Vzpomínky z dětství v novém kabátě

Text: Prima Žena
4. září 2019 | 09:00

Místo pro setkávání generací. Dřevostavba s obkladem z kamene, cedru a titanzinku. Starý vinohradnický dům, z jehož původní podoby zbyl jen suterén. Tím vším je rekreační objekt ve slovenské Nitře. Jeho majitelé s ním měli spojeny krásné vzpomínky z dětství. Proto se rozhodli, že prázdný dům neprodají, ale vdechnou mu nový smysl.

vzpominky_na_detství_1_PZ.jpg vzpominky_na_detství_3_PZ.jpg vzpominky_na_detství_2_PZ.jpg vzpominky_na_detství_5_PZ.jpg vzpominky_na_detství_4_PZ.jpg

Hodnocení:

Tiskni článek

Pošli článek

Obytný dům se nachází ve staré zástavbě tradičního viničního areálu Zobor v Nitře. Za domem je dodnes udržovaná vinice. Nový objekt není určen pro každodenní rodinný život, ale jako dům rekreační, a zároveň místo setkávání více generací.

Majitelé zdědili dům po rodičích, a protože měli na toto místo krásné vzpomínky z dětství, rozhodli se dům neprodávat. V budoucnu by se v něm měla setkávat celá širší rodina. Z původního domu zůstal jen suterén, vše ostatní bylo vybudováno nově.

Přírodní materiály byly podmínkou
Investor je fanouškem zdravých a ekologických materiálů. Objekt je postaven jako dřevostavba. Přírodní materiály byly pro majitele podmínkou – proto i kamenný obklad je z masivního kamene z lomu, který pro účely stavby musel být upravován osekáváním. Fasáda je z kamene a dřevěného šindele. Na obklad fasády je použitý šindel z kanadského cedru. Na sokly, atiky, oplechování je použit přírodní titanzinek, interiér je také obložený dřevem.

Původně měl být šindel i na střeše, ale klempíř přesvědčil investora pro titanzinek Rheinzink. Stejně tak jej přesvědčil ke změně plánovaných kamenných atik na atiky oplechované.

Titanzinek místo plastu
Atiky, zaatikový žlab, lemování oken, parapet, okenní ostění, okenní nadpraží, lemování vchodových dveří, to vše je zabudováno v dřevěné i kamenné fasádě. Na římse přechází fasádní šindel do kamenného soklu. Oplechovaný je přechod z kamenného soklu na dřevěnou fasádu, a také všech šest větráků. Investor si na svém domě také nedokázal představit plastové mřížky, které se k tomuto účelu zpravidla používají. Všechny jsou vyrobeny z děrovaného plechu titanzinku. Také horní část dřevěné pergoly je oplechovaná titanzinkem, který zde tvoří jakési mini atiky.

 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?

Soutěže

TOP MÓDA

Udržitelné materiály

Slovo udržitelnost se objevuje snad ve všech odvětvích průmyslu. více

TOP ZDRAVÍ A KRÁSA

Oplálená a zdravá

Fakt, že nadměrné opalování je zdraví škodlivé, je poměrné známý. více

TOP SEX A VZTAHY

Zdraví vztah

Jedním z nejčastějších důvodů rozchodu bývá nevěra. Pro mnohé ženy i muže více

Slabé pánevní dno

Téma pánevního dna trápilo mnoho našich kamarádek i zákaznic a tak jsme vytvořili více

Skincare dieta

Zatímco jsou všichni zaneprázdněni debatou o novoročních dietách, švédská skintech více

Česká síťovka

Vyrábí se od roku 1926, patří k symbolům éry socialismu, nyní se stává retro hitem více