Péče, kterou si šperky zaslouží

Text: Prima Žena
1. dubna 2019 | 15:00

Ať už si doma hýčkáme starodávný šperk po předcích, nebo se kocháme drahým moderním klenotem, jejich čištění bychom měli vždy raději svěřit do rukou odborníků. Amatérská „péče“ není nikdy dokonalá, a může šperk i poškodit.

Hodnocení:

Tiskni článek

Pošli článek

A jak bychom tedy měli postupovat, když se rozhodneme dát si odborně vyčistit hodnotný šperk, abychom měli jistotu, že se žádným způsobem nepoškodí nebo nedojde k záměně drahých kamenů za méně hodnotné?  „Pokud vlastníte vzácný šperk, měli byste mít i certifikát o pravosti kamenů, který můžete doložit, aby nedošlo k záměně kamenů. Pracoviště, kam se chystáte svůj šperk svěřit, byste měli vybírat nejlépe na základě doporučení. Důležité je vybrat takové klenotnictví, kde mají kvalitní mikroskop, abyste si mohli své kameny zkontrolovat pod velkým zvětšením,“ radí Ester Engelová ze šperkařského ateliéru Esterstyl a popisuje, jak takové čištění vzácného šperku vypadá v praxi.

Nejprve prohlídka, pak UZ lázeň
„Když přijde zákazník se šperkem, který si přeje vyčistit a vyleštit, nejprve klenot pečlivě prohlédneme, abychom podle puncovních značek zjistili, z jakého materiálu je vyrobený a jaké kameny jsou v něm usazené. Nejlepší je, pokud může klient doložit certifikát o pravosti kamenů. Pokud ho nemá, což bývá běžné hlavně u starých šperků a rodinných klenotů, podíváme se na šperk pod mikroskopem, který má 40násobné zvětšení,“ vysvětluje postup zlatník Marek Odstrčil. Pokud je šperk tmavý, začernalý (tzv. zoxidovaný), přeleští se ručně na leštičce. Následuje vyčištění klenotu v ultrazvukové lázni, které trvá přibližně 20 minut.

Opatrně s prsteny

A které šperky jsou nejvíce náchylné ke znečištění, a u jakých naopak údržba není tak náročná? „Obecně jsou nejchoulostivější prsteny s organickými kameny, jako je perla nebo korál. Pak také prsteny se složitějším designem, kde se drží nejvíce pevných nečistot, jako jsou třeba krémy nebo zbytky těsta. Také náušnice bývají často obalené aerosolem z laku na vlasy a musí se přeleštit ručně,“ vysvětluje Ester Engelová, podle níž se asi nejsnadněji udržují řetízky s přívěsky a náhrdelníky. Naopak perly prý potřebují větší péči, aby neztratily svůj lesk a třpyt. Nesvědčí jim ani čisticí prostředky, vodní páry, laky na vlasy nebo parfémy.

« předchozí strana 1 2

 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?

Soutěže

TOP MÓDA

Jarní trendy

První sluneční paprsky probouzí přírodu a vy byste měla provětrat svůj šatník. více

TOP ZDRAVÍ A KRÁSA

Královská krása

URBAN DECAY | GAME OF THRONES představuje limitovanu kolekci palete více

TOP SEX A VZTAHY

Změna profese

Nejenom mladí tápou a hledají své „ideální“ profesní uplatnění. Nespokojenost více

TOP CESTOVÁNÍ

Dovolená na surfu

Surfování patří mezi oblíbené sporty po celém světě. Své příznivce získává také více

TOP GURMÁN

Příval energie

Nevyhovuje vám káva? Hledáte nápoj, který by vás nabil energií více

Slabé pánevní dno

Téma pánevního dna trápilo mnoho našich kamarádek i zákaznic a tak jsme vytvořili více

V souladu s přírodou

Citlivá dětská kůže vyžaduje zvláštní pozornost a péči. více

Ústní voda Herbadent

Klíčové pro zdraví zubů, dásní a celé dutiny ústní je primárně správné čištění zubů, více