První láska = poslední láska?

Hodnocení:

Tiskni článek

Pošli článek

Liga výjimečných

Nevím jak vy, ale já si jedinou lásku na celý život neumím představit. Jen když se ohlédnu zpět, do své puberty, vidím holku, která hledá sama sebe a stěží ví, co si vezme na sebe. Že bych tehdy hledala životního partnera a dokonce věděla, jaký by měl být, či uměla rozpoznat, jestli ten, který mě zve do kina, má správné „parametry“? Ani náhodou!

Samozřejmě ani ti, kterým se to podařilo, nešli do své první lásky s přesvědčením, že je i poslední. Ale protože se tak stalo, člověk si musí položit otázku, v čem je pak jiná. Je to láska silnější? Stálejší? Pevnější? Do jisté míry ano.

„Partnerství těchto lidí je založeno nejen na lásce, ale především na respektu, přátelství, toleranci a svobodě, kterou si partneři poskytují. Tato kombinace je pro dlouhodobý a stabilní vztah vlastně nutná a upevňuje i prohlubuje jej natolik, že jsou lidé schopni být v něm i celý život,“ potvrzuje Nikola Šmorancová fakt, že dlouhodobé vztahy i jejich láska nesou punc výjimečnosti. Punc výjimečné tolerance, pochopení, empatie, touhy být tu jeden pro druhého, nesobeckosti. Z mého laického pohledu jsou takové vztahy něco jako zázrak – osmý div světa skrytý v lidskosti, s níž dokázali oba partneři přijímat proměny sebe samých v průběhu mnoha let, kdy se v raném věku uměli podporovat jako staří manželé, kdy se coby –náctiletí dokázali milovat se všemi svými klady i zápory, což neumějí ani mnozí dospělí. Ano, ty „jediné“ lásky mají mnoho výjimečných atributů. Ale co jejich zápory?

Měňavky obecné

Jako první negativum je určitě třeba předestřít fakt, že se lidé v takovém dlouhodobém vztahu, který vzniká v okamžiku zrání jejich osobností, prostě mění. Jeden druhému přímo před očima. A není vždycky snadné to ustát právě proto, že v pubertě a těsně po ní člověk těch osobnostních proměn zažije asi nejvíc. Takže… vhodné jen pro silné nátury! Navíc se mění i vztah jako takový – od povrchního k důvěrnějšímu, a to opět v období, kdy je člověk emocionálně velmi zranitelný a měl by v citech našlapovat víceméně opatrně. Nicméně, jak podotýká Nikola Šmorancová, proměnami a určitými fázemi vývoje prochází každý vztah. „Jednou jsou to změny osobnosti v důsledku jejího zrání, podruhé změny způsobené vnějšími vlivy, jakými bývá v později započatých vztazích například změna práce. V obou případech to dokážou ustát jen jedinci schopní jakési synchronizace a pohotové reakce na danou změnu.“

1 2 3 4

 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?

Soutěže

TOP MÓDA

Stříbrný prsten

Víly a další kouzelné bytosti to mají snadné: otočí prstenem a jejich přání je splněné. více

TOP ZDRAVÍ A KRÁSA

Bělení zubů

Bílé zuby jsou pro mnohé symbolem toho, že o sebe pečujeme. Navíc zářivý více

TOP CESTOVÁNÍ

Společné zážitky

Ten nejlepší dárek je dobře strávený společný čas. Užijte si se svými blízkými více

TOP GURMÁN

Životní styl

Pro evropský trh je AdeZ novinkou, ale v Latinské Americe, odkud tato značka pochází více

TOP SPOLEČNOST

Dobré skutky Mixitu

Do tubusů Mixit.cz se nevejde zdaleka jen zrní. Od 19. listopadu do 31. prosince více

Original Marines

Italská módní značka – od batolat až po teens. Hledáte něco hezkého pro své děti, více

#jsembohyne

Blíží se nový rok a vy do něj můžete vstoupit s deníkem, který vás spolehlivě více

Infuze vitaminu C

S příchodem chladnějšího počasí většinou udeří první vlna chřipek a nachlazení, více