Polodrahokamy v prstenech

Text: Prima Žena
25. července 2019 | 12:00

Přírodní polodrahokamy mají oproti drahokamům tu výhodu, že bývají k dostání ve větších velikostech a rozmanitých tvarech. Mezi nejžádanější patří chalcedony, akvamaríny a jadeity v super kvalitě, vybroušené do fantaskních brusů.

Hodnocení:

Tiskni článek

Pošli článek

„Za polodrahokamy se považují průsvitné (ametyst, granát, růženín, citrín, turmalín, akvamarín) a neprůhledné (chalcedon, jadeit, nefrit) kameny, které mají podle Mohsovy stupnice stupeň tvrdosti nižší než 8 (drahokamy mají naopak tvrdost od 8 stupňů výše). Proto jsou také polodrahokamy choulostivější na mechanické opotřebení. Práce s nimi je ovšem velmi zajímavá – jsou totiž většinou vybroušené ve větších velikostech a tvarech než drahé kameny, což nám umožňuje popustit uzdu fantazie už při samotných návrzích budoucího šperku,“ říká zlatnice a výtvarnice Ester Engelová ze šperkařského ateliéru Esterstyl, který se zaměřuje na výrobu originálních šperků výhradně z přírodních drahokamů a polodrahokamů. 

Každý kus je originál
„Při výrobě šperku s polodrahokamem si musíme dávat pozor na měkčí povrch kamene, abychom ho při výrobě nepoškodili. Proto více tvoříme voskové modely šperků, které pak necháme odlít ve zlatě nebo platině. Ve voskovém modelu se lépe vytvoří lůžko pro kámen tak, aby se při zasazení do kovu jemně a co nejpřesněji umístil,“ popisuje proces výroby zlatník Marek Odstrčil, který se tvorbě šperků s přírodními kameny věnuje už téměř třicet let. Každý takový šperk je originál, protože tyto kameny nejsou všechny stejně vybroušené.

„Vyhledáváme především polodrahokamy se zajímavým fantazijním brusem. Používáme je často do velkých prstenů, které mají více organické tvary, říkáme tomu Organic styl. Pořizují si je hlavně ženy, které se nebojí nápadnějších šperků a chtějí se odlišit něčím neokoukaným. Například z poslední výstavy kamenů v Mnichově jsme si přivezli velmi zajímavé ametysty a akvamaríny vybroušené do fantaskních brusů. Také jsme objevili jadeity vzácné levandulové barvy, které se vyskytují v menší míře než světle zelené a bílé,“ doplňuje Ester Engelová. 

« předchozí strana 1 2

 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?

Soutěže

TOP ZDRAVÍ A KRÁSA

Venušiny kuličky

Ačkoli se stále trochu stydíme o tomto problému mluvit, časopisy, televizní pořady i více

TOP SEX A VZTAHY

Puberta u dětí

Jak říká Marek Eben, díky pubertě rodiče unesou to, že jejich potomci jednou více

TOP CESTOVÁNÍ

Zimní dovolená

Ačkoli si na první vločky ještě počkáme, zimní sezóna se nezadržitelně blíží. více

TOP GURMÁN

Ovocné pohlazení

K jablkům, dýním či ořechům se od října přidává další plod podzimu, více

TOP SPOLEČNOST

Zámek Svijany

Zámek Svijany oslaví 28. září Svatováclavskými slavnostmi Dny českého piva více

Slabé pánevní dno

Téma pánevního dna trápilo mnoho našich kamarádek i zákaznic a tak jsme vytvořili více

Chytré řešení

Řešíte, jak rozdělit větší prostory bez stavebních úprav? Zajímavou variantou více

Krásná pleť

S věkem kůže ztrácí svou pružnost a pevnost a stává se tenčí. Tato ztráta pružnosti více