Když je pes dospělý

Text: Ing. Jan Jirásek
13. září 2018 | 15:00

Pořídili jste si štěně, a tak dlouho jste se o něj řádně starali, až je z něj dospělý pes. Tento okamžik ale nenastane u všech psů ve stejném věku. Zatímco ti nejmenší se ho dočkají ještě před oslavou svých prvních narozenin, ti největší si musí ještě rok počkat.

kdyz_je_pes_dospeli_1_PZ.jpg kdyz_je_pes_dospeli_2_PZ.jpg

Hodnocení:

Tiskni článek

Pošli článek

I to je výsledkem neuvěřitelné rozmanitosti psích plemen. Nefér pro ta velká mi připadá, že oč déle jim trvá dospět, o to dříve nás potom opouštějí. Útěchou pro ně může být snad jen to, že veselé dětství a mládí tvoří mnohem větší část jejich života, než je tomu u psů malých plemen.

Z pohledu výživy, ale i další péče, by se dalo říci, že období dospělosti je tím nejjednodušším a nejméně náročným. Samozřejmě pokud mluvíme o zvířeti, které je zdravé a není alergické na žádné složky potravy. Takových jedinců sice postupně ubývá, ale stále je jich většina. Těm pak stačí zajistit množství kompletního krmiva, které v sušině odpovídá cca 2% jejich tělesné hmotnosti a k tomu dostatek čerstvé pitné vody. Tak jednoduché to může být. Chovatelská realita ale bývá mnohem složitější. Dokud je pes štěnětem, dodržuje většina chovatelů rady a doporučení, která dostali při jeho pořízení. Více nebo méně si uvědomují, že to, co by v tomto věku pokazili, se v dospělosti složitě napravuje, a někdy to ani napravit nelze.  Říkáme si, že u dospělého psa už přece není co pokazit.  A vrhneme se do víru nástrah, který nám dnešní svět připravuje.

Když se rozhodnete, že začnete svého psa krmit jako dospělého a v tu chvíli ještě nebarfujete, první volba, kterou musíte udělat je, jaký typ stravy zvolit? Připravovat mu jídlo sám doma nebo sáhnout po komerčně připravovaných krmivech. Obě cesty mají řady svých příznivců i odpůrců a myslím si, že obě mohou stejně úspěšně vést k cíli. V prvním případě budete častějším zákazníkem v řeznictví a v ovoci a zelenině, v druhém případě pak v obchodech typu zverimex, ať už v kamenných či těch virtuálních. Zatím stále podle statistik volí většina chovatelů pohodlnější variantu a stávají se zákazníky zverimexů. Tím ale rozhodování zdaleka nekončí. I na poli komerčních krmiv je celá řada možností. Krmiva levná, dražší a hodně drahá. Krmiva mokrá (např. konzervy) a suchá. V suchých pak extrudovaná, pečená, lisovaná či poloměkká. A každé je zaručeně to nejlepší, protože …

« předchozí strana 1 2 3

 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?

Soutěže

TOP MÓDA

Letní trendy

Letní měsíce nám v rámci oblečení i obuvi dávají spoustu příležitostí ke kreativitě. více

TOP ZDRAVÍ A KRÁSA

Hydratece pro vlasy

Sáhněte po poslední novince z řady Fructis Hair Food, obohacené o aloe vera, více

TOP SEX A VZTAHY

Benefity přátelství

Také jste si všimla, jak se životní tempo stále zrychluje? Je těžké této tendenci více

TOP CESTOVÁNÍ

Rady na cesty

Začíná letní sezóna plná cestování a nevšedních zážitků. Přečtěte si pár tipů více

TOP GURMÁN

KetoDieta

Chutnou redukční dietu, při které nemusíte hladovět, a nadbytečná kila půjdou zaručeně více

Original Marines

Italská módní značka – od batolat až po teens. Hledáte něco hezkého pro své děti, více

Slabé pánevní dno

Téma pánevního dna trápilo mnoho našich kamarádek i zákaznic a tak jsme vytvořili více

Chytré řešení

Řešíte, jak rozdělit větší prostory bez stavebních úprav? Zajímavou variantou více