Velmi křehké vztahy

Text: Erika Faunová
18. června 2011 | 14:00

Ženská přátelství se od těch mužských podstatně liší. Muži jednají přímo, a když se jim něco nelíbí, udeří hřebíček na hlavičku. Ženská přátelství jsou oproti tomu komplikovanější a plná sofistikovaných zákrut. Proč si kamarádky raději lžou, než aby si nalily číši čistého vína?

Hodnocení:

Tiskni článek

Pošli článek

Jedním z umění žít je umění přátelství. Jan Werich kdysi řekl, že přátelství je součástí lidského štěstí. Přátelství dokáže život obohatit, a pokud náhle z nějakých důvodů skončí, ztratí život jednu ze svých nejzářivějších barev. Zejména ženy často navazují přátelství, která svou hloubkou a intenzitou připomínají partnerské vztahy. Ženy více než muži oceňují vzájemnou otevřenost, mluví spolu i o intimních a velmi důvěrných detailech svých vztahů, popisují si navzájem pocity, otevřeně rozebírají problémy. Přátelství nechápou jako pouhou výměnu názorů, ale jako zdroj soukromé psychoterapie. Ženská přátelství fungují jako prevence osamělosti. Vyžadují vzájemnou závislost, jsou náročnější na čas i energii, protože se očekává, že přítelkyně si budou navzájem k dispozici, kdykoli to bude jedna z nich potřebovat. Ženská přátelství mohou tudíž přinášet víc uspokojení, ale zároveň také bývají častějším zdrojem zklamání. Ženy přistupují jinak i ke ztrátě přátel a k předchozím vztahům. Muž přátele, s nimiž se léta nestýká, málokdy považuje za ztracené nebo bývalé. Nestýká se s nimi, protože nemá příležitost a čas, ale pořád jsou to jeho kamarádi. Když pro ženu přestane být nejlepší kamarádka tou nejlepší, často se také stane expřítelkyní.

Okno do mužské duše

Mužské přátelství je méně intimní než přátelství žen, má více praktický charakter a je založeno na sdílení různých aktivit a zájmů. Lze jej tedy označit jako vztah „bok po boku“. Muži se ani nejbližším přátelům příliš neotvírají, a tudíž se nedostávají do situací, kdy by se museli cítit emočně zranitelní (to nastává spíš v partnerských vztazích). Obsahem mužské komunikace jsou především vnější události, například práce, sport, politika a navíc má konverzace v rámci jejich interakce ponejvíce okrajový význam. Muži mluví méně o svých problémech, potížích či selháních, rozhovor o osobních pocitech jim bývá nepříjemný a leckdy je ani neumějí vyjádřit. Když už o svých problémech mluví, pak je sdělí ve formě jednorázové informace a usilují spíš o dosažení praktických řešení než o projevy sympatií a emoční podpory.

« předchozí strana 1 2 3

 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?

Soutěže

TOP MÓDA

Denim pro všechny!

Denim se letošní jaro nosí v H&M po svém. Značka přináší nový a originální přístup více

TOP ZDRAVÍ A KRÁSA

Chystáte se na ples?

S nastávající zimou přichází plesová sezóna a období nejrůznějších dalších významných více

TOP CESTOVÁNÍ

Luxusní péče

Karlovy Vary skýtají v jakémkoli ročním období okouzlující příležitost více

TOP GURMÁN

Diamantová vína

Luxusní vína v atraktivním obalu zdobeném křišťálovými diamanty, více

TOP SPOLEČNOST

Pohled na desing

7. Ročník výběrové přehlídky pod dohledem kurátorky Ing. arch. Hany Medkové více

Vlasová péče

Krásu vlasů si všichni spojujeme se stavem naší pokožky. Schwarzkopf Professional více

Harrachov

Pokud se chystáte vyrazit si do hor odpočinout, pak je městečko na západě Krkonoš více

Jarní veletrh

V polovině ledna se opět uskuteční oblíbený veletrh dekorací a dárkového více