Není trávník jako trávník

Text: Prima Žena
13. srpna 2019 | 15:00

Zelený koberec je v rámci sportovních klání vidět poměrně často. Nejčastěji vidíme perfektně střižený trávník fotbalových stadionů, po Wimbledonu také ten tenisový. Starost o sportovní travnatý povrch je v podstatě alchymie. Pojďme teď trošku nakouknout pod ruce profesionálům a podívat se do perfektního zelené světa.

Hodnocení:

Tiskni článek

Pošli článek

Fotbalový travnatý koberec
Až osm hodin denně zabere profesionálům starost o perfektní fotbalový trávník. Že se vám to zdá moc? Nesmysl. Je totiž třeba každodenní údržby jako je provzdušňování, kropení i sestřih. Trávník je třeba sestřihávat několikrát do týdne, a to na délku maximálně 30 milimetrů, zavlažovat a vhodně jej hnojit. To vše proto, aby měl pevné kořenové systémy, byl odolný extrémní zátěži a byl schopný rychlé regenerace. Základem fotbalového trávníku bývají především lipnice luční a jílek vytrvalý. Výměna trávníku je velmi nákladný proces, protože se dbá především na to, aby byl složen z těch nejodolnějších travin. Na stadion se většinou vozí po pásech, které se skládají vedle sebe. Velké fotbalové kluby mají k dispozici také vyhřívání trávníku. To je důležité především v zimě, kdy snižuje mechanické poškozování a zkracuje dobu zimního klidu. Nepředstavujte si ale, že slouží k tání sněhu, ten se musí nejdříve z povrchu odstranit.
 
Legendární dvorce
Travnatý dvorec je jedním ze základních druhů hřišť. Ač byla tráva zprvu nejčastějším povrchem, postupně byla nahrazena. Dnes má hlavní zastoupení v Anglii. Základní složkou travnatého tenisového povrchu je jílek. Jeho procentuální obsah se turnaj od turnaje liší, ale třeba na wimbledonských kurtech má 100% zastoupení. I travnatý dvorec vyžaduje maximální a intenzivní péči, v podstatě se jedná o neustálé úpravy. Každý rok je jej třeba také přesít. Tráva je kluzký povrch, čehož využívají především fotbalisté. Vliv má ale i na tenisové hráče. Tenisové míčky na travnatém povrchu rychle odskakují a díky nerovnostem mohou také měnit svou trajektorii. I proto na trávě neuvidíme tolik dlouhých výměn jako třeba na antuce. Tento povrch je ideální pro silové hráče jako je Roger Federer, nebo legendární Pete Sampras a Björn Borg. Mezi královny travnatého povrchu patřila z žen také Martina Navrátilová.

« předchozí strana 1 2

 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?

Soutěže

TOP MÓDA

Neobyčejné tašky

Eko tašky, kabelky, taštičky a batohy z pratelného papíru jsou krásné, více

TOP ZDRAVÍ A KRÁSA

Prevence pro oči

První věc, kterou ráno po probuzení uděláme je, že otevřeme oči. Celý den nám více

TOP SEX A VZTAHY

Lechtivé filmy

Dlouhou dobu se mělo za to, že zatímco muže sexuálně vzrušují vizuální podněty, více

TOP CESTOVÁNÍ

Orfeova lyra

Každý z nás je jiný a někdo rád poznává nová místa a jiný se rád vrací tam, více

TOP GURMÁN

Tvarohový koláč

Máte doma přebytky ovoce a nestíháte je jíst? Co takhle si jeho lahodnou chuť více

Bílá dovolená

Když se řekne Harrachov, většině lidí se vybaví horské středisko, více

Vůně Provence

Vzpomínáte, jaké to bylo odpočívat ve stínu olivovníku v Provence více

Krásná pleť

S věkem kůže ztrácí svou pružnost a pevnost a stává se tenčí. Tato ztráta pružnosti více