Neházejte luštěniny do jednoho pytle

Text: Prima Žena
26. listopadu 2019 | 15:00

Luštěniny nejsou jen zelená čočka a hrách. Tato rodina je bohatá a nabízí spoustu různých chutí. Součástí jídelníčku by měla být nejen díky své variabilitě užití a chutí, ale také pro blahý vliv na naše zdraví. Moderní gastronomie luštěniny využívá často a díky tomu stále roste její popularita, a to nejen mezi vegetariány a vegany. Seznamte se s dalšími druhy luštěnin a pozvedněte jejich konzumaci v České republice, která je celosvětově podprůměrná. Nevyhýbejte se luštěninám, nevíte, o co přicházíte.

Luštěniny bychom měli konzumovat alespoň jedenkrát týdně. Nejen, že jsou nesmírně zdravé a výživově hodnotné, ale také jsou bohatým zdrojem bílkovin, vlákniny, vitamínů a minerálních látek. Představují vzpruhu pro naše tělo a díky nízkému glykemickému indexu nás zasytí na delší dobu, proto se hodí i pro redukční diety. Kromě prevence před kardiovaskulárními nemocemi však každý druh luštěnin nese další a další pozitivní účinky na lidský organismus. Nechutná vám čočka na kyselo ani vařený hrách? Nevěste hlavu, o tom to není. Představujeme luštěniny, se kterými doporučujeme se seznámit a které si vás získají.

Mungo fazole – malé, ale šikovné
Malé, ale šikovné, tak o nich lze mluvit. Obsahují totiž obrovské množství prospěšných látek. Pochází z Indie, hodí se proto pro přípravu polévek, placiček, závitků i kari, výborně se párují se zázvorem, kmínem, koriandrem nebo kurkumou. Mungo fazole dobře klíčí. Právě naklíčené jsou bohatým zdrojem proteinu, vitaminu B, kyseliny listové a stopových prvků. A chuť? Téměř jako hrášek.

Edamame – pro zdraví i krásu
Jasně zelené fazole jste možná už někde viděli. Ve skutečnosti se jedná o mladé nezralé sójové boby. Sója obecně je jedním z nejbohatších zdrojů bílkovin celé rodiny luštěnin, Edamame taktéž. Tento zelený zázrak je velmi chutný a celosvětově hodně oblíbený. Edamame lze jíst samotné, výborně ale doplní saláty, polévky i nejrůznější nudle a těstoviny. Obsahují esenciální aminokyseliny, vitamín K, železo i vápník, navíc jsou bezlepkové. Kromě pozitivního vlivu na naše vnitřní zdraví, podpory imunity a kondice svalů, mají díky antioxidantům blahodárný vliv také na naši pleť, pokožku i spánek. Jen pozor, opatrní by měli být jedinci s problematickou štítnou žlázou.

Červená čočka – vítěz své kategorie
Červená čočka obsahuje nejvíce bílkovin z celé rodiny. Pochází z jihu Asie a mezi 50 dalšími druhy čočky se pyšní nejlepší stravitelností, ideální je proto i pro děti nebo kojící maminky. Celkově podporuje činnost trávicího systému a proces krvetvorby, chrání srdce, pozitivní vliv má také na mozkové funkce a kvalitu kůže. Díky obsahu vitamínu B6 zlepšuje náladu a bojuje proti depresím. Co potěší ale nejvíce je fakt, že nenadýmá. Červená čočka by neměla chybět v jídelníčku nastávajících maminek. Zmírňuje totiž stavy ranních nevolností. Červená čočka je variabilní, skvěle se hodí do pomazánek, salátů, placiček i karbanátků, zeleninových kari i jako zahušťovadlo omáček.

Luštěninové těstoviny, těstovinové luštěniny?
V dnešní době lze pořídit rozmanité druhy luštěnin, stejně jako nejrůznější produkty z nich vytvořené, což mimo jiné reflektuje stále rostoucí poptávku po náhražkách masa. Co víc, dnes na trhu najdete i takové produkty, jako jsou těstoviny právě z červené čočky. Nevěříte? Vyzkoušejte Bonduelle Légumio, luštěniny a zeleninu ve formě těstovin přirozeně bez lepku, konzervantů a barviv. Na výběr jsou Penne z červené čočky a mrkve, Fusilli z cizrny a kukuřice a Rigatoni z hrachu a cukety. Tuto formu luštěnin ocení maminky dětí, které těstoviny milují, ale luštěniny často odmítají, i lidé zajímající se o zdravý životní styl, avšak s nedostatkem času na vaření. Dostupné jsou i zeleninové omáčky plné velkých a šťavnatých kousků zeleniny Bonduelle Légumio – zelenina v omáčce, protože co by to bylo za těstoviny bez omáčky?
 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?

Soutěže

TOP ZDRAVÍ A KRÁSA

Endoproteza kolene

Klouby za celá život dostávají pořádně zabrat. Jestli se právě vy v pokročilejším více

TOP SEX A VZTAHY

Nuda v posteli?

Nese se i u vás příchod z práce obvykle ve znamení večeře, filmu a spánku? více

TOP DOMOV

Zdravé mlsání

Dopřejte svému čtyřnohému mazlíčkovi odměnu za jeho poslušnost více

TOP CESTOVÁNÍ

Wellness hotel Vista

Zima poskytuje přírodě období k odpočinku a načerpání nových sil více

TOP SPOLEČNOST

Jackson v Praze

V září to bude už čtyřiadvacet let, co Michael Jackson poprvé a naposledy navštívil Prahu. více

Original Marines

Italská módní značka – od batolat až po teens. Hledáte něco hezkého pro své děti, více

Bílá dovolená

Když se řekne Harrachov, většině lidí se vybaví horské středisko, více

Dokonalý Valentýn

Svátek sv. Valentýna počítají zamilovaní k nejdůležitějším dnům v roce. více