Obutá – neobutá aneb v barefoot obutí

Text: Prima Žena
7. května 2020 | 09:00

Více než 90 % dětí se narodí se zdravýma nohama, avšak téměř třetina prvňáčků usedá do školních lavic s deformovanými chodidly. Z velké části je příčinou špatně zvolená obuv. Bota je příliš malá, příliš těsná, neprodyšná, s neohebnou podešví.

obuta_neobuta_1_PZ.jpg

Hodnocení:

Tiskni článek

Pošli článek

Věnujte tedy pozornost nejen prvním, ale i následujícím botám, které dětem pořídíte, a to dřív, než vznikne zdravotní problém. Vyzkoušejte barefoot boty. V čem tkví přínos tzv. chůze naboso? A jaká by měla barefoot bota být?

Naši předci chodili běžně bosky, bez jakékoliv opory a ochrany pro nohy. Postupem času vznikaly jednoduché boty, které chodidlo chránily, základem byla měkká a tenká podešev. Dnešní běžně dostupná obuv se těm stovky let starým botám na míle vzdálila a nás začaly trápit vbočené palce, vybočené malíky nebo bolesti zad. Za tím vším můžete hledat nevhodnou obuv, která je možná stylová, ale zdraví neprospívá.

První krůčky naboso
Většina dětí se narodí se zdravýma citlivýma nohama, které jsou jednou z bran do centrálního nervového systému. S prvními krůčky pak přichází i výběr prvních bačkor a botiček. Ty musí nejen dobře padnout, ale musí navíc dokonale kopírovat povrch, což je důležité pro vývoj zdravé přirozené chůze. Právě ploska chodidla je prvním kontaktem se zemí a snímá tak povrch, kterému se nepřizpůsobují pouze nohy, ale i kyčle a záda. Přesně pro to jsou uzpůsobené barefoot boty, díky nim má dětská nožka šanci se správně vyvíjet a vnímat povrch stejně tak, jako by byla neobutá, a to hlavně díky měkké, 2-5 mm tenké podešvi. „Barefoot boty neomezují vývoj nohy, zejména v přední části chodidla, kde poskytují prstům větší prostor, než je tomu u klasické obuvi,“ říká MgA. Jana Šůstková, vedoucí vývojového oddělení české značky FARE, která se specializuje na dětskou obuv. Za normálních okolností by se bota měla přizpůsobovat chodidlu, a nikoliv naopak.

« předchozí strana 1 2

 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?

Soutěže

TOP MÓDA

Udržitelné materiály

Slovo udržitelnost se objevuje snad ve všech odvětvích průmyslu. více

TOP ZDRAVÍ A KRÁSA

Oplálená a zdravá

Fakt, že nadměrné opalování je zdraví škodlivé, je poměrné známý. více

TOP SEX A VZTAHY

Zdraví vztah

Jedním z nejčastějších důvodů rozchodu bývá nevěra. Pro mnohé ženy i muže více

Slabé pánevní dno

Téma pánevního dna trápilo mnoho našich kamarádek i zákaznic a tak jsme vytvořili více

Bílá dovolená

Když se řekne Harrachov, většině lidí se vybaví horské středisko, více

Plánujete stítění?

V zimě už sice plánujeme letní dovolenou, ale jelikož nám není v našich domovech horko, více