Bojovala jsem o svůj život

Text: Prima Žena
4. května 2020 | 09:00

Rakovina prsu. Slova, ze kterých nepříjemně mrazí. Komukoliv, kdo slyšel z úst lékaře tuto diagnózu, v okamžiku se mu zhroutil svět. Jednou z nich byla i Jana Klekar, která svůj boj s touto nemocí začala před čtyřmi lety. Bohužel, i přes úspěšnou léčbu nemají pacientky vyhráno. Rakovina jim kromě zdraví bere také sebevědomí a ženskost.

Hodnocení:

Tiskni článek

Pošli článek

Kdy jste zjistila, že máte karcinom prsu? Co se Vám honilo hlavou?
V září 2016. Byly to 2 dny, na které jen tak nezapomenu. První bylo nalezení bulky. To se stalo náhodou, když jsem se snažila zachytit padající utěrku. Nahmatala jsem si již dvou centimetrovou bulku. Bylo to v pátek večer, a v pondělí jsem nastupovala do nové práce. První, co mě napadlo, bylo jít k doktorce. Sama sebe jsem přesvědčovala, že to nemusí nic být. Ráno, kdy mi zavolali diagnózu jsem byla na konferenci, a pět minut před začátkem mi doktor po telefonu oznámil: „Neznáme se, ale viděl jsem vaše výsledky a je to špatný. Musíme jednat rychle.“ V tu ránu jsem zapomněla na všechno a přišlo mi, že se mi v 32 letech zhroutil svět.

Jak probíhala Vaše léčba?
Léčba je velmi individuální. U mě ani po druhé biopsii nebylo jisté, jaký typ karcinomu to je. Bylo jen jasné, že je agresivní a rychle roste. Vše pak bylo hodně rychlé, a proto mě hned operoval. V tu chvíli už měl 3 centimetry. Následovala hned chemoterapie, celkem jsem jich podstoupila osm. Měla jsem podstoupit i ozařování, ale má intuice mi říkala, ať se více informuji. Po několika konzultacích s různými lékaři jsem se rozhodla jít cestou oboustranné šetřící mastektomie. V nemocnici na Vinohradech mi onkologicko-plastický chirurg provedl odstranění prsou, přičemž již připravil kůži na implantáty v budoucnu. Ozařování jsem tedy neměla a žádná jiná léčba pro mě nebyla relevantní.

Co lékaři? Byla jste spokojená s jejich přístupem?
Přístup lékařů byl hodně různorodý. Chtěla bych však zdůraznit, že jako pacienti máme právo na informace a konzultace s jinými lékaři. My jsme odpovědní za vlastní zdraví a mnohdy zjistíme, že máme více možností, než se na první pohled zdá.

« předchozí strana 1 2 3 4

 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?

Soutěže

TOP MÓDA

Odlehčená obuv

Stále více profesionálů poptává kvalitní, pohodlnou a odlehčenou obuv zároveň více

TOP ZDRAVÍ A KRÁSA

Zapomeňte na chemii

Akné je noční můrou nejen pubescentů, ale mnohdy dokáže pěkně potrápit více

TOP GURMÁN

Rum Serum

Prémiové rumy Serum jsou pevně provázané s příběhem Panamského průplavu, více

TOP SPOLEČNOST

Signal Festival

Osmý ročník Signal Festivalu představí návštěvníkům 15 uměleckých instalací. více

Original Marines

Italská módní značka – od batolat až po teens. Hledáte něco hezkého pro své děti, více

Svěží a vypnutá pleť

Caviar Of Switzerland je výjimečná kolekce produktů proti stárnutí pleti, více

Jak přežít rozvod

Máte za sebou rozvod? Pak jste právě ukončili jednu důležitou etapu. více