S látkovými plenami ve výhodě

Text: Prima Žena
9. ledna 2019 | 12:00

Čas, finance, ekologie, zdraví, to jsou oblasti, ve kterých nejčastěji výhody a nevýhody jednotlivých způsobů přebalování sčítáme. Finanční a časová stránka věci mluví v součtu jednoznačně ve prospěch plen látkových. Možný negativní vliv jednorázovek na zdraví bývá v reklamách taktně opomíjen a spolu s dopadem ekologickým je často přehlížen jako nepatrná daň rychlé moderní době. Moderní doba se však vrací k věcem ověřeným, ekologicky šetrným a zdravotně nezávadným, které ve výsledku čas a peníze opravdu ušetří.

latkove_pleny_vyhoda_PZ.jpg latkove_pleny_vyhoda_2_PZ.jpg

Hodnocení:

Tiskni článek

Pošli článek

Čas
Látkové pleny bývají mylně považovány za velkého žrouta času – vyprat, vyžehlit, složitě poskládat a takto pořád dokola. Tento seznam ovšem z velké části neplatí. Jak maminky látkařky spočítaly, v součtu péče o pleny nezabere týdně více jak hodinu až dvě času. Moderní látkové pleny se nežehlí. Zbývá tedy jen ta – tak často vytýkaná – nutnost pleny prát. Počůrané pleny je možné zcela vydat do péče pračky.
Spočítali jste si někdy, kolik času zabere vyhledávání jednorázových plen v akci, dojíždění za těmito akcemi do vzdálenějších obchodních domů a časté vynášení odpadkového koše? Toto vše s látkovými plenami odpadá.

Finance
Finanční náročnost nákupu plenkové výbavy bývá další velkou zmiňovanou „překážkou“. Vždyť mnoho rodičů chce začít látkovat především proto, aby ušetřili, a pak mají dát za jednu látkovou plenku třeba 350 korun,  když jedna papírovka vyjde na pětikorunu? Z dlouhodobé perspektivy se však finanční náročnost jednorázovek i látkovek ukazuje ve zcela jiném světle. V konečném součtu, dva roky látkovacího období i s náklady na praní mohou vyjít na deset tisíc. To není málo peněz. Ale je to stále o celých 15,000,-  méně, než o kolik budete lehčí v případě pravidelného nakupování jednorázovek, které vás za dva roky vyjdou třeba na 25.000

Ekologie
250 let rozkladu nebo celá tuna odpadu čekající na likvidaci ve spalovnách. To jsou ekologické následky používání jednorázovek po dvou letech plenkovacího období jednoho dítěte, které jsou po použití jednorázovek viditelné. Co ovšem nevidíme je, z čeho se (více plastová, než-li papírová) jednorázovka vyrábí a kolik energie a surovin je na její výrobu potřeba využít.

« předchozí strana 1 2

 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?

Soutěže

TOP MÓDA

Šperk a žena

Diamanty sluší každé ženě, u ostatních drahých kamenů, jako jsou třeba akvamaríny, více

TOP ZDRAVÍ A KRÁSA

Regenerace po sportu

Sportování bezesporu patří k nejčastějším způsobům, jak si udržet zdravé tělo. více

TOP SEX A VZTAHY

Milosrdná lež

Čerstvý průzkum australských odborníků ukázal, že přes dvě třetiny lidí někdy více

TOP CESTOVÁNÍ

Hudební léto

Pro téměř sedm z deseti mladých lidí je oblíbenou letní zábavou návštěva hudebního více

TOP GURMÁN

KetoDieta

Chutnou redukční dietu, při které nemusíte hladovět, a nadbytečná kila půjdou zaručeně více

Original Marines

Italská módní značka – od batolat až po teens. Hledáte něco hezkého pro své děti, více

Bílá dovolená

Když se řekne Harrachov, většině lidí se vybaví horské středisko, více

Letní líčení

S příchodem teplejšího počasí a slunečních paprsků většina žen ubírá na make-upu. více