Vady dřeva. Na co si dát pozor?

Text: Prima Žena
16. července 2019 | 12:00

U většiny vad dřeva, jako jsou mechy, lišejníky, houby a hmyz, platí, že prevencí můžeme předejít celkem náročnému odstraňování následků nedostatečné péče. Pokud už máte na zahradě kousek, který nějakou vadou či přímo chorobou trpí, rádi poradíme, jak s ní zatočit.

Hodnocení:

Tiskni článek

Pošli článek

Mechy a lišejníky
Často je najdeme na dřevěných prvcích v exteriéru (ploty, dřevěné stavby), které nebyly po mnoho let ošetřeny žádným nátěrem. Přesto ale není nezbytně nutné hned takovou stavbu bourat a dřevo měnit. Pomoci nám může Primalex Mykostop čistič. Nastříkáme ho přímo na dřevo a necháme den působit. Pak vydrhneme ocelovým kartáčem nebo brusným rounem a důkladně opláchneme vysokotlakým čističem. Až povrch opět vyschne, lehce ho zbrousíme a použijeme napouštědlo Bondex Preserve II (alespoň v jedné vrstvě, ale u již napadeného dřeva jsou lepší 2–3), které na dlouhou dobu zajistí, že se mech nebo lišejník znovu neobjeví. Napouštedlo musí působit alespoň 24 hodin. Nejdříve třetí den tedy můžeme nanést finální nátěr, např. tenkovrstvou lazuru Bondex Matt se zvýšenou ochranou proti UV záření. Pokud dodržíme návod, bude další renovace nutná za cca 5 let, což je v exteriéru poměrně dlouhá doba.
BONDEX tip: Celému procesu s odstraňováním mechu a lišejníku, ale i dřevomorkou či červotočem se však dá předejít, když bude dřevo řádně ošetřeno (napouštědlem a vrchním nátěrem) na začátku a bude docházet k pravidelné obnově.

Houby (dřevomorka)
Podobný, ale daleko závažnější problém jsou i dřevokazné houby, které způsobují nepěkné zamodrání dřeva a mění i jeho mechanické vlastnosti. Zvláště dřevěné nosné konstrukce (typicky střešní krovy) musejí být důkladně ošetřeny před napadením. Když zamodrání objevíme, musíme nejprve zjistit, jak dalece bylo dřevo napadeno. Pokud např. jednoduše vrazíme do trámu šroubovák, je jasné, že výměna celého trámu bude nutná. Dřevomorka je vážný problém, který by měl vidět odborník schopný posoudit statiku. Pokud není napadení tak rozsáhlé, můžeme se pokusit dřevo zachránit důkladnou aplikací napouštědla. U silných trámů se neprovádí jen povrchově, ale injektáží. Do trámu se vyvrtají otvory a do nich se naleje napouštědlo, které se uzavře dřevěnou zátkou. Za pár dní, když se veškeré napouštědlo vsákne, se postup opakuje, dokud dochází k vsakování. Takto lze zachránit a zakonzervovat již napadené dřevo.

« předchozí strana 1 2 3

 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?

Soutěže

TOP MÓDA

Mekka šperkařů

Jedinečný šperk vznikne tehdy, když jsou splněny dvě podmínky – zlatník více

TOP ZDRAVÍ A KRÁSA

Prevence pro oči

První věc, kterou ráno po probuzení uděláme je, že otevřeme oči. Celý den nám více

TOP SEX A VZTAHY

Regenerace těla

Schůzka, porada, služební cesta a plný kalendář až do Vánoc? Pracovní tempo dnešní doby více

TOP CESTOVÁNÍ

Orfeova lyra

Každý z nás je jiný a někdo rád poznává nová místa a jiný se rád vrací tam, více

TOP GURMÁN

Ketonová dieta

5 mýtů o ketonové dietě podle výživové poradkyně Moniky Čermákové. více

Original Marines

Italská módní značka – od batolat až po teens. Hledáte něco hezkého pro své děti, více

Vůně Provence

Vzpomínáte, jaké to bylo odpočívat ve stínu olivovníku v Provence více

Chytré řešení

Řešíte, jak rozdělit větší prostory bez stavebních úprav? Zajímavou variantou více