Tondach hraje prim

Text: Petr Pavlinec
20. dubna 2020 | 09:00

Není snad univerzálnějšího hudebního nástroje než jsou housle. Vyskytují se v symfonickém orchestru, kvartetu, country, lidové hudbě, jazzu, folku a v mnoha dalších hudebních stylech. A co víc, ve většině hrají dominantní úlohu. Předchůdcem houslí je arabský rabáb, středověká rubeba či fidéla.

Hodnocení:

Tiskni článek

Pošli článek

Současnou podobu nástroje známe především od zatím nepřekonaných houslařů 16. a 17. století, jakými byl Amati, Stradivari a Guarneri. Nutno podotknout, že i současná česká houslařská škola patří ke světové špičce. Housle jsou vyrobeny ze dřeva, většinou javorového a smrkového, z něhož je vytvořena ozvučná skříň, která zesiluje chvění strun vedených od hmatníku přes kobylku až po struník. Elektrofonické housle (nepřesně označované jako elektrické) jsou výdobytkem 20. století a oproti běžným houslím jsou většinou tvořeny pevným tělem, ve kterém je integrován snímač. Chvění strun je zesilováno mimo nástroj zesilovačem a případně upraveno zvukovými efekty podobně jako u elektrofonické kytary.

Pálené střešní tašky Tondach
Pálená střešní taška je osvědčenou klasikou, nakonec je doloženo její použití už ve starověku. V sortimentu Wienerberger Tondach, jediného výrobce pálených tašek v České republice, najdeme nepřeberné množství modelových variant a barevných kombinací.  Široký sortiment střešních tašek zahrnuje také doplňky řešící komplexně veškeré situace vznikající při stavbě střech.  Z těchto důvodů lze vyhovět téměř jakémukoliv architektonickému záměru s přihlédnutím k individuálním požadavkům konkrétních staveb. Osobně mám na střeše rodinného domu krytinu Tondach Brněnka a jsem s ní nesmírně spokojen. Při plánování stavby jsem ani na chvíli neváhal. Z dětství si pamatuji každoroční opravy asfaltového povrchu rovné střechy domu mé babičky, které se vždy v zimě ukázaly jako nedostatečné, neboť se pokaždé objevila trhlina, již bylo nutno v létě zase znovu opravit. Sisyfovská práce s poruchovým plynovým hořákem, asfaltový odér a věčně dolepené prsty (ano, asfalt na nich držel pevněji než na povrchu střechy) mě i po letech utkvěly dobře v paměti, a tak si v současnosti užívám pálenou krytinu nad hlavou a volný čas raději věnuji hudebním aktivitám.

« předchozí strana 1 2 3

 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?

Soutěže

TOP MÓDA

Udržitelné materiály

Slovo udržitelnost se objevuje snad ve všech odvětvích průmyslu. více

TOP ZDRAVÍ A KRÁSA

Dokonalé čistění

Při sportu je lepší zapomenout na make-up a zaměřit se hlavně na dokonalé více

TOP SEX A VZTAHY

Dětská traumata

Rozvody jsou bohužel stále častým koncem mnohých manželství. více

TOP DOMOV

Severský design

Mohou tradiční designové přístupy a nová perspektiva fungovat dohromady? více

Original Marines

Italská módní značka – od batolat až po teens. Hledáte něco hezkého pro své děti, více

Skincare dieta

Zatímco jsou všichni zaneprázdněni debatou o novoročních dietách, švédská skintech více

Tančírna

Jak přečkat období dlouhých zimních večerů a vytahaných svetrů, když nás televizní více