Mimořádnou splátkou nyní moc neušetříte

Text: Prima Žena
31. prosince 2018 | 15:00

Nový zákon o spotřebitelském úvěru před časem značně usnadnil mimořádné splátky hypoték. Až čtvrtinu původní výše úvěru ročně ale prozatím nemůže splatit každý. Změna se týká nově sjednaných nebo refixovaných hypoték. Pokud ale máte z nedávné doby extrémně nízkých sazeb zafixovaný výhodný úrok, přínos mimořádné splátky je mizivý. Peníze tak raději využijte jako finanční rezervu pro nenadálé výdaje.

Hodnocení:

Tiskni článek

Pošli článek

Nová legislativa umožňuje mimořádně splatit až 25 % celkové výše úvěru vždy v období jednoho měsíce před výročím smlouvy, a to naprosto bez sankcí. Mimořádnou splátku až v plné výši jistiny úvěru lze též provést během tří měsíců od okamžiku, kdy banka klientovi sdělila novou výši úrokové sazby. To poskytuje dostatek času i na případné refinancování celého úvěru, než stávající fixace vůbec doběhne. Tyto možnosti mimořádných splátek se však zatím netýkají všech hypoték. Nová pravidla se totiž vztahují na úvěrové smlouvy, které byly uzavřeny až počínaje účinností nového zákona o spotřebitelském úvěru, tedy 1. 12. 2016.

„V případě, že s bankou aktuálně sjednáváte novou fixaci, velmi pravděpodobně máte ještě smlouvu, která se řídí starými podmínkami. Vzhledem k rostoucím sazbám hypoték si mnoho klientů sjednává novou sazbu co nejdříve, a to až s dvouletým předstihem. Nová pravidla mimořádných splátek pro ně ale nezačnou platit nyní s podpisem dodatku, nýbrž až v budoucnu, jakmile jejich hypotéka na novou fixaci skutečně přejde,“ vysvětluje David Eim, místopředseda představenstva společnosti Gepard Finance.

Hypotéku je však samozřejmě možné splatit kdykoliv zcela nebo částečně a banka má v takovém případě dle nové legislativy právo pouze na úhradu účelně vynaložených nákladů. Nelze tedy již administrativně stanovit poplatek s cílem klienta od splacení úvěru odrazovat. Musí se přitom jednat o skutečně účelně vynaložené prostředky, které bude banka schopna v případě sporu obhájit před finančním arbitrem nebo před soudem. Při předčasném splacení celé hypotéky, která už běží alespoň 24 měsíců, z důvodu prodeje financované nemovitosti nesmějí náklady překročit 1 % výše mimořádné splátky. Banka přitom může požadovat poplatek maximálně 50 000 Kč.

« předchozí strana 1 2

 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?

Soutěže

TOP MÓDA

Kabelky Ritzy Bagz

Ručně šité kožené kabelky z Evropy pro ženy, které chtějí být jedinečné, více

TOP ZDRAVÍ A KRÁSA

Péče o zuby

Klíčem ke krásným a zdravým zubům je především pravidelná a správná dentální péče. více

TOP SEX A VZTAHY

Závislost doby

…i 10 minut bez telefonu pro mnohé znamená stres více

TOP CESTOVÁNÍ

Mamutí stezka

Bude nejdelší v České republice a druhá nejdelší v Evropě. Nová bobová dráha více

TOP GURMÁN

Letní hit

Výrobky z kozího a ovčího mléka získávají na popularitě. A není divu. Jsou totiž skvělou více

Original Marines

Italská módní značka – od batolat až po teens. Hledáte něco hezkého pro své děti, více

Slabé pánevní dno

Téma pánevního dna trápilo mnoho našich kamarádek i zákaznic a tak jsme vytvořili více

Vůně Provence

Vzpomínáte, jaké to bylo odpočívat ve stínu olivovníku v Provence více