6 tipů, jak ochránit dům během dovolené

Text: Prima Žena
11. června 2018 | 12:00

Odjíždíte na dovolenou a nechcete tím dávat příležitost zlodějům? V tomto článku se dozvíte, na co se zaměřit aby váš domov byl v bezpečí. A to i když v něm delší dobu nejste.

1.    Prevence na prvním místě
Ještě než začnete přemýšlet nad mechanickým zabezpečením vašeho domu, projděte si s námi několik bodů prevence vykradení. Pokud se budete držet několika základních pravidel, riziko vykradení snížíte zdarma a efektně.

●    Před odjezdem se vždy dobře ujistěte, že jste zavřeli všechna okna i dveře. Zloději spoléhají právě na vaši nepozornost.

●    Zařiďte si vybírání poštovní schránky. Právě plná schránka dopisů zloděje nejvíce láká.

●    Cennosti v domě ukryjte na bezpečné místo. Nemusíte mít zrovna trezor, stačí najít vhodné úkryty, které případný zloděj neobjeví.

●    Simulujte vaši přítomnost v domě, například spínačem světla.

●    Veřejně nepište, kam odjíždíte. Na sociálních sítích se můžete cítit v bezpečí, ale právě tam si zloději často tipují své oběti.

Tip: Dokud vloupání nezažijete u vás doma, nejspíše si nedokážete představit, jak snadno se k vám zloděj může dostat. Seznamte se s nejčastějšími způsoby vloupání do bytu a získejte přehled o tom, kterou cestu si lupiči volí nejčastěji, kolik času jim vezme se do domácnosti dostat, i to, jaké bezpečnostní třídě dveří se raději vyhnou obloukem.

2.    Zabezpečte vaše dveře
Vstupní dveře jsou nejrizikovějším místem domu. Právě tudy totiž většina zlodějů vstupuje do objektu. Částečným řešením jsou domovní závory a petlice, pokud však chcete mít vchod stoprocentně zabezpečený, doporučujeme kvalitní bezpečnostní dveře do domu.

Tip: Při výběru dveří hraje zásadní roli jejich bezpečnostní třída. Většina pojišťoven vyžaduje ve svých podmínkách u pojištění domácnosti proti krádeži zabezpečení dveřmi 3. a 4. bezpečnostní třídy. Pokud nedodržíte úroveň zabezpečení, porušujete pojistné podmínky. Některé pojišťovny navíc nabízejí různé bonusy a slevy při ještě vyšší úrovni zabezpečení.

3.    Na okna nezapomínejte
Okna nebo balkónové dveře jsou dalším častým přístupem zlodějů do domu. Existují však naštěstí různé způsoby, jak svá okna zabezpečit, a případným zlodějům jejich vstup značně zkomplikovat. Variant zabezpečení je hned několik a pro každého je vhodná jiná. Můžete je i různě kombinovat.

●    Bezpečnostní fólie jsou stále populárnější především proto, že nijak nenarušují vzhled okna. Jejich instalací se zpevní celá prosklená plocha, která poté lépe odolává pokusům o rozbití.

●    Bezpečnostní mříže jsou tradičním způsobem zabezpečení oken. Jsou velmi spolehlivé, každému však nevyhovuje jejich vzhled. V dnešní době však je na trhu mnoho dekorativních variant, které dům nijak nehyzdí.

●    Bezpečnostní okenice, výborné do chat a chalup, jsou bezpečnostním i dekorativním prvkem. Disponují zámky, čepy a vícebodovým zabezpečením.

●    Venkovní žaluzie a rolety nejsou pouze ochranou proti slunci, ale pomohou i se zateplením a proti zlodějům.

●    Bezpečnostní kliky a kování chrání okna před vypáčením a fungují také jako dětská pojistka. Kvalitní bezpečnostní kování se zajištěním okenních rohů speciálním čepem ve tvaru písmena T také zabrání vypáčení okna.

4.    Instalujte kamery
Kamery jsou další možností, jak objekt zabezpečit. Částečně působí i jako prevence, pokud jsou umístěné na viditelných místech, zloděje mohou odradit. Moderní kamery ukládají i několik dní dlouhý záznam. Mohou být také online a vy budete sledovat dění kolem vašeho domu třeba ze slunné pláže. Kamery se dělí na dva základní typy:

●    Kamery do vnitřního prostředí mají menší rozměry a dají se lépe ukrýt. Logicky nejsou odolné proti povětrnostním vlivům, nabízí však vysokou kvalitu záznamu v co nejmenším provedení.

●    Kamery do venkovního prostředí jsou vybaleny pláštěm, který je chrání proti povětrnostním vlivům. Jsou odolné proti mechanickému poškození, mohou být také vybaveny optickým zoomem, otočným podstavcem nebo reflektorem.

5.    Zvažte čidla a alarmy
Různé typy alarmů jsou dnes již poměrně běžnou záležitostí. Ať už čidla kouře, vody, nebo pohybu. Výběr je opravdu velký a záleží jen na vás, jaký zvolíte. Můžete vybírat z mnoha funkcí a provedení jak v klasických variantách do zásuvky, tak i bezdrátových, napájených z baterií.

Tip: Myslíte, že ve vašem sklepě jsou věci v bezpečí? Přečtěte si článek: Jak nejlépe zabezpečit lyže ve sklepě

6.    Zabezpečte garáž a zahradní domek
Určitě je lepší mít vlastní garáž než nechat auto před domem. Avšak ani na garáže nebo zahradní domky není radno zapomínat. Vedle zaparkovaného vozu nebo motorky je pro pachatele lákavé i elektrické dílenské nářadí, pneumatiky, náhradní díly, jízdní kola nebo zahradní technika. Moderní garážová vrata poskytují ochranu proti vypáčení a vytržení.

Tip: Říkáte si, že se auta nekradou? Podle Ministerstva Vnitra byly v roce 2017 kradeny především značky ŠKODA, VOLKSWAGEN, FORD. Naopak jedna z nejméně kradených značek je například Mazda. Auto této značky si můžete pořídit třeba v autosalonu Mazda v Ostravě.

Vedle mechanického zabezpečení doporučují odborníci také neopomínat připojištění garáže, které všechny pojišťovny nabízí.
 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?

Soutěže

TOP MÓDA

Stylová i v roušce

Módní značka JK Klett je postavená na 26 letech zkušeností a rovněž dlouhé více

TOP ZDRAVÍ A KRÁSA

Hydratece pleti

Nezapomeňte, že pleť nikdy nebude mladistvá a pevná, pokud jí chybí voda. více

TOP GURMÁN

Ketodieta

Každý způsob hubnutí má své výhody a rizika. Ketodieta je novým fenoménem více

Original Marines

Italská módní značka – od batolat až po teens. Hledáte něco hezkého pro své děti, více

Lékárnička na cesty

Dovolená, prázdniny a cestování patří odjakživa k sobě. Přestože to letos více

Diamantový příběh

Gabriela Dědičová pracuje v oboru DIAMANTŮ přes 10 let. Svoji kariéru začínala více