Potraviny pro zahřátí

Text: Prima Žena
27. října 2018 | 09:00

Stejně jako měníme s příchodem podzimu své oblečení, měli bychom změnit také náš jídelníček. Nastává totiž období, kdy bude naše tělo potřebovat zahřát nejen zvenku, ale také zevnitř.

Hodnocení:

Tiskni článek

Pošli článek

Naši předkové dobře věděli, že připravovat si pokrmy ze sezónních potravin má mnoho pozitiv, a tak s příchodem chladných dnů měnili svůj jídelníček i způsoby přípravy pokrmů. „Sezónní dieta přináší soulad našeho stravování s vegetačními cykly, což je pro tělo přirozené,“ říká nutriční terapeutka Julie Zákostelecká, Dis. Zatímco naši předkové neměli na výběr a museli se spokojit s tím, co právě bylo, my žijeme v blahobytu a i v nejkrutějších zimách si můžeme dopřát tropické ovoce. Pro naše tělo to ale nemusí být zrovna dobře.

Zahřejte se jídlem
Zatímco v letních měsících se snažíme své tělo ochladit pomocí syrové zeleniny a ovoce, v zimě bychom měli dělat pravý opak. Ideální je pečení, dušení a hlavně příprava polévek, které prohřejí organismus. Aby se naše tělo zbytečně neochlazovalo, měli bychom v zimním období ze svého jídelníčku vyřadit exotické plody, citrusy a dokonce i banány, které u nás představují tradiční vánoční ovoce. „Pokud své tělo zásobujeme potravinami, které ochlazují, zbytečně oslabujeme svoji imunitu, máme málo tělesné energie a můžeme mít neustálý pocit chladu,“ říká Zákostelecká z www. paleozdrave.cz. „Naše tělo musí během zimních měsíců vynaložit velké úsilí, aby se ohřálo, a tak bychom mu měli jeho snahu jídlem usnadnit, a ne ztěžovat. Strava by měla být bohatší na bílkoviny a tuky, zelenina i ovoce by se mělo tepelně upravovat či kvasit a dobré je využívat také cibuli, česnek, křen a samozřejmě koření, jako je skořice, zázvor, hřebíček nebo chilli.“

« předchozí strana 1 2 3 4

 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?

Soutěže

TOP ZDRAVÍ A KRÁSA

Mrtvé moře

Mrtvé moře fascinuje člověka už tisíce let. Přestože pro svou slanost není vhodným místem více

TOP SEX A VZTAHY

Vzestupy a pády

Každý vztah má své vzestupy a pády, ale existují obecné signály, více

TOP DOMOV

Děti a sport

Postavení sportu dnes vůbec není jednoduché. Má totiž velmi silné a jen více

TOP SPOLEČNOST

Divadelní tipy

Osobitá atmosféra legendárního Divadla Viola na Národní třídě v centru Prahy tradičně více

Original Marines

Italská módní značka – od batolat až po teens. Hledáte něco hezkého pro své děti, více

Slabé pánevní dno

Téma pánevního dna trápilo mnoho našich kamarádek i zákaznic a tak jsme vytvořili více

Novinka od Lenova

Ochladilo se, napadl první sníh, na náměstích se po roce znovu objevilo spoustu více