Velmi křehké vztahy

Text: Erika Faunová
18. června 2011 | 14:00

Ženská přátelství se od těch mužských podstatně liší. Muži jednají přímo, a když se jim něco nelíbí, udeří hřebíček na hlavičku. Ženská přátelství jsou oproti tomu komplikovanější a plná sofistikovaných zákrut. Proč si kamarádky raději lžou, než aby si nalily číši čistého vína?

Hodnocení:

Tiskni článek

Pošli článek

Jedním z umění žít je umění přátelství. Jan Werich kdysi řekl, že přátelství je součástí lidského štěstí. Přátelství dokáže život obohatit, a pokud náhle z nějakých důvodů skončí, ztratí život jednu ze svých nejzářivějších barev. Zejména ženy často navazují přátelství, která svou hloubkou a intenzitou připomínají partnerské vztahy. Ženy více než muži oceňují vzájemnou otevřenost, mluví spolu i o intimních a velmi důvěrných detailech svých vztahů, popisují si navzájem pocity, otevřeně rozebírají problémy. Přátelství nechápou jako pouhou výměnu názorů, ale jako zdroj soukromé psychoterapie. Ženská přátelství fungují jako prevence osamělosti. Vyžadují vzájemnou závislost, jsou náročnější na čas i energii, protože se očekává, že přítelkyně si budou navzájem k dispozici, kdykoli to bude jedna z nich potřebovat. Ženská přátelství mohou tudíž přinášet víc uspokojení, ale zároveň také bývají častějším zdrojem zklamání. Ženy přistupují jinak i ke ztrátě přátel a k předchozím vztahům. Muž přátele, s nimiž se léta nestýká, málokdy považuje za ztracené nebo bývalé. Nestýká se s nimi, protože nemá příležitost a čas, ale pořád jsou to jeho kamarádi. Když pro ženu přestane být nejlepší kamarádka tou nejlepší, často se také stane expřítelkyní.

Okno do mužské duše

Mužské přátelství je méně intimní než přátelství žen, má více praktický charakter a je založeno na sdílení různých aktivit a zájmů. Lze jej tedy označit jako vztah „bok po boku“. Muži se ani nejbližším přátelům příliš neotvírají, a tudíž se nedostávají do situací, kdy by se museli cítit emočně zranitelní (to nastává spíš v partnerských vztazích). Obsahem mužské komunikace jsou především vnější události, například práce, sport, politika a navíc má konverzace v rámci jejich interakce ponejvíce okrajový význam. Muži mluví méně o svých problémech, potížích či selháních, rozhovor o osobních pocitech jim bývá nepříjemný a leckdy je ani neumějí vyjádřit. Když už o svých problémech mluví, pak je sdělí ve formě jednorázové informace a usilují spíš o dosažení praktických řešení než o projevy sympatií a emoční podpory.

« předchozí strana 1 2 3

 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?

Soutěže

TOP MÓDA

Legíny Utopy

Je to pravda odvěká, že šaty dělaj člověka… Souhlasíte? více

TOP ZDRAVÍ A KRÁSA

Posilte pánevní dno

Také si myslíte, že se nechtěný únik moči týká pouze „dříve narozených“? více

TOP CESTOVÁNÍ

Maďarský wellness

Kromě toho, že v Maďarsku najdete jedny z nejstarších historických památek více

TOP GURMÁN

Darujte Kmotra

I v letošním roce jsme pro naše zákazníky připravily tradiční výrobky více

TOP SPOLEČNOST

Galerie Mulier

V sobotu 8.12.2018 proběhne v Krhanicích otevření Galerii vypínačů a zásuvek Mulier. více

Slabé pánevní dno

Téma pánevního dna trápilo mnoho našich kamarádek i zákaznic a tak jsme vytvořili více

Perfektně uklizeno

Prázdninový režim pomalu končí. Vaše rodina se vrací zpět více

Darujte krásu

Kvalitu pleti ovlivňuje genetický základ, složení stravy i celkové zdraví více