Wellness a plavání

Plavecký areál Jedenáctka VS nabízí vyžití pro celou rodinu více