Přívěšek na šperku by měl být dominantní

Text: Prima Žena
29. září 2019 | 09:00

Prvními přívěsky v historii lidstva byly nejspíš perforované mušle nalezené před 100 tisíci lety v Africe. Podobně se pak využívaly i kosti a zuby zvířat. Dnešní přívěsky jsou mnohem sofistikovanější. Víte, jak je nosit a kombinovat s ostatními šperky?

Hodnocení:

Tiskni článek

Pošli článek

Na všední dny si většinou vystačíme s malým přívěskem na řetízku, ale večerní šaty s dekoltem, ty už si žádají nápadnější šperk. Jakými pravidly bychom se měli řídit, když si vybíráme přívěsek? Rozhoduje postava, věk, barva vlasů, temperament…? „Při výběru přívěsku především hraje roli, zda se jedná o solitérní kousek, nebo šperk, který se bude ladit do soupravy s náušnicemi a prstenem. Zároveň je důležité zvážit, k jaké příležitosti se bude nosit. Zdali jde o denní nošení, nebo slavnostnější příležitosti. Co se týče věku, postavy či barvy vlasů ale žádná striktní pravidla neplatí, vždy záleží především na osobním vkusu,“ říká Ester Engelová ze šperkařské dílny Esterstyl, která stojí za všemi návrhy zdejších šperků s přírodními kameny, jež tvoří už téměř 30 let společně s manželem, zlatníkem Markem Odstrčilem.

Od skleněného srdíčka k vzácné perle
Na rozdíl od minulých let, kdy se nosily tenké řetízky se srdíčky z různých materiálů a velmi zdobné přívěsky se syntetickými kameny, jsou nyní trendem šperky v zajímavém designu, nebo s působivými kameny, které se hodí pro denní nošení i na menší společenské akce. „Největší zájem je v současnosti o přívěsky z bílého zlata s diamanty nebo jinými přírodními kameny. Často také vyrábíme přívěsky s perlami. Mezi nejvzácnější patří bílé mořské Akoya pocházející z Japonska a stříbrné a černé tahitské. Na přívěscích jsou ovšem velmi žádané i pastelové odstíny – především růžové, oranžové nebo purpurové – které ženám velmi sluší, protože úžasně zjemní rysy obličeje,“ upozorňuje Ester Engelová. Perly se do přívěsků zasazují v původních tvarech, mohou se ale i brousit. „Technologie broušení pochází z Japonska a je známá asi deset let. Pro tento účel se hodí pouze perly se silnou vrstvou perleti, které se pomocí brusných kotoučků ručně brousí do plošek (facet), stejně jako drahé kameny. Dokonce se pak do nich dají vyrývat různé ornamenty či motivy, což je právě v případě přívěsků velmi efektní,“ vysvětluje Marek Odstrčil.

« předchozí strana 1 2

 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?

Soutěže

TOP ZDRAVÍ A KRÁSA

Vznik vrásek

Zastavit čas nejde, ale jeho působení na naši pleť můžeme alespoň trochu zmírnit. více

TOP SEX A VZTAHY

Jak zlepšit vztah?

Po dni v práci se s partnerem sejdete konečně doma. Když vyřešíte domácí povinnosti více

TOP CESTOVÁNÍ

Zimní dovolená

Ačkoli si na první vločky ještě počkáme, zimní sezóna se nezadržitelně blíží. více

TOP GURMÁN

Svačinky pro děti

Září znamená především návrat do školních lavic. Kromě nové výbavy, více

TOP SPOLEČNOST

Dětská show

Oblíbený bavič dětí i dospělých Michal Nesvadba a televizní skřítkové František více

Bílá dovolená

Když se řekne Harrachov, většině lidí se vybaví horské středisko, více

Růžové víno

Léto je neodmyslitelně spojené se svěžími růžovými víny vládnoucími sezóně od jara a více

Krásná pleť

S věkem kůže ztrácí svou pružnost a pevnost a stává se tenčí. Tato ztráta pružnosti více