Čedar potěší milovníky výrazné chuti

Text: Prima Žena
19. února 2019 | 15:00

Recept na tento čedar vymyslela v roce 1861 jistá Ivy Clothier. Nejprve experimentovala s výrobou sýra z mléka krávy, kterou vlastnil její muž. Postupem času ale začala skupovat mléko z okolních farem, a tak se i po kraji rozšířil recept, který Wyke Farms používá dodnes.

Hodnocení:

Tiskni článek

Pošli článek

Tato firma dbá na šetrný způsob zemědělství. Všech 1000 krav, od nichž pochází mléko, se volně pase na pastvinách Mendip Hills. Veškerý jimi vyprodukovaný odpad je navíc měněn na energii, která pohání farmu. V roce 2016 získali majitelé ocenění za enviromentální & firemní udržitelnost od European Business Awards. Jejich čedar se pyšní množstvím cen z mezinárodních sýrových soutěží.

Správný čedar zraje šest až osmnáct měsíců a neměl by se ohýbat ani drobit. Jeho chuť je jemná a nasládlá s ořechovými tóny, často štiplavě slaná, starší sýr je až nakyslý. Po roce zrání se v sýru mohou vytvořit malé krystalky, které křupou v ústech. Čím déle sýr zraje, tím jsou krystalky patrnější. Jedná se ovšem o přirozený proces.

Nejčastější využití čedaru je v poctivém cheeseburgeru. Nicméně díky tomu, že se teplem velmi rychle a jednoduše roztéká, tak se hodí na zapékání vlastně do jakéhokoliv jídla. Jeho chuť je výraznější než třeba u eidamu, takže se může stát, že si sýr ve vašem oblíbeném pokrmu najednou ukradne více chuti pro sebe. Opravdu dobrý čedar, kterým ten z Wyke Farms je, si vychutnáte samotný se sklenkou vína nebo s čerstvou zeleninou. Pro ještě zajímavější a trochu ostřejší chuť můžete vyzkoušet i čedar s chilli. Wyke Farms čedar od DELMARTu si můžete spolu s dalším nákupem objednat na e-shopu Košík.cz.
 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?

Soutěže

TOP ZDRAVÍ A KRÁSA

Low shampoo

Péče o vlasy je jakýsi rituál, který si jen těžko dokážeme představit jinak. více

TOP SEX A VZTAHY

Boj o život

Rakovina prsu. Slova, ze kterých nepříjemně mrazí. Komukoliv, kdo slyše více

TOP DOMOV

Kolekce Shine

Je nezvyklá a jedinečná. Kolekci nádobí Shine, více

TOP CESTOVÁNÍ

Stezka v oblacích

K tisícimetrovým vrcholkům nejkrásnějšího pohoří Králického Sněžníku přidala více

TOP SPOLEČNOST

3Bobule

Premiéra snímku 3Bobule režiséra Martina Koppa proběhne i přes současný stav více

Original Marines

Italská módní značka – od batolat až po teens. Hledáte něco hezkého pro své děti, více

Dokonalý Valentýn

Svátek sv. Valentýna počítají zamilovaní k nejdůležitějším dnům v roce. více

Tančírna

Jak přečkat období dlouhých zimních večerů a vytahaných svetrů, když nás televizní více