Nekompatibilní matka

Text: Prima Žena
10. září 2016 | 09:00

To, jakou máme krevní skupinu, nijak zvlášť neřešíme. Často se o ni začneme zajímat až ve chvíli, kdy nám zkomplikuje těhotenství. Vlastně nejde o krevní skupinu, ale o Rh-faktor, což jsou antigeny neboli bílkoviny vyskytující se na povrchu červených krvinek. Název vznikl ze jména opice Makak rhesus, u které byly tyto antigeny v roce 1940 objeveny.

Hodnocení:

Tiskni článek

Pošli článek

Červené krvinky lidí obsahují antigen D označovaný jako Rh pozitivní (označuje se symbolem +). Lidé, kteří tento antigen nemají, jsou Rh negativní (označuje se symbolem -). Většina evropské populace, asi 85 %, má Rh faktor pozitivní a jen přibližně 15 % Rh faktor negativní. V zásadě je jedno, jaký Rh faktor máte, ale pokud chcete otěhotnět a váš Rh faktor je negativní, může to být pro vaše nenarozené dítě ohrožující.


Ve střehu

Jestliže potkáte partnera, se kterým si budete přát založit rodinu, ověřte si u lékaře, jaký máte Rh faktor. V případě, že je negativní, požádejte budoucího otce, aby udělal to samé. Pokud bude Rh pozitivní, je pravděpodobné, že vaše společné dítě bude také Rh+, což znamená potíže, a dost velké. Jde o to, že pokud jste Rh negativní a vaše nenarozené dítě pozitivní, váš imunitní systém začne považovat plod za cizorodé těleso a bude se snažit ho zničit. Jedná se o tzv. inkompatibilitu Rh neboli nesnášenlivost způsobenou Rh faktorem.
Při prvním těhotenství se v krvi matky tvoří pouze malé množství protilátek proti Rh+ krvinkám dítěte, takže komplikace nevznikají. Problém nastává až během porodu, ale také potratu či mimoděložního těhotenství, kdy dochází k tomu, že se krev negativní matky a pozitivního dítěte smísí. V takové chvíli začne ženin imunitní systém vytvářet protilátky, které mohou představovat závažné komplikace při dalším těhotenství. Při druhém těhotenství tak může dítě trpět anémií, poškozením jater, sleziny a takový stav často vede k potratu anebo smrti novorozence.
Nemusíte se ale děsit, porodnictví je na velmi vysoké úrovni, takže si dokáže poradit i s nekompatibilními Rh faktory. Jakmile žena porodí, do 72 hodin od porodu jí lékaři aplikují antiD-globulin, který zlikviduje Rh+ krvinky v jejím krevním oběhu. Tuto imunologicky aktivní látku žena dostává při každém těhotenství a po potratech.
Pokud narazíte na Rh negativního otce, můžete být v klidu, protože vaše dítě bude také Rh negativní. Vaše tělo nebude plod považovat za nebezpečný a imunitně proti němu bojovat.

Pečlivé sledování

Na začátku každého těhotenství je krev matky pečlivě vyšetřena, takže případný problém s Rh faktorem vyjde poměrně rychle najevo. Jestliže se u vás prokáže takto nepříjemná souhra, budete během celého těhotenství velmi pečlivě sledovaná. Důležitý je pravidelný odběr krve, kde se hlídá tvorba protilátek ohrožujících Rh pozitivní plod. I první těhotenství nemusí být při inkompatibilitě Rh faktorů bez potíží, a to v případě, že jste v minulosti dostala krevní transfuzi. Pokud by se totiž jednalo o krev Rh+, zatímco vy máte Rh-, již máte v těle vytvořené protilátky ohrožující plod. Proto je nutné tuto skutečnost lékaři oznámit.

« předchozí strana 1 2

 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?

Soutěže

TOP MÓDA

SPRINTuj s LIU JO

Absolutní novinka roku 2017, sportovní styl, lehkosť a tak bychom mohli pokračova více

TOP ZDRAVÍ A KRÁSA

Včasná diagnoza

Klimakterium. Pro některé ženy je to bezproblémové období, které poznají až tehdy více

TOP CESTOVÁNÍ

Kde hnízdí orli

Stavět jen těsně pod vrcholky alpských velikánů představuje obrovský technický více

TOP GURMÁN

Hrdá vína

Vína hrdá na svůj původ patří ke stálicím moravského vinařství. více

TOP SPOLEČNOST

Den dětí

I když Den dětí letos připadá na čtvrtek, rozhodli se jej do vědy zapálení lektoři více

Jarní vůně

Vyberte si novou jarní vůni přesně podle svých představ. více

Svět vůní

Vůně dokážou navodit atmosféru, zprostředkovat relaxaci anebo jen tak více

Vaginální mykózy

Vaginální mykózy jsou častým problémem mnoha žen. Statistiky hovoří o 75 % žen více