Mekkami šperkařů jsou Mnichov a Basilej

Text: Prima Žena
31. července 2019 | 12:00

Jedinečný šperk vznikne tehdy, když jsou splněny dvě podmínky – zlatník je mistrem ve svém oboru a má k dispozici kvalitní suroviny. Nejčastěji potřebuje zlato, platinu a také drahokamy. Najít ten správný v dokonalém brusu ovšem může trvat i roky.

Stejně, jako se někteří lidé nespokojí jen s konfekcí, a aspoň jednou za čas si nechají ušít šaty nebo oblek na míru v krejčovském salonu, přicházejí i do šperkařského ateliéru zákazníci toužící po něčem originálním. „Není výjimkou, že klienti přijdou i s náčrtkem šperku, který si sami navrhli. Jsou-li jeho součástí drahokamy, mají na vybranou – buď si vyberou z kamenů, které jsou momentálně k dispozici, anebo z katalogu, kde máme vyfocené a popsané různé druhy kamenů a perel, v rozmanitých velikostech, tvarech, barvách a brusech. Pokud ovšem ani v katalogu nenajdou takový drahokam, který by splňoval jejich představy, začneme ho hledat u našich dodavatelů, anebo se pro něj vydáme sami do světa,“ popisuje způsoby, jak vzniká originální klenot, Ester Engelová ze šperkařského ateliéru Esterstyl, který se specializuje na výrobu autorských šperků výhradně z přírodních drahokamů. 

Smaragdy z Kolumbie, rubíny z Barmy
Požadavek na specifický kámen šperkaři zadají svým dodavatelům, kteří se specializují na určitý druh kamene a oblast. Takto spolupracují například s dodavateli smaragdů z Kolumbie, safírů ze Srí Lanky nebo Madagaskaru, rubínů z Barmy… A jak vše probíhá v praxi? „Dodavatel se za námi většinou sám zastaví, my mu vysvětlíme, jaký kámen potřebujeme, ukážeme mu návrhy šperku, požadované rozměry kamene, přibližnou cenu, požadavky na kvalitu, a on pro něj pak vyrazí. Dále už záleží na náhodě a štěstí, kdy se mu podaří jedinečný drahokam objevit. Většina dodavatelů k nám přilétá 2x za rok, pokud se ovšem jedná o velmi specifický požadavek, může být doba dodání i mnohem delší. Například jedna naše klientka čeká už přes rok na smaragdové náušnice, protože sháníme kameny za cenu, která by pro ni byla přijatelná, a je ochotná si na ně počkat,“ vysvětluje princip obstarávání drahých kamenů zlatník Marek Odstrčil ze šperkařského ateliéru Esterstyl.

Kvalitní kameny v netradičních brusech
Další možnost, jak získat originální kameny do šperků, pak představují světové výstavy. „Pravidelně jezdíme třeba do Dánska, konkrétně do Kodaně, pro safíry a perly, za naším dodavatelem, který cestuje po celém světě a vybírá pro nás to nejlepší. A samozřejmě si nenecháme ujít světové výstavy vzácných kamenů a šperků. Konají se pravidelně například v Mnichově a Basileji, které jsou takovými Mekkami všech zlatníků a šperkařů. Na těchto výstavách pak především vyhledáváme brusiče, kteří nabízejí kvalitně vybroušené kameny v zajímavých netradičních brusech. V České republice je totiž zatím málo brusičů, kteří mají možnost dostat se ke kvalitní surovině a mít zároveň dostatek odvahy s takto drahou surovinou experimentovat a vymýšlet drahé brusy,“ vysvětluje Ester Engelová.

Nejlepší úlovek? Safíry z Madagaskaru
A jak vypadal poslední úlovek Ester a Marka z cest za drahokamy? „Jsme nadšení z přírodních akvamarínů v nových fantazijních brusech – jedná se o amorfní přírodní tvary, které jsou určené pro avantgardní šperky, zejména prsteny. Zajímavý je i nový druh sladkovodních fialových perel, které pocházejí z Vietnamu a v současné době jsou velmi žádané. Ovšem největší radost máme z barevných safírů z Madagaskaru, které jsou vybroušené do dokonalého brusu a třpytu, ale nejsou nijak tepelně upravované, to znamená, že si drží stále svou původní unikátní podobu, tak jak je příroda sama vydala. Je totiž velmi vzácné najít přírodní neupravované safíry v sytých barvách, a právě takové se nám podařilo sehnat. Těším se, že z nich teď uděláme nové série, soupravy šperků, které budou pokaždé jedinečné, protože kameny se nikdy nezasadí stejně, a výsledek je tedy vždy originální a jinak barevný. Velmi žádané jsou například naše originální prsteny, kde jsou safíry ve tvaru kapky nebo trojúhelníku usazené do ručně vykované rozevřené obroučky,“ popisuje poslední trendy zlatnice a výtvarnice Ester Engelová, která je autorkou všech návrhů šperků značky Esterstyl.

Zdroj: www.esterstyl.cz

 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?

Soutěže

TOP ZDRAVÍ A KRÁSA

Ere Perez

Ovesné mléko, červená řepa, mandlový olej nebo například rýže. více

TOP SEX A VZTAHY

Zdraví vztah

Jedním z nejčastějších důvodů rozchodu bývá nevěra. Pro mnohé ženy i muže více

TOP GURMÁN

Léto plnými doušky

Je libo skvělý letní drink? Navoďte si i v pohodlí domova tu pravou dovolenkovou více

TOP SPOLEČNOST

Diamantový příběh

Gabriela Dědičová pracuje v oboru DIAMANTŮ přes 10 let. Svoji kariéru začínala více

Original Marines

Italská módní značka – od batolat až po teens. Hledáte něco hezkého pro své děti, více

Bílá dovolená

Když se řekne Harrachov, většině lidí se vybaví horské středisko, více

Česká síťovka

Vyrábí se od roku 1926, patří k symbolům éry socialismu, nyní se stává retro hitem více