Pitný režim vašeho děťátka (nejen) v létě

Text: Prima Žena
3. července 2019 | 12:00

Léto je období plné pohody a zážitků, na které pak vzpomínáme celý rok. Taky už se těšíte, až vyrazíte s vašimi nejbližšími na výlet po okolí nebo za hranice? Toto bezstarostné období s sebou přináší ale také určitá úskalí – a těmi jsou například velká horka, kdy je potřeba dávat pozor, aby se děťátko nepřehřálo a co je nejdůležitější, v tomto období, je více než kdy jindy potřeba dodržovat pitný režim. Máme několik tipů, které vám pomohou najít tu správnou míru, protože ani v tomto případě neplatí, že „čím víc tím líp“.

Hodnocení:

Tiskni článek

Pošli článek

Vodní živel
Věděli jste, že zatímco dospělí člověk je utvářen přibližně z 50 % vodou, u dětí je tento poměr vyšší? U novorozence se jedná o téměř 80 % (!) a u starších dětí o 60 – 70 %. Dostatečný příjem tekutin je potřebný pro správnou látkovou výměnu, pro dobrou funkci ledvin, odplavování toxinů a má mnoho dalších benefitů. Naopak pokud je tekutin nedostatek, může být děťátko unavené, hůře se koncentruje a může mít bolest hlavy, zácpu, či další nepříjemnosti.

Pitný režim těch nejmenších
Zdravé miminko nepotřebuje dodatečný příjem tekutin, protože se napije prostřednictvím mateřského, případně náhradního mléka. Pokud má ale horečku, průjem nebo jsou velká vedra, je potřeba ho častěji kojit. Lidské tělo je na tento případ dokonale uzpůsobeno, a pokud v určitém období častěji kojíte, změní se také složení mateřského mléka, aby dostalo děťátko tu nejoptimálnější dávku živin. Kojené děťátko do šesti měsíců, by mělo vypít 150 ml tekutin na kg hmotnosti. Jestli děťátko dostatečně pije, můžete poznat také podle spotřeby 6 – 8 plen za den.

Když už přikrmujete
Od 7. měsíce, je možné zavádět takzvané příkrmy, což jsou například zeleninové polévky nebo přesnídávky. I v tomto případě platí, že je to individuální – někdo začíná s příkrmy až po 10. měsíci, a u nekojených dětí, se s příkrmy začíná zase naopak o něco dříve. Jakmile začnete přikrmovat, je potřeba dodat děťátku tekutiny zvlášť. Proto mu začněte nabízet nejlépe kojeneckou vodu, a v menším množství jsou vhodné také ovocné a zeleninové šťávy. Rozhodně nepodávejte bublinkovou vodu, která může být pro dítě dokonce nebezpečná. Není vhodný ani příliš studený či teplý nápoj – přiměřená teplota je cca 20-25 °C.  Až do roku věku děťátka by přitom měla být podstatná část denní dávky tekutin kryta kojeneckým nebo mateřským mlékem.

« předchozí strana 1 2 3

 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?

Soutěže

TOP MÓDA

Čtyři elementy

Element je prvotní jednoduchá částice, ze které se skládají další složitější věci více

TOP ZDRAVÍ A KRÁSA

Vše o botoxu

K jedním z nejčetnějších zákroků estetické medicíny patří aplikace botulotoxinu více

TOP CESTOVÁNÍ

Hvězdám blíž

Návštěva hvězdárny je zážitek – v Teplicích ovšem začne dřív, než se zadíváte více

TOP GURMÁN

Chuťové žážitky

Stejně tak jako si dobré víno zaslouží pozornost a opatrnost při párování s jídlem, více

Bílá dovolená

Když se řekne Harrachov, většině lidí se vybaví horské středisko, více

Infuze vitaminu C

S příchodem chladnějšího počasí většinou udeří první vlna chřipek a nachlazení, více

Desinfekce pračky

Už máte dost toho zašedlého a nepěkně vonícího prádla? Chcete z pračky místo více