Může být úklid účinný bez použití chemie?

Text: Prima Žena
25. dubna 2019 | 12:00

V dnešní době je na trhu široká nabídka různých čisticích prostředků, pomocí nichž se zbavíte jakékoli nečistoty. Byly ale doby, kdy takový „luxus“ k dostání nebyl či si ho ženy v domácnosti nemohly dovolit. K výrobě úklidových pomocníků používaly především ocet, jedlou sodu a citron. Klasika, jež funguje dodnes. A jaké jsou další jednoduché metody, díky kterým můžeme šetřit životní prostředí i místo ve skříňce?

Hodnocení:

Tiskni článek

Pošli článek

I s vodou dokážete zázraky
Účelem úklidu je mít perfektně čistou domácnost. Ne každá situace si ale vyžaduje použití čisticích prostředků. Na drobné nečistoty, jako jsou kolečka od různých nápojů nebo lehce zaprášený dětský stůl bohatě postačí voda a kvalitní hadřík. Na takový typ úklidu je ideální extra savý hadřík z mikrovlákna, který plochu zanechá nejen čistou a lesklou, ale i suchou. Vyzkoušejte např. Actifibre od Viledy, kterým lze čistit všechny povrchy jen s použitím vody. Čištěná plocha totiž zůstane hygienicky čistá i bez použití chemického čisticího produktu.

Vyrobit mycí přípravek zvládne každý
Nádobí jen vodou neumyjete, tady už je zapotřebí mít kvalitního pomocníka. I v kuchyni se ale obejdete bez chemie. Vyrobte si přípravek, který nádobí odmastí, vydezinfikuje i vyleští. Základní ingrediencí je 38 gramů nastrouhaného olivového mýdla, které rozpustíte v 375 ml horké vody. Přidejte půl lžíce sody na praní, lžíci octa a pro lepší pěnění můžete přilít lžíci kokoglukosidu, přírodní látky na bázi kokosového oleje. Vůni si můžete vyrobit, jakou chcete – aroma totiž dodá jakýkoli esenciální olej. 

Vyrobte si univerzální čistič
Slupky od citrusů nevyhazujte, můžete je ještě využít. Vyrobíte z nich domácí univerzální čistič, který dobře funguje a dlouho vydrží. Použít můžete slupky z pomeranče či limetky, ty vložte do uzavíratelné sklenice, zalijte octem a nechte 2 týdny odstát. Pak tekutinu nalijte přes sítko do dávkovače a máte hotovo. Použít ho můžete na kuchyňskou linku, sporák, umyvadlo, sprchový kout, zrcadla, a dokonce i na podlahu.

« předchozí strana 1 2

 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?

Soutěže

TOP MÓDA

Letní Lasoul

Ráda běháš? Máme pro Tebe tip na originální komplet trička a legín LASOUL, více

TOP ZDRAVÍ A KRÁSA

Dentální hygiena

Podstatnou částí péče o naše zuby by měla být pravidelná zubní hygiena, díky které více

TOP SEX A VZTAHY

Matky samoživotelky

V České republice je podle Českého statistického úřadu přes 170 tisíc neúplných rodin více

TOP CESTOVÁNÍ

Rodinná dovolena

Letní dovolená je pro řadu českých rodin událostí, na kterou se těší celý rok více

TOP GURMÁN

Melounové menu

Co lehkého k jídlu v parných horkých dnech? Co nachystat nového a originálního více

Slabé pánevní dno

Téma pánevního dna trápilo mnoho našich kamarádek i zákaznic a tak jsme vytvořili více

Letní líčení

S příchodem teplejšího počasí a slunečních paprsků většina žen ubírá na make-upu. více

Růžové víno

Léto je neodmyslitelně spojené se svěžími růžovými víny vládnoucími sezóně od jara a více