Vzpomínky z dětství v novém kabátě

Text: Prima Žena
4. září 2019 | 09:00

Místo pro setkávání generací. Dřevostavba s obkladem z kamene, cedru a titanzinku. Starý vinohradnický dům, z jehož původní podoby zbyl jen suterén. Tím vším je rekreační objekt ve slovenské Nitře. Jeho majitelé s ním měli spojeny krásné vzpomínky z dětství. Proto se rozhodli, že prázdný dům neprodají, ale vdechnou mu nový smysl.

vzpominky_na_detství_1_PZ.jpg vzpominky_na_detství_3_PZ.jpg vzpominky_na_detství_2_PZ.jpg vzpominky_na_detství_5_PZ.jpg vzpominky_na_detství_4_PZ.jpg

Hodnocení:

Tiskni článek

Pošli článek

Obytný dům se nachází ve staré zástavbě tradičního viničního areálu Zobor v Nitře. Za domem je dodnes udržovaná vinice. Nový objekt není určen pro každodenní rodinný život, ale jako dům rekreační, a zároveň místo setkávání více generací.

Majitelé zdědili dům po rodičích, a protože měli na toto místo krásné vzpomínky z dětství, rozhodli se dům neprodávat. V budoucnu by se v něm měla setkávat celá širší rodina. Z původního domu zůstal jen suterén, vše ostatní bylo vybudováno nově.

Přírodní materiály byly podmínkou
Investor je fanouškem zdravých a ekologických materiálů. Objekt je postaven jako dřevostavba. Přírodní materiály byly pro majitele podmínkou – proto i kamenný obklad je z masivního kamene z lomu, který pro účely stavby musel být upravován osekáváním. Fasáda je z kamene a dřevěného šindele. Na obklad fasády je použitý šindel z kanadského cedru. Na sokly, atiky, oplechování je použit přírodní titanzinek, interiér je také obložený dřevem.

Původně měl být šindel i na střeše, ale klempíř přesvědčil investora pro titanzinek Rheinzink. Stejně tak jej přesvědčil ke změně plánovaných kamenných atik na atiky oplechované.

Titanzinek místo plastu
Atiky, zaatikový žlab, lemování oken, parapet, okenní ostění, okenní nadpraží, lemování vchodových dveří, to vše je zabudováno v dřevěné i kamenné fasádě. Na římse přechází fasádní šindel do kamenného soklu. Oplechovaný je přechod z kamenného soklu na dřevěnou fasádu, a také všech šest větráků. Investor si na svém domě také nedokázal představit plastové mřížky, které se k tomuto účelu zpravidla používají. Všechny jsou vyrobeny z děrovaného plechu titanzinku. Také horní část dřevěné pergoly je oplechovaná titanzinkem, který zde tvoří jakési mini atiky.

 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?

Soutěže

TOP MÓDA

Náhrdelník Maxima

MAXIMA, jméno, které slibuje jedinečnost a bezkonkurenční krásu. více

TOP ZDRAVÍ A KRÁSA

Akné v dospělosti

Většina z vás zažila v určitém okamžiku svého života trápení s akné. více

TOP SEX A VZTAHY

Pevný vztah

Američtí vědci přišli s překvapivým zjištěním. Indikátor pevného vztahu leží více

TOP CESTOVÁNÍ

Singl cestování?

Je to věčný boj. Čas a chuť cestovat by tu byla, jako na potvoru více

TOP GURMÁN

Latino Café

Víte, že v doušku své oblíbené kávy můžete objevit více než osm set padesát více

Letní líčení

S příchodem teplejšího počasí a slunečních paprsků většina žen ubírá na make-upu. více

Chytré řešení

Řešíte, jak rozdělit větší prostory bez stavebních úprav? Zajímavou variantou více

Krásná pleť

S věkem kůže ztrácí svou pružnost a pevnost a stává se tenčí. Tato ztráta pružnosti více