Může být úklid účinný bez použití chemie?

Text: Prima Žena
25. dubna 2019 | 12:00

V dnešní době je na trhu široká nabídka různých čisticích prostředků, pomocí nichž se zbavíte jakékoli nečistoty. Byly ale doby, kdy takový „luxus“ k dostání nebyl či si ho ženy v domácnosti nemohly dovolit. K výrobě úklidových pomocníků používaly především ocet, jedlou sodu a citron. Klasika, jež funguje dodnes. A jaké jsou další jednoduché metody, díky kterým můžeme šetřit životní prostředí i místo ve skříňce?

Hodnocení:

Tiskni článek

Pošli článek

I s vodou dokážete zázraky
Účelem úklidu je mít perfektně čistou domácnost. Ne každá situace si ale vyžaduje použití čisticích prostředků. Na drobné nečistoty, jako jsou kolečka od různých nápojů nebo lehce zaprášený dětský stůl bohatě postačí voda a kvalitní hadřík. Na takový typ úklidu je ideální extra savý hadřík z mikrovlákna, který plochu zanechá nejen čistou a lesklou, ale i suchou. Vyzkoušejte např. Actifibre od Viledy, kterým lze čistit všechny povrchy jen s použitím vody. Čištěná plocha totiž zůstane hygienicky čistá i bez použití chemického čisticího produktu.

Vyrobit mycí přípravek zvládne každý
Nádobí jen vodou neumyjete, tady už je zapotřebí mít kvalitního pomocníka. I v kuchyni se ale obejdete bez chemie. Vyrobte si přípravek, který nádobí odmastí, vydezinfikuje i vyleští. Základní ingrediencí je 38 gramů nastrouhaného olivového mýdla, které rozpustíte v 375 ml horké vody. Přidejte půl lžíce sody na praní, lžíci octa a pro lepší pěnění můžete přilít lžíci kokoglukosidu, přírodní látky na bázi kokosového oleje. Vůni si můžete vyrobit, jakou chcete – aroma totiž dodá jakýkoli esenciální olej. 

Vyrobte si univerzální čistič
Slupky od citrusů nevyhazujte, můžete je ještě využít. Vyrobíte z nich domácí univerzální čistič, který dobře funguje a dlouho vydrží. Použít můžete slupky z pomeranče či limetky, ty vložte do uzavíratelné sklenice, zalijte octem a nechte 2 týdny odstát. Pak tekutinu nalijte přes sítko do dávkovače a máte hotovo. Použít ho můžete na kuchyňskou linku, sporák, umyvadlo, sprchový kout, zrcadla, a dokonce i na podlahu.

« předchozí strana 1 2

 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?

Soutěže

TOP MÓDA

Oblečení na běh

Krásné počasí nás táhne ven si zaběhat. Nabídka sportovního oblečení na běh více

TOP ZDRAVÍ A KRÁSA

Low shampoo

Péče o vlasy je jakýsi rituál, který si jen těžko dokážeme představit jinak. více

TOP SEX A VZTAHY

Boj o život

Rakovina prsu. Slova, ze kterých nepříjemně mrazí. Komukoliv, kdo slyše více

TOP CESTOVÁNÍ

Dovolená v Řecku

Koronavirus letošní cestovatelské plány podstatně narušil. Zastavila se letecká doprava více

TOP GURMÁN

Víno a ryby

Grilovat a udit se dá i doma. Máme pro vás 3 tipy na vína z vinařství více

Bílá dovolená

Když se řekne Harrachov, většině lidí se vybaví horské středisko, více

Dokonalý Valentýn

Svátek sv. Valentýna počítají zamilovaní k nejdůležitějším dnům v roce. více

Venkovní obývak

Nejznámější pařížské zahrady, Times Square či Bryant park v New Yorku více