Budeme mít štěně

Text: Prima Žena
26. července 2018 | 09:00

Většina štěňat nemá to štěstí, že může vyrůstat do dospělosti po boku své matky jako je tomu u nás lidí. Štěňata odchází ke své nové smečce ve věku cca 2-3 měsíců. Tato věková hranice není samoúčelná. Pro štěně je téměř ideální, když k tomu dojde právě v tento čas.

Hodnocení:

Tiskni článek

Pošli článek

Mezi 5. a 12. týdnem věku se u štěňat otevírá období primární socializace. Proto je důležité, když část tohoto období stráví ve své psí smečce a pozná zákonitosti psího světa. Poté se přesune do ve své lidské smečky a začne si vytvářeti pevnou vazbu na své nové majitele.

Pokud si pořizujete štěně právě v tomto věku, je bezpodmínečně nutné přesvědčit se, že je na takovýto krok připravené, tzn., že je odstavené, jinými slovy – ve své výživě nezávislé na matce. Štěně musí být zvyklé přijímat pevnou stravu a pít vodu. Kdyby tomu tak nebylo, takové štěně si ani neberte, protože to nestojí za starosti, které byste s ním do budoucna měli. Zodpovědný chovatel by vás také měl kromě kupní smlouvy a očkovacího průkazu vybavit startovací dávkou krmiva, na které je štěně zvyklé, říci něco o dosavadním denním a krmném režimu a být k dispozici pro případné dotazy, které vás jistě napadnou, až se štěnětem přijedete domů a začnete se o něj starat. Důležité je vědět např. i to, na jakou teplotu je štěně zvyklé a když si s ním přivezete domů i kus deky nebo hadru, na kterém dosud spalo, velmi mu tím usnadníte jeho začátek v novém prostředí. Každý takový začátek je pro štěně velmi stresující záležitostí, protože se mu doslova změní svět před očima a protože ztratí většinu jistot, které ho dosud obklopovaly. Proto, pokud to lze, dopřejte mu alespoň jednu jistotu a několik prvních dní ho krmte stejným krmivem, které dosud dostávalo.

Je nutné vzít v úvahu, že trávicí a imunitní systém štěněte přizpůsobený na donedávna jediný zdroj živin – mateřské mléko - se musí během relativně krátké doby naučit zpracovávat zcela nové zdroje živin, a to i rostlinného původu. Plně adaptovaný je trávicí systém ve věku 90 – 100 dní, ale i tak je stále dost citlivý. Proto je důležité podávat štěňatům pouze kvalitní krmivo s vysokou stravitelností a maximálně dbát na hygienu při přípravě pokrmů. Další důležité otázky jsou, jak, jak často a kolik krmit? Obecným pravidlem je krmit 4x denně do 4 měsíců, 3 x denně do 6 měsíců a 1 – 2x denně od 6 měsíců.

« předchozí strana 1 2 3

 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?

Soutěže

TOP MÓDA

Zahrada Pandora

Tuto sezónu představuje Pandora celou zahradu nových stylů, které byly navrženy, více

TOP ZDRAVÍ A KRÁSA

Suchá pleť

Lidé se suchou pokožkou mají v mládí výhodu v tom, že příliš netrpí na akné více

TOP SEX A VZTAHY

Muži ze second handu

Zamilovat se do rozvedeného muže? Může se to stát i vám. Čím starší jste, tím více

TOP GURMÁN

Zdravý životní styl

Možná se vám někdy do rukou dostaly články o tom, jak zhoršená ekonomická situace více

Original Marines

Italská módní značka – od batolat až po teens. Hledáte něco hezkého pro své děti, více

Slabé pánevní dno

Téma pánevního dna trápilo mnoho našich kamarádek i zákaznic a tak jsme vytvořili více

Bílá dovolená

Když se řekne Harrachov, většině lidí se vybaví horské středisko, více