Budeme mít štěně

Text: Prima Žena
26. července 2018 | 09:00

Většina štěňat nemá to štěstí, že může vyrůstat do dospělosti po boku své matky jako je tomu u nás lidí. Štěňata odchází ke své nové smečce ve věku cca 2-3 měsíců. Tato věková hranice není samoúčelná. Pro štěně je téměř ideální, když k tomu dojde právě v tento čas.

Hodnocení:

Tiskni článek

Pošli článek

Mezi 5. a 12. týdnem věku se u štěňat otevírá období primární socializace. Proto je důležité, když část tohoto období stráví ve své psí smečce a pozná zákonitosti psího světa. Poté se přesune do ve své lidské smečky a začne si vytvářeti pevnou vazbu na své nové majitele.

Pokud si pořizujete štěně právě v tomto věku, je bezpodmínečně nutné přesvědčit se, že je na takovýto krok připravené, tzn., že je odstavené, jinými slovy – ve své výživě nezávislé na matce. Štěně musí být zvyklé přijímat pevnou stravu a pít vodu. Kdyby tomu tak nebylo, takové štěně si ani neberte, protože to nestojí za starosti, které byste s ním do budoucna měli. Zodpovědný chovatel by vás také měl kromě kupní smlouvy a očkovacího průkazu vybavit startovací dávkou krmiva, na které je štěně zvyklé, říci něco o dosavadním denním a krmném režimu a být k dispozici pro případné dotazy, které vás jistě napadnou, až se štěnětem přijedete domů a začnete se o něj starat. Důležité je vědět např. i to, na jakou teplotu je štěně zvyklé a když si s ním přivezete domů i kus deky nebo hadru, na kterém dosud spalo, velmi mu tím usnadníte jeho začátek v novém prostředí. Každý takový začátek je pro štěně velmi stresující záležitostí, protože se mu doslova změní svět před očima a protože ztratí většinu jistot, které ho dosud obklopovaly. Proto, pokud to lze, dopřejte mu alespoň jednu jistotu a několik prvních dní ho krmte stejným krmivem, které dosud dostávalo.

Je nutné vzít v úvahu, že trávicí a imunitní systém štěněte přizpůsobený na donedávna jediný zdroj živin – mateřské mléko - se musí během relativně krátké doby naučit zpracovávat zcela nové zdroje živin, a to i rostlinného původu. Plně adaptovaný je trávicí systém ve věku 90 – 100 dní, ale i tak je stále dost citlivý. Proto je důležité podávat štěňatům pouze kvalitní krmivo s vysokou stravitelností a maximálně dbát na hygienu při přípravě pokrmů. Další důležité otázky jsou, jak, jak často a kolik krmit? Obecným pravidlem je krmit 4x denně do 4 měsíců, 3 x denně do 6 měsíců a 1 – 2x denně od 6 měsíců.

« předchozí strana 1 2 3

 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?

Soutěže

TOP MÓDA

Barevný soulad

Ples, svatba, návštěva divadla nebo vernisáž. Jedná se o události, více

TOP ZDRAVÍ A KRÁSA

Mějte krásné nohy

Na podzim je nejvyšší čas, kdy bychom se měli zamyslet nad řešením více

TOP SEX A VZTAHY

Sexuální dominance

Líbí se vám představa, že svého partnera přivážete k posteli a budete si s ním hrát? více

TOP CESTOVÁNÍ

Elixír mládí

Novodobý elixír mládí či pramen lásky? Objevte skrytý potenciál sirovodíku. více

TOP GURMÁN

Neopakovatelná chuť

Čaj. Zázvor. Hřebíček. Kardamom. Skořice. Med. Také ve vás všechna tato slova více

Podlehněte šperkům

Český eshop Bangles.cz upoutá snad každou ženu svými nádhernými šperky. více

Wellness a plavání

Plavecký areál Jedenáctka VS nabízí vyžití pro celou rodinu více

Domino Bubbles

Jako vše kolem nás i dětské pokoje podléhají moderním trendům. více