O hledání vlastních kořenů

Text: Prima Žena
2. května 2019 | 12:00

Románů o osudech původních obyvatel Severní Ameriky, Indiánech, u nás nevychází mnoho. James Welch je dnes nejspíše nejznámější americký autor indiánského původu. I proto bychom měli jeho próze Smrt Jima Loneyho, která v češtině vychází poprvé v nakladatelství Akropolis a v překladu Jiřího Kaňáka, věnovat pozornost. Čtenáři mají příležitost upravit si své mnohdy stereotypní představy o životě původních obyvatel Severní Ameriky a jejich potomků.

Hodnocení:

Tiskni článek

Pošli článek

James Welch vypráví příběh vykořeněného člověka, míšence Jima Loneyho, který se necítí být ani bělochem, ani Indiánem. Autor rozehrává uhrančivý příběh plný neléčených problémů a dilemat o touze po svobodě a hledání vlastní identity. V dětství opuštěn rodiči je odcizený rodině i své zemi, hledá své místo, a není toho schopen ani v jednom světě. Kniha je nabitá podněty k zamyšlení nad vlastní existencí a přináší čtenáři více, než by se mohlo  na první pohled zdát..

Docent Miroslav Černý, přední anglista, píše, že: „O americké indiánské literatuře se obvykle hovoří od šedesátých let minulého století, kdy se paralelně se sílícím hnutím za občanská a lidská práva amerických menšin začínaly hlasitěji ozývat tvůrčí a umělecké osobnosti těchto stigmatizovaných skupin. Ke slovu se vedle autorů černošských a židovských dostávali rovněž autoři indiánští, kteří díky tomu, že psali anglicky či francouzsky, poprvé v historii získali širší okruh čtenářů indiánských i neindiánských, přitáhli pozornost majoritní společnosti a vydobyli si její uznání.“

James Welch patří do první větší vlny amerických indiánských spisovatelů - mezi léty 1968 - 1977. Narodil se a podstatnou část života prožil v americkém státě Montana a právě do tohoto místa zasadil své dílo.

Svou úspěšnou literární kariéru začal poezií, následovaly prózy. Smrt Jima Loneyho není první knihou, která u nás od tohoto autora vyšla. Nakladatelství Akropolis již dříve vydalo westernovou novelu Zima v krvi, která je zasazená do 60. let 20. století a čtenáře zavádí do života indiánské komunity v rezervaci Fort Belknap v americkém státě Montana. Toto dílo se dočkalo v roce 2013 i filmového zpracování. James Welch obdržel za své dílo i několik literárních cen.

« předchozí strana 1 2

 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?

Soutěže

TOP MÓDA

Kabelky Ritzy Bagz

Ručně šité kožené kabelky z Evropy pro ženy, které chtějí být jedinečné, více

TOP ZDRAVÍ A KRÁSA

Péče o zuby

Klíčem ke krásným a zdravým zubům je především pravidelná a správná dentální péče. více

TOP SEX A VZTAHY

Závislost doby

…i 10 minut bez telefonu pro mnohé znamená stres více

TOP DOMOV

Údržba kotle

Topná sezóna končila, a je proto důležité zkontrolovat, jak se toto náročné více

TOP GURMÁN

Melounové menu

Co lehkého k jídlu v parných horkých dnech? Co nachystat nového a originálního více

Bílá dovolená

Když se řekne Harrachov, většině lidí se vybaví horské středisko, více

Vůně Provence

Vzpomínáte, jaké to bylo odpočívat ve stínu olivovníku v Provence více

Chytré řešení

Řešíte, jak rozdělit větší prostory bez stavebních úprav? Zajímavou variantou více