Péče, kterou si šperky zaslouží

Text: Prima Žena
1. dubna 2019 | 15:00

Ať už si doma hýčkáme starodávný šperk po předcích, nebo se kocháme drahým moderním klenotem, jejich čištění bychom měli vždy raději svěřit do rukou odborníků. Amatérská „péče“ není nikdy dokonalá, a může šperk i poškodit.

Hodnocení:

Tiskni článek

Pošli článek

A jak bychom tedy měli postupovat, když se rozhodneme dát si odborně vyčistit hodnotný šperk, abychom měli jistotu, že se žádným způsobem nepoškodí nebo nedojde k záměně drahých kamenů za méně hodnotné?  „Pokud vlastníte vzácný šperk, měli byste mít i certifikát o pravosti kamenů, který můžete doložit, aby nedošlo k záměně kamenů. Pracoviště, kam se chystáte svůj šperk svěřit, byste měli vybírat nejlépe na základě doporučení. Důležité je vybrat takové klenotnictví, kde mají kvalitní mikroskop, abyste si mohli své kameny zkontrolovat pod velkým zvětšením,“ radí Ester Engelová ze šperkařského ateliéru Esterstyl a popisuje, jak takové čištění vzácného šperku vypadá v praxi.

Nejprve prohlídka, pak UZ lázeň
„Když přijde zákazník se šperkem, který si přeje vyčistit a vyleštit, nejprve klenot pečlivě prohlédneme, abychom podle puncovních značek zjistili, z jakého materiálu je vyrobený a jaké kameny jsou v něm usazené. Nejlepší je, pokud může klient doložit certifikát o pravosti kamenů. Pokud ho nemá, což bývá běžné hlavně u starých šperků a rodinných klenotů, podíváme se na šperk pod mikroskopem, který má 40násobné zvětšení,“ vysvětluje postup zlatník Marek Odstrčil. Pokud je šperk tmavý, začernalý (tzv. zoxidovaný), přeleští se ručně na leštičce. Následuje vyčištění klenotu v ultrazvukové lázni, které trvá přibližně 20 minut.

Opatrně s prsteny

A které šperky jsou nejvíce náchylné ke znečištění, a u jakých naopak údržba není tak náročná? „Obecně jsou nejchoulostivější prsteny s organickými kameny, jako je perla nebo korál. Pak také prsteny se složitějším designem, kde se drží nejvíce pevných nečistot, jako jsou třeba krémy nebo zbytky těsta. Také náušnice bývají často obalené aerosolem z laku na vlasy a musí se přeleštit ručně,“ vysvětluje Ester Engelová, podle níž se asi nejsnadněji udržují řetízky s přívěsky a náhrdelníky. Naopak perly prý potřebují větší péči, aby neztratily svůj lesk a třpyt. Nesvědčí jim ani čisticí prostředky, vodní páry, laky na vlasy nebo parfémy.

« předchozí strana 1 2

 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?

Soutěže

TOP MÓDA

Jenny Jeshko

Luxusní zlaté šaty evokující hollywoodský glamour a přitažlivost slavných hvězd více

TOP ZDRAVÍ A KRÁSA

Hydratece pro vlasy

Sáhněte po poslední novince z řady Fructis Hair Food, obohacené o aloe vera, více

TOP SEX A VZTAHY

Závislost doby

…i 10 minut bez telefonu pro mnohé znamená stres více

TOP CESTOVÁNÍ

Rodinná dovolena

Letní dovolená je pro řadu českých rodin událostí, na kterou se těší celý rok více

TOP GURMÁN

Espresso zmrzlina

Spojením dvou neodolatelných pochutin - kávy a zmrzliny - vznikl dezert, více

Letní líčení

S příchodem teplejšího počasí a slunečních paprsků většina žen ubírá na make-upu. více

Chytré řešení

Řešíte, jak rozdělit větší prostory bez stavebních úprav? Zajímavou variantou více

Krásná pleť

S věkem kůže ztrácí svou pružnost a pevnost a stává se tenčí. Tato ztráta pružnosti více