Potraviny pro zahřátí

Text: Prima Žena
27. října 2018 | 09:00

Stejně jako měníme s příchodem podzimu své oblečení, měli bychom změnit také náš jídelníček. Nastává totiž období, kdy bude naše tělo potřebovat zahřát nejen zvenku, ale také zevnitř.

Hodnocení:

Tiskni článek

Pošli článek

Naši předkové dobře věděli, že připravovat si pokrmy ze sezónních potravin má mnoho pozitiv, a tak s příchodem chladných dnů měnili svůj jídelníček i způsoby přípravy pokrmů. „Sezónní dieta přináší soulad našeho stravování s vegetačními cykly, což je pro tělo přirozené,“ říká nutriční terapeutka Julie Zákostelecká, Dis. Zatímco naši předkové neměli na výběr a museli se spokojit s tím, co právě bylo, my žijeme v blahobytu a i v nejkrutějších zimách si můžeme dopřát tropické ovoce. Pro naše tělo to ale nemusí být zrovna dobře.

Zahřejte se jídlem
Zatímco v letních měsících se snažíme své tělo ochladit pomocí syrové zeleniny a ovoce, v zimě bychom měli dělat pravý opak. Ideální je pečení, dušení a hlavně příprava polévek, které prohřejí organismus. Aby se naše tělo zbytečně neochlazovalo, měli bychom v zimním období ze svého jídelníčku vyřadit exotické plody, citrusy a dokonce i banány, které u nás představují tradiční vánoční ovoce. „Pokud své tělo zásobujeme potravinami, které ochlazují, zbytečně oslabujeme svoji imunitu, máme málo tělesné energie a můžeme mít neustálý pocit chladu,“ říká Zákostelecká z www. paleozdrave.cz. „Naše tělo musí během zimních měsíců vynaložit velké úsilí, aby se ohřálo, a tak bychom mu měli jeho snahu jídlem usnadnit, a ne ztěžovat. Strava by měla být bohatší na bílkoviny a tuky, zelenina i ovoce by se mělo tepelně upravovat či kvasit a dobré je využívat také cibuli, česnek, křen a samozřejmě koření, jako je skořice, zázvor, hřebíček nebo chilli.“

« předchozí strana 1 2 3 4

 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?

Soutěže

TOP ZDRAVÍ A KRÁSA

Lék na nespavost

Občas se to při usínání stane každému. Převalujeme se na posteli, více

TOP SEX A VZTAHY

Osudové poznání

Tak a dost! Veronika si pomyslně dupla nožkou a vymazala ho z adresáře mobilu. více

TOP DOMOV

Pojištění domácnosti

Uzavřením nové pojistky ušetříte nebo vám pojišťovna nabídne výrazně lepší produkt více

TOP CESTOVÁNÍ

Wellness a relax

Augustiniánský dům je rodinný wellness & spa hotel ****superior, více

TOP SPOLEČNOST

TEPfactor Slapy

Pokud v televizi sledujete pevnost Boyard a říkáte si, že byste si soutěž hrozně rádi více

Original Marines

Italská módní značka – od batolat až po teens. Hledáte něco hezkého pro své děti, více

Perfektně uklizeno

Prázdninový režim pomalu končí. Vaše rodina se vrací zpět více

Vánoční dárky

Druhá adventní neděle je již za námi a než se nadějeme, budeme míchat bramborový salát více