Když je pes dospělý

Text: Ing. Jan Jirásek
13. září 2018 | 15:00

Pořídili jste si štěně, a tak dlouho jste se o něj řádně starali, až je z něj dospělý pes. Tento okamžik ale nenastane u všech psů ve stejném věku. Zatímco ti nejmenší se ho dočkají ještě před oslavou svých prvních narozenin, ti největší si musí ještě rok počkat.

kdyz_je_pes_dospeli_1_PZ.jpg kdyz_je_pes_dospeli_2_PZ.jpg

Hodnocení:

Tiskni článek

Pošli článek

I to je výsledkem neuvěřitelné rozmanitosti psích plemen. Nefér pro ta velká mi připadá, že oč déle jim trvá dospět, o to dříve nás potom opouštějí. Útěchou pro ně může být snad jen to, že veselé dětství a mládí tvoří mnohem větší část jejich života, než je tomu u psů malých plemen.

Z pohledu výživy, ale i další péče, by se dalo říci, že období dospělosti je tím nejjednodušším a nejméně náročným. Samozřejmě pokud mluvíme o zvířeti, které je zdravé a není alergické na žádné složky potravy. Takových jedinců sice postupně ubývá, ale stále je jich většina. Těm pak stačí zajistit množství kompletního krmiva, které v sušině odpovídá cca 2% jejich tělesné hmotnosti a k tomu dostatek čerstvé pitné vody. Tak jednoduché to může být. Chovatelská realita ale bývá mnohem složitější. Dokud je pes štěnětem, dodržuje většina chovatelů rady a doporučení, která dostali při jeho pořízení. Více nebo méně si uvědomují, že to, co by v tomto věku pokazili, se v dospělosti složitě napravuje, a někdy to ani napravit nelze.  Říkáme si, že u dospělého psa už přece není co pokazit.  A vrhneme se do víru nástrah, který nám dnešní svět připravuje.

Když se rozhodnete, že začnete svého psa krmit jako dospělého a v tu chvíli ještě nebarfujete, první volba, kterou musíte udělat je, jaký typ stravy zvolit? Připravovat mu jídlo sám doma nebo sáhnout po komerčně připravovaných krmivech. Obě cesty mají řady svých příznivců i odpůrců a myslím si, že obě mohou stejně úspěšně vést k cíli. V prvním případě budete častějším zákazníkem v řeznictví a v ovoci a zelenině, v druhém případě pak v obchodech typu zverimex, ať už v kamenných či těch virtuálních. Zatím stále podle statistik volí většina chovatelů pohodlnější variantu a stávají se zákazníky zverimexů. Tím ale rozhodování zdaleka nekončí. I na poli komerčních krmiv je celá řada možností. Krmiva levná, dražší a hodně drahá. Krmiva mokrá (např. konzervy) a suchá. V suchých pak extrudovaná, pečená, lisovaná či poloměkká. A každé je zaručeně to nejlepší, protože …

« předchozí strana 1 2 3

 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?

Soutěže

TOP MÓDA

Barevný soulad

Ples, svatba, návštěva divadla nebo vernisáž. Jedná se o události, více

TOP ZDRAVÍ A KRÁSA

Masážní baňky

Silikonové masážní baňky účinně pomáhají při bolestech svalů, více

TOP SEX A VZTAHY

Generace Mileniárů

Kolem roku 2020 bude zhruba polovina pracující populace více

TOP CESTOVÁNÍ

Polární záře

Také jste vždy snili vidět polární záři, ale na dovolenou jezdíte stále více

TOP GURMÁN

MyRaw

Tak přesně toto říkají zákazníci kavárny MyRaw Café v Praze a bistra MyRaw Food více

Wellness a plavání

Plavecký areál Jedenáctka VS nabízí vyžití pro celou rodinu více

Podzimní nachlazení

Venku se začíná prudce měnit počasí. Ráno je poměrně chladno více

Hravé rozvíjení

Žádný rodič nechce zanedbat nic, co se týká zdravého vývoje dítěte. více