Vodojem ve tvaru fotbalového poháru

Text: Prima Žena
27. listopadu 2019 | 12:00

Zapomeňte na tradiční vodojemy ve tvaru obří „řadicí páky“. Dnešní vodojem může být ozdobou krajiny a připomínat třeba fotbalový pohár. Nebo vodotrysk pohrávající si s kuličkou? Prohlédněte si netradiční novostavbu v Ohrazenicích u Turnova.

vodojem_1_PZ.jpg vodojem_2_PZ.jpg

Hodnocení:

Tiskni článek

Pošli článek

Vodojem, rozhledna, nebo galerie? Téměř třicetimetrová dominanta nad Ohrazenicemi je vším dohromady. Především je pro několik obcí zásobárnou vody s kapacitou až 150 tisíc litrů. Vodojem je volně inspirován vodárenskou věží v kazašské Astaně a má připomínat šest tryskajících pramenů, které si pohrávají s kuličkou. Tato „kulička“, tedy samotný rezervoár vody, má ve skutečnosti při naplnění hmotnost až 200 tun. Důležitou roli ve vzhledu nové dominanty krajiny má titanzinek, architekty oblíbená slitina, která vyniká nejen trvanlivostí a odolností, ale také schopností přirozené patinace. „Na kouli jsou použity kosočtvercové velkoformátové šablony Rheinzink v modrošedém odstínu v celkovém počtu 612 kusů. Stejný materiál pokrývá i dva přilehlé pozemní objekty, které jsou součástí vodojemu, ale vidět je lze pouze při návštěvě areálu,“ vysvětluje Martin Link ze společnosti Rheinzink. „Nosníky, představující tryskající prameny, jsou z betonu a bez opláštění.“

Pohár pro fotbalové šampiony, nebo vodotrysk?
Vodojem lidem nejvíce připomíná slavný pohár pro fotbalové mistry světa, ale podobnost je prý nezáměrná. „Vodojem představuje pramen, gejzír vody, a na jeho vrcholu si poskakuje současná téměř dvousettunová kulička. Přál bych si, aby jako tryskající pramen průzračné vody bylo celé dílo vnímáno,“ říká František Novák, starosta Ohrazenic.  Kochat se novým vodojemem mohou hlavně řidiči projíždějící komunikaci R10 na trase Turnov – Liberec. „Příležitost postavit takovou stavbu je jednou za život. Je to moderní a technologicky velmi náročná stavba, která prověřila projektanty i architekty,“ říká Milan Hejduk, předseda Vodohospodářského sdružení Turnov. Ostatně vodojem jako industriální stavba mohl v této architektonické kvalitě vzniknout jen proto, že obec Ohrazenice je členem tohoto uskupení. „Sdružení dvaadvaceti měst a obcí má úplně jiné investiční možnosti, než obec samotná, a díky principu solidarity jsou i v menších obcích možné investice velkého rozsahu,“ vysvětluje starosta Novák.
 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?

Soutěže

TOP MÓDA

Udržitelné materiály

Slovo udržitelnost se objevuje snad ve všech odvětvích průmyslu. více

TOP ZDRAVÍ A KRÁSA

Pozitivní změna

GreenFood Nutrition L-Tryptofan + vitamin B6 poskytuje široký rozsah výhod více

TOP SEX A VZTAHY

Dětská traumata

Rozvody jsou bohužel stále častým koncem mnohých manželství. více

Bílá dovolená

Když se řekne Harrachov, většině lidí se vybaví horské středisko, více

Dokonalý Valentýn

Svátek sv. Valentýna počítají zamilovaní k nejdůležitějším dnům v roce. více

Venkovní obývak

Nejznámější pařížské zahrady, Times Square či Bryant park v New Yorku více