O hledání vlastních kořenů

Text: Prima Žena
2. května 2019 | 12:00

Románů o osudech původních obyvatel Severní Ameriky, Indiánech, u nás nevychází mnoho. James Welch je dnes nejspíše nejznámější americký autor indiánského původu. I proto bychom měli jeho próze Smrt Jima Loneyho, která v češtině vychází poprvé v nakladatelství Akropolis a v překladu Jiřího Kaňáka, věnovat pozornost. Čtenáři mají příležitost upravit si své mnohdy stereotypní představy o životě původních obyvatel Severní Ameriky a jejich potomků.

Hodnocení:

Tiskni článek

Pošli článek

James Welch vypráví příběh vykořeněného člověka, míšence Jima Loneyho, který se necítí být ani bělochem, ani Indiánem. Autor rozehrává uhrančivý příběh plný neléčených problémů a dilemat o touze po svobodě a hledání vlastní identity. V dětství opuštěn rodiči je odcizený rodině i své zemi, hledá své místo, a není toho schopen ani v jednom světě. Kniha je nabitá podněty k zamyšlení nad vlastní existencí a přináší čtenáři více, než by se mohlo  na první pohled zdát..

Docent Miroslav Černý, přední anglista, píše, že: „O americké indiánské literatuře se obvykle hovoří od šedesátých let minulého století, kdy se paralelně se sílícím hnutím za občanská a lidská práva amerických menšin začínaly hlasitěji ozývat tvůrčí a umělecké osobnosti těchto stigmatizovaných skupin. Ke slovu se vedle autorů černošských a židovských dostávali rovněž autoři indiánští, kteří díky tomu, že psali anglicky či francouzsky, poprvé v historii získali širší okruh čtenářů indiánských i neindiánských, přitáhli pozornost majoritní společnosti a vydobyli si její uznání.“

James Welch patří do první větší vlny amerických indiánských spisovatelů - mezi léty 1968 - 1977. Narodil se a podstatnou část života prožil v americkém státě Montana a právě do tohoto místa zasadil své dílo.

Svou úspěšnou literární kariéru začal poezií, následovaly prózy. Smrt Jima Loneyho není první knihou, která u nás od tohoto autora vyšla. Nakladatelství Akropolis již dříve vydalo westernovou novelu Zima v krvi, která je zasazená do 60. let 20. století a čtenáře zavádí do života indiánské komunity v rezervaci Fort Belknap v americkém státě Montana. Toto dílo se dočkalo v roce 2013 i filmového zpracování. James Welch obdržel za své dílo i několik literárních cen.

« předchozí strana 1 2

 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?

Soutěže

TOP MÓDA

Český výrobce Maxis

Český výrobce kompresního punčochového zboží MAXIS více

TOP ZDRAVÍ A KRÁSA

Venušiny kuličky

Ačkoli se stále trochu stydíme o tomto problému mluvit, časopisy, televizní pořady i více

TOP SEX A VZTAHY

Puberta u dětí

Jak říká Marek Eben, díky pubertě rodiče unesou to, že jejich potomci jednou více

TOP DOMOV

Hiver Scandinave

Skandinávskou zimou se inspirovala nová kolekce francouzské porcelánky Gien. více

TOP GURMÁN

Svačinky pro děti

Září znamená především návrat do školních lavic. Kromě nové výbavy, více

Bílá dovolená

Když se řekne Harrachov, většině lidí se vybaví horské středisko, více

Letní líčení

S příchodem teplejšího počasí a slunečních paprsků většina žen ubírá na make-upu. více

Růžové víno

Léto je neodmyslitelně spojené se svěžími růžovými víny vládnoucími sezóně od jara a více