Chraňte své chlupaté kamarády

Text: Prima Žena
28. května 2020 | 09:00

„Psí babezióza, které se přezdívá rovněž „psí malárie“, je nebezpečné akutní onemocnění psů, působené jednobuněčným parazitem Babesia canis, napadajícím červené krvinky. Onemocnění je přenášené klíštětem pijákem lužním Dermacentor reticulatus. Piják lužní není pro ČR novým klíštětem, jeho výskyt je historicky znám z Břeclavska na jihovýchodě republiky,“ říká profesor MVDr. David Modrý, PhD, z biologického Centra AVČR a Ústavu patologické morfologie a parazitologie FVL VFU Brno.

Hodnocení:

Tiskni článek

Pošli článek

Piják řádí na Moravě, ale míří i do Čech
V posledním desetiletí se však piják lužní v rámci celé Evropy rychle šíří. Příčiny tohoto jevu nejsou zcela jasné, k šíření na nové lokality dochází především díky pohybu psů a změnám v životním stylu jejich majitelů, vliv však může mít i měnící se klima a změny v krajině. Parazitologové z Biologického centra AVČR a z Veterinární fakulty VFU Brno od roku 2018 ve spolupráci s veřejností mapují výskyt a šíření pijáka v rámci projektu Najdi Pijáka. Aktuální údaje o nálezech pijáků v ČR je možno nalézt na stránkách www.najdipijaka.cz.

Spolu se šířením pijáků roste podle profesora Modrého riziko psí babeziózy, která se v ČR donedávna vyskytovala pouze jako importovaná infekce. Pohled na mapy výskytu pijáka v ČR snadno odhalí místa s vyšším rizikem – v podstatě celá jižní a střední Morava. „První autochtonní klinický případ byl zdokumentován jižně od Brna v roce 2018 a od té doby se objevilo několik dalších. I když klinických případů není zatím mnoho, vyšetření pijáků z jižní Moravy molekulárními technikami prokázalo na jižní Moravě přítomnost Babesia canis v několika procentech vyšetřených klíšťat, což není málo. Trend šíření přenašečů babeziózy je jednoznačný a v následujících letech je třeba počítat s dalším posunem hranice areálu jeho výskytu na Moravě a s postupným formováním populací v nížinách po celé ČR.  Je pravděpodobné, že také riziko nákazy psů babeziózou postupně poroste a s infekcí je již dnes počítat v rámci diferenciální diagnostiky akutních febrilních stavů psů, typickým příznakem infekce je hemoglobinurie, neboli výskyt krevního barviva z rozpadlých krvinek v moči“ varuje profesor Modrý. V rámci monitorování výskytu psí babeziózy Ústav patologie a parazitologie FVL VFU Brno nabízí veterinárním klinikám u suspektních případů možnost bezplatné molekulární diagnostiky a přesné určení původce.  

« předchozí strana 1 2 3

 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?

Soutěže

TOP MÓDA

Plavky léta

Léto klepe na dveře a ať už jej letos trávit doma na zahradě nebo u rybníka, více

TOP ZDRAVÍ A KRÁSA

Opalovací krémy

To, že se máme chránit v létě SPF krémy je pro většinu z nás samozřejmostí. více

TOP SEX A VZTAHY

Partnerská krize

Krize ve vztahu může potkat každý pár. Je to přirozená fáze ve vývoji vztahu. více

Original Marines

Italská módní značka – od batolat až po teens. Hledáte něco hezkého pro své děti, více

Bílá dovolená

Když se řekne Harrachov, většině lidí se vybaví horské středisko, více

Plánujete stítění?

V zimě už sice plánujeme letní dovolenou, ale jelikož nám není v našich domovech horko, více