Není trávník jako trávník

Text: Prima Žena
13. srpna 2019 | 15:00

Zelený koberec je v rámci sportovních klání vidět poměrně často. Nejčastěji vidíme perfektně střižený trávník fotbalových stadionů, po Wimbledonu také ten tenisový. Starost o sportovní travnatý povrch je v podstatě alchymie. Pojďme teď trošku nakouknout pod ruce profesionálům a podívat se do perfektního zelené světa.

Hodnocení:

Tiskni článek

Pošli článek

Fotbalový travnatý koberec
Až osm hodin denně zabere profesionálům starost o perfektní fotbalový trávník. Že se vám to zdá moc? Nesmysl. Je totiž třeba každodenní údržby jako je provzdušňování, kropení i sestřih. Trávník je třeba sestřihávat několikrát do týdne, a to na délku maximálně 30 milimetrů, zavlažovat a vhodně jej hnojit. To vše proto, aby měl pevné kořenové systémy, byl odolný extrémní zátěži a byl schopný rychlé regenerace. Základem fotbalového trávníku bývají především lipnice luční a jílek vytrvalý. Výměna trávníku je velmi nákladný proces, protože se dbá především na to, aby byl složen z těch nejodolnějších travin. Na stadion se většinou vozí po pásech, které se skládají vedle sebe. Velké fotbalové kluby mají k dispozici také vyhřívání trávníku. To je důležité především v zimě, kdy snižuje mechanické poškozování a zkracuje dobu zimního klidu. Nepředstavujte si ale, že slouží k tání sněhu, ten se musí nejdříve z povrchu odstranit.
 
Legendární dvorce
Travnatý dvorec je jedním ze základních druhů hřišť. Ač byla tráva zprvu nejčastějším povrchem, postupně byla nahrazena. Dnes má hlavní zastoupení v Anglii. Základní složkou travnatého tenisového povrchu je jílek. Jeho procentuální obsah se turnaj od turnaje liší, ale třeba na wimbledonských kurtech má 100% zastoupení. I travnatý dvorec vyžaduje maximální a intenzivní péči, v podstatě se jedná o neustálé úpravy. Každý rok je jej třeba také přesít. Tráva je kluzký povrch, čehož využívají především fotbalisté. Vliv má ale i na tenisové hráče. Tenisové míčky na travnatém povrchu rychle odskakují a díky nerovnostem mohou také měnit svou trajektorii. I proto na trávě neuvidíme tolik dlouhých výměn jako třeba na antuce. Tento povrch je ideální pro silové hráče jako je Roger Federer, nebo legendární Pete Sampras a Björn Borg. Mezi královny travnatého povrchu patřila z žen také Martina Navrátilová.

« předchozí strana 1 2

 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?

Soutěže

TOP MÓDA

Udržitelné materiály

Slovo udržitelnost se objevuje snad ve všech odvětvích průmyslu. více

TOP ZDRAVÍ A KRÁSA

Šampony Tierra Verde

Česko-slovenský výrobce ekodrogerie, TIERRA VERDE, vyslyšel přání svých zákazníků více

TOP SEX A VZTAHY

Jak přežít rozvod

Máte za sebou rozvod? Pak jste právě ukončili jednu důležitou etapu. více

Skincare dieta

Zatímco jsou všichni zaneprázdněni debatou o novoročních dietách, švédská skintech více

Česká síťovka

Vyrábí se od roku 1926, patří k symbolům éry socialismu, nyní se stává retro hitem více

Dokonalý Valentýn

Svátek sv. Valentýna počítají zamilovaní k nejdůležitějším dnům v roce. více