Šatník jako ze škatulky

Text: Prima Žena
13. listopadu 2019 | 15:00

K podzimu patří očistná kúra. Tentokrát však nehovoříme o detoxu pro vaše tělo, ale o vašem šatníku, který si zaslouží pravidelný generální úklid. Finální výsledek potěší nejen vaše oko, ale i mysl a zároveň za něj budete vděčná každé ráno, kdy již nebudete muset ve stresu řešit, že nevíte, co na sebe.

Nastolení řádu
Léto již definitivně za sebou zaklaplo dveře a ve vašem šatníku jste daly opět „do popředí“ všechny podzimní kousky, teplé svetry a kabáty. Dejte si všechny letní věci do pořádku, vypravené a vyžehlené oblečení uložte do horních prostor šatníku či kamkoliv, kam odkládáte sezónní ošacení. Nebudete již poté řešit, že se vám pletou věci, které už určitě nevyužijte, jako jsou letní šaty, sukýnky či další oblíbené letní kousky a při otevření šatníku se budete v klidu rozhodovat jen mezi tím, co máte na očích.

Materiální minimalismus
Zvažte, zda není právě nyní vhodná doba k vytřídění šatníku od všeho zbytečného, co již nenosíte, nebo jste dokonce ani jednou neoblékly – jistě každá z nás i takový kousek objeví. Japonka jménem Marie Kondo ve své knize Zázračný úklid popsala, jak může být osvobozující zbavit se všech nepotřebných věcí a nechat si pouze ty, které jsou vašemu srdci nejbližší. Její metoda s názvem KonMari si získala u mnohých velmi pozitivní odezvu. Maria Kondo jako hlavní výhodu své metody uvádí, že přestože vám zůstane v šatníku výrazně méně věcí, mnohem více si zbývajících věcí budete vážit. Základním pravidlem metody je vyhazovat vše nepotřebné.

Provoněný šatník
Všechny podzimní a zimní věci na aktuální a nadcházející sezonu si zaslouží hodit do „gala“. Vše vyperte, na veškeré odolné materiály použijte vhodnou aviváž pro snadnější žehlení a dodání pořádné dávky vůně, a nakonec vše krásně nažehlete. Poslední krok je pro mnohé bohužel utrpení, ale výsledek určitě bude stát za to. Pokud máte možnost, použijte na veškeré košile, trika a kalhoty ramínka, která jsou skvělým pomocníkem před případným „zmačkáním“ pracně vyžehleného prádla. Ne každý má tuto možnost, ale pokud patříte mezi šťastlivce s dostatečným prostorem, vyvěste na ramínka vše, co můžete.


Žádné komínky
Metoda KonMari doporučuje také zásadní změnu systému ukládání věcí. Základní princip hovoří, že vše, co si chcete v šatníku ponechat, skladujte tak, abyste měli o věcech přehled a měli vše na očích. Věci, které skládáte, ukládejte horizontálně a nevytvářejte klasické „komínky“, díky kterým sami nevíte, co v šatníku vůbec máte. Zde platí jednoduchá zákonitost: co nevidíme, to nenosíme. Zapomenuty tak zbytečně zůstávají mnohdy i krásné kousky, které byste jinak oblékli častěji.

Čistý domov, čistá mysl
Psychologové i různé odborné studie se shodují na tom, že čistý domov a pořádek, což zahrnuje také obsah všech skříní včetně vašeho šatníku, má přímý dopad na vaše fyzické i duševní zdraví a existuje přímá úměra mezi přeplněným a neuklizeným domovem a úrovní stresu jeho obyvatel. Dle průzkumů má nepořádek v domácnosti větší dopad na psychiku ženy než mužů, čemuž se mnohé z nás nebudou ani divit. Pořád ve všem směrech vám pomůže zbavit se stresu, zůstat pozitivní, aktivní a cítit se lépe.

Tipy
Kniha Zázračný úklid
Tato přesvědčivá knížka se právem stala ohromným bestsellerem po celém světě a vyšvihla se na první místo žebříčku New York Times. Proměňte svůj domov pomocí autorčiny inspirativní metody v trvale uklizené prostředí.

Aviváže Wansou PREMIUM
Značka Wansou pečuje o vaše prádlo již 25 let a aviváže z nové řady Wansou PREMIUM dokonale provoní váš šatník. Vůně Spring Inspiration vás okouzlí vůní pivoněk, jasmínu a ylang ylang.

Úložný systém ELVARLI
Tento úložný prostor se snadno přizpůsobí vašemu pokoji. Otevřené řešení a odolné bambusové police vytvoří skvěle prostředí pro vaše oblečení.

Brabantia Ramínko Soft Touch na kalhoty
Ramínko Soft Touch na kalhoty skutečně šetří místo, protože pojme čtvery kalhoty nebo sukně najednou. Ramínko je potaženo jemnou, neklouzavou tkaninou, která dává ramínku luxusní vzhled.

Ochranné vaky na oblečení Brabantia
Obaly jsou ideální pro sezónní skladování oblečení, ochrání oblečení před prachem i moly. Průhledný materiál usnadní také přehlednost.

Brabantia sada na uskladnění žehličky a prkna
Nehořlavý a odolný držák na uskladnění žehličky a žehlícího prkna je praktickým pomocníkem do domácnosti, který šetří místo. Díky nehořlavému materiálu jej lze použít na ještě horkou žehličku.
 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?

Soutěže

TOP MÓDA

Praktický kufr

Chystáte se na dovolenou do teplých krajin? Tak to se Vám jistě budou hodit více

TOP ZDRAVÍ A KRÁSA

Omezte chrápání

Chrápání je nepříjemný zvuk, který dokáže být důvodem mnoha vážných více

TOP CESTOVÁNÍ

Hvězdám blíž

Návštěva hvězdárny je zážitek – v Teplicích ovšem začne dřív, než se zadíváte více

TOP GURMÁN

Koktejly Absolut

Recyklovat jdou i drinky. Švédská vodka Absolut přichází s novou limitovanou edicí lahve více

Original Marines

Italská módní značka – od batolat až po teens. Hledáte něco hezkého pro své děti, více

Slabé pánevní dno

Téma pánevního dna trápilo mnoho našich kamarádek i zákaznic a tak jsme vytvořili více

Náhrdelník Maxima

MAXIMA, jméno, které slibuje jedinečnost a bezkonkurenční krásu. více