Domácí itálie

Text: Perfect Woman
11. února 2018 | 09:00

Hádají se a křičí na sebe. Před svým dítětem... Jak to ovlivní jeho povahu?

Hodnocení:

Tiskni článek

Pošli článek

Občasným hádkám s partnerem se nevyhnete. Proč taky? Vyříkáte si sporné věci, vyčistí se vzduch a jede se dál. Na konstruktivní hádce se dá stavět. Jestliže ale během vaší hádky lítají urážky a talíře a nakonec se obviňujete i z prkotin, je to špatně. A ještě hůř, pokud jsou u vaší slovní bitky přítomné i děti.

Zaděláno na problémy
U dětí, které vyrůstají v křiku, nepohodě hádek a psychického nebo dokonce fyzického násilí, je pravděpodobné, že se dříve či později ocitnou v péči psychologa nebo psychiatra. Domácí napětí v nich může vyvolat deprese, v dospělosti si nedokážou vybudovat funkční partnerský vztah, budou přistupovat k řešení konfliktů stejně nezdravým způsobem jako jejich rodiče. Pro děti jsou totiž rodiče vzorem. Přejímají jejich názory i chování, a to nejenom to dobré, ale také špatné. Některé děti se proti němu ovšem vymezí. Jak, to záleží na věku. Může to být pláč, útěk do nemoci, psychická labilita, braní drog a další. 

Mluvte a vysvětlujte

I když si stokrát říkáte, že byste se před dětmi s partnerem nikdy nepohádala, konflikt často vzniká rychleji, než škrtnete sirkou. A pokud se tak stane například při společné jízdě autem, rodinném obědě, procházce, těžko celou situaci vyřešíte takzvaně za zavřenými dveřmi.

„Jestliže jsou děti náhodně přítomny hádce rodičů, je důležité jim vysvětlit, co se událo,“ říká rodinná poradkyně Kateřina Novotná z Akademie rodičovství. „Oba rodiče by si měli s dětmi sednout a vysvětlit jim, že si mezi sebou potřebovali něco vyřešit a byli hodně nazlobení. Je také užitečné říct dětem, že se na něčem dohodli, takže už mají problém vyřešený, a zdůraznit, že za jejich hádku nemohou a oba je mají moc rádi. Nakonec lze situaci zakončit třeba tím, i když na sebe někdy křičí, umí situaci řešit a mají se pořád rádi,“ vysvětluje.

« předchozí strana 1 2 3

 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?

Soutěže

TOP MÓDA

Podpadky jsou in

„Nevím, kdo vynalezl vysoké podpatky, ale všechny ženy mu hodně dluží,“ více

TOP ZDRAVÍ A KRÁSA

Bioaroma

Přírodní, ručně a s láskou vyráběná kosmetika Bioaroma přináší praktickou více

TOP CESTOVÁNÍ

Interaktivní výstava

Chcete děti pořádně zabavit, unavit a zároveň byste rádi, aby se i něco zajímavého více

TOP GURMÁN

Zdravý životní styl

Možná se vám někdy do rukou dostaly články o tom, jak zhoršená ekonomická situace více

TOP SPOLEČNOST

Zlin Design Week

3. až 10. květen se ve Zlíně ponese ve znamení designu, inovací, rebelie a rozruchu. více

Perfektně uklizeno

Prázdninový režim pomalu končí. Vaše rodina se vrací zpět více

V souladu s přírodou

Citlivá dětská kůže vyžaduje zvláštní pozornost a péči. více

Bílá dovolená

Když se řekne Harrachov, většině lidí se vybaví horské středisko, více