S látkovými plenami ve výhodě

Text: Prima Žena
9. ledna 2019 | 12:00

Čas, finance, ekologie, zdraví, to jsou oblasti, ve kterých nejčastěji výhody a nevýhody jednotlivých způsobů přebalování sčítáme. Finanční a časová stránka věci mluví v součtu jednoznačně ve prospěch plen látkových. Možný negativní vliv jednorázovek na zdraví bývá v reklamách taktně opomíjen a spolu s dopadem ekologickým je často přehlížen jako nepatrná daň rychlé moderní době. Moderní doba se však vrací k věcem ověřeným, ekologicky šetrným a zdravotně nezávadným, které ve výsledku čas a peníze opravdu ušetří.

latkove_pleny_vyhoda_PZ.jpg latkove_pleny_vyhoda_2_PZ.jpg

Hodnocení:

Tiskni článek

Pošli článek

Čas
Látkové pleny bývají mylně považovány za velkého žrouta času – vyprat, vyžehlit, složitě poskládat a takto pořád dokola. Tento seznam ovšem z velké části neplatí. Jak maminky látkařky spočítaly, v součtu péče o pleny nezabere týdně více jak hodinu až dvě času. Moderní látkové pleny se nežehlí. Zbývá tedy jen ta – tak často vytýkaná – nutnost pleny prát. Počůrané pleny je možné zcela vydat do péče pračky.
Spočítali jste si někdy, kolik času zabere vyhledávání jednorázových plen v akci, dojíždění za těmito akcemi do vzdálenějších obchodních domů a časté vynášení odpadkového koše? Toto vše s látkovými plenami odpadá.

Finance
Finanční náročnost nákupu plenkové výbavy bývá další velkou zmiňovanou „překážkou“. Vždyť mnoho rodičů chce začít látkovat především proto, aby ušetřili, a pak mají dát za jednu látkovou plenku třeba 350 korun,  když jedna papírovka vyjde na pětikorunu? Z dlouhodobé perspektivy se však finanční náročnost jednorázovek i látkovek ukazuje ve zcela jiném světle. V konečném součtu, dva roky látkovacího období i s náklady na praní mohou vyjít na deset tisíc. To není málo peněz. Ale je to stále o celých 15,000,-  méně, než o kolik budete lehčí v případě pravidelného nakupování jednorázovek, které vás za dva roky vyjdou třeba na 25.000

Ekologie
250 let rozkladu nebo celá tuna odpadu čekající na likvidaci ve spalovnách. To jsou ekologické následky používání jednorázovek po dvou letech plenkovacího období jednoho dítěte, které jsou po použití jednorázovek viditelné. Co ovšem nevidíme je, z čeho se (více plastová, než-li papírová) jednorázovka vyrábí a kolik energie a surovin je na její výrobu potřeba využít.

« předchozí strana 1 2

 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?

Soutěže

TOP MÓDA

Kouzlo krajky

Nová kolekce spodního prádla Boux Avenue Jaro 2019 se nese ve znamení květinových vzorů více

TOP ZDRAVÍ A KRÁSA

Suchá pleť

Lidé se suchou pokožkou mají v mládí výhodu v tom, že příliš netrpí na akné více

TOP SEX A VZTAHY

Buďte dámou

Dnešní uspěchaná doba očekává od žen, že si budou počínat odhodlaně a energicky. více

TOP CESTOVÁNÍ

Interaktivní výstava

Chcete děti pořádně zabavit, unavit a zároveň byste rádi, aby se i něco zajímavého více

TOP GURMÁN

Zdravý životní styl

Možná se vám někdy do rukou dostaly články o tom, jak zhoršená ekonomická situace více

V souladu s přírodou

Citlivá dětská kůže vyžaduje zvláštní pozornost a péči. více

Bílá dovolená

Když se řekne Harrachov, většině lidí se vybaví horské středisko, více

Polévka je grunt

„Polévka je grunt a maso je špunt,“ také jste to od babičky slýchali? více