Populární Ketodieta

Text: Prima Žena
16. září 2020 | 09:00

Každý způsob hubnutí má své výhody a rizika. Ketodieta je novým fenoménem posledních let. Jaké jsou její rizika a plusy?

Popularni_ketodieta_1_PZ.jpg popularni_ketodieta_2_PZ.jpg popularni_ketodieta_3_PZ.jpg

Hodnocení:

Tiskni článek

Pošli článek

,,Nesprávná ketodieta ohrožuje například pacienta s cukrovkou. Abychom tedy předešli poškození při neuváženém využívání ketodiet, musíme si vysvětlit vše podstatné, co je k tomu potřeba vědět a také její rizika,” říká Obezitolog a odborný medicínský garant NUTRI FOOD PLAN Prof. MUDr. Vladimír Teplan, DrSc.
 
Ketodieta není žádnou novinkou. V poslední době se velmi často především na internetu setkáváme s velkou nabídkou různých typů ketodiet. Ty jsou prezentovány hlavně jako univerzální jednoduchá cesta ke zhubnutí. Jsou nabízeny všem, přičemž se zapomíná na riziko této diety u lidí již s existujícími onemocněními.

Původní ketodieta vznikla už mezi lety 1920-1930 jako léčebný postup pro léčbu epilepsie u dětí. Prokázalo se totiž, že při velmi nízkém příjmu sacharidů a vysokém příjmu tuků a částečně i bílkovin dochází v organismu k tvorbě tzv. ketolátek. Tyto látky mohou sloužit v mozkových buňkách jako významný zdroj energie místo glukózy vznikající ze sacharidů.

A co je ketodieta dnes?
V současné době se pojmem ketodieta označuje dieta, která pro velmi nízký obsah sacharidů při zastoupení dalších živin (bílkovin a tuků), vede ke zvýšené tvorbě keto-látek z tukové tkáně. V této dietě pokrývají z energetického hlediska 60% tuky, 35% bílkoviny a pouze necelých 5% tvoří sacharidy.
 
Ketóza není pro naše zdraví škodlivá, naopak štěpením tuků zajistí tělu potřebnou energii výlučně z vlastních tukových zásob. Chrání svalovou hmotu a vitální orgány v těle.

« předchozí strana 1 2

 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?

Soutěže

TOP ZDRAVÍ A KRÁSA

Zabiják stresu

Investovat se dá mnoha způsoby – ať už nákupem cenných uměleckých děl více

TOP DOMOV

Návrat do školy

Kritická část roku se blíží a pro některé rodiče je začátek školy hektickým obdobím více

TOP SPOLEČNOST

Jitka Klett

Majitelka, zakladatelka a hlavní módní návrhářka Jitka Klett, známá doma i více

Severský design

Mohou tradiční designové přístupy a nová perspektiva fungovat dohromady? více

Diamantový příběh

Gabriela Dědičová pracuje v oboru DIAMANTŮ přes 10 let. Svoji kariéru začínala více

Jak přežít rozvod

Máte za sebou rozvod? Pak jste právě ukončili jednu důležitou etapu. více