Přívěšek na šperku by měl být dominantní

Text: Prima Žena
29. září 2019 | 09:00

Prvními přívěsky v historii lidstva byly nejspíš perforované mušle nalezené před 100 tisíci lety v Africe. Podobně se pak využívaly i kosti a zuby zvířat. Dnešní přívěsky jsou mnohem sofistikovanější. Víte, jak je nosit a kombinovat s ostatními šperky?

Hodnocení:

Tiskni článek

Pošli článek

Na všední dny si většinou vystačíme s malým přívěskem na řetízku, ale večerní šaty s dekoltem, ty už si žádají nápadnější šperk. Jakými pravidly bychom se měli řídit, když si vybíráme přívěsek? Rozhoduje postava, věk, barva vlasů, temperament…? „Při výběru přívěsku především hraje roli, zda se jedná o solitérní kousek, nebo šperk, který se bude ladit do soupravy s náušnicemi a prstenem. Zároveň je důležité zvážit, k jaké příležitosti se bude nosit. Zdali jde o denní nošení, nebo slavnostnější příležitosti. Co se týče věku, postavy či barvy vlasů ale žádná striktní pravidla neplatí, vždy záleží především na osobním vkusu,“ říká Ester Engelová ze šperkařské dílny Esterstyl, která stojí za všemi návrhy zdejších šperků s přírodními kameny, jež tvoří už téměř 30 let společně s manželem, zlatníkem Markem Odstrčilem.

Od skleněného srdíčka k vzácné perle
Na rozdíl od minulých let, kdy se nosily tenké řetízky se srdíčky z různých materiálů a velmi zdobné přívěsky se syntetickými kameny, jsou nyní trendem šperky v zajímavém designu, nebo s působivými kameny, které se hodí pro denní nošení i na menší společenské akce. „Největší zájem je v současnosti o přívěsky z bílého zlata s diamanty nebo jinými přírodními kameny. Často také vyrábíme přívěsky s perlami. Mezi nejvzácnější patří bílé mořské Akoya pocházející z Japonska a stříbrné a černé tahitské. Na přívěscích jsou ovšem velmi žádané i pastelové odstíny – především růžové, oranžové nebo purpurové – které ženám velmi sluší, protože úžasně zjemní rysy obličeje,“ upozorňuje Ester Engelová. Perly se do přívěsků zasazují v původních tvarech, mohou se ale i brousit. „Technologie broušení pochází z Japonska a je známá asi deset let. Pro tento účel se hodí pouze perly se silnou vrstvou perleti, které se pomocí brusných kotoučků ručně brousí do plošek (facet), stejně jako drahé kameny. Dokonce se pak do nich dají vyrývat různé ornamenty či motivy, což je právě v případě přívěsků velmi efektní,“ vysvětluje Marek Odstrčil.

« předchozí strana 1 2

 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?

Soutěže

TOP ZDRAVÍ A KRÁSA

Buňky nikdy nespí

Málokterá molekula aktivních látek používaných v kosmetice dokáže konkurovat více

TOP SEX A VZTAHY

Trans komunita

Spolek Transparent, který pomáhá trans osobám při jejich začleňování do společnosti, více

TOP CESTOVÁNÍ

Vánoční Evropa

Ano, mnohé vánoční trhy začínají v evropských metropolích už v půlce listopadu. více

TOP GURMÁN

Rýžové chipsy

Rýžové chipsy jsou skvělým způsobem, jak ukojit malý dopolední nebo odpolední hlad více

TOP SPOLEČNOST

Zkoleduj se

Adventní charitativní projekt vánočních koncertů ZKOLEDUJ SE, iniciovaný hercem více

Original Marines

Italská módní značka – od batolat až po teens. Hledáte něco hezkého pro své děti, více

#jsembohyne

Blíží se nový rok a vy do něj můžete vstoupit s deníkem, který vás spolehlivě více

Náhrdelník Maxima

MAXIMA, jméno, které slibuje jedinečnost a bezkonkurenční krásu. více