Jak poznat "přechozený" vztah?

Text: Prima Žena
25. května 2020 | 09:00

Jste v dlouhodobějším vztahu a přišly problémy? Tak možná řešíte, zda se jedná se o vztahovou krizi. Nebo zda pouze opadla prvotní zamilovanost a vztah se dostal do běžného stereotypu, který potká většinu párů po pár letech. Může to ale také znamenat, že vztah je u konce a nemá cenu za něj „bojovat“. Se vztahovou terapeutkou Ing. Lenkou Matoušovou z projektu Servis vztahů, který patří pod obecně prospěšnou společnost Women for Women založenou manželi Tykačovými, se podíváme na téma tzv. přechozené vztahy.

Hodnocení:

Tiskni článek

Pošli článek

Jak poznat, že jste spolu ze zvyku?
Vztahy jsou natolik individuální, že je velmi těžké definovat, co je a co není přechozený vztah. Obecně se za přechozený vztah považuje takový vztah, ve kterém spolu partneři setrvávají tak nějak ze zvyku, z nedostatku jiné příležitosti nebo odvahy svůj život od základu změnit. „Jedná o vztahy, kde chybí intimita, vášeň, přitažlivost. Partneři spolu žijí spíše jako spolubydlící a mají pocit, že jejich vztah nikam nevede. Přechozený vztah je však především vztah, který se přestal vyvíjet, o který partneři přestali pečovat. Přestali se vzájemně vztahovat, zajímat se o svět toho druhého, o jeho prožívání i potřeby. Každý z partnerů postupně začal žít ve svém světě a tyto dva světy se čím dál méně neprotínají protínají,“ říká terapeutka Ing. Lenka Matoušová ze Servisu vztahů, který patří mezi projekty obecně prospěšné společnosti Women for Women.

Kdy se vyplatí za vztah bojovat?
O vztah se vyplatí bojovat vždycky, když nám v něm bylo dobře, svého partnera si vážíme, jen to mezi námi začíná vyhasínat nebo těžknout. Vždycky se také vyplatí bojovat o vztah, když máme děti.

Je nějaká hranice, kdy začíná být vztah přechozený?
 U přechozeného vztahu nejde o žádné hranice, přechozený vztah je spíše plíživé vyhasínání a pozvolně narůstající nespokojenost. Vzájemně se přestáváme zajímat, přitahovat, vztahovat a tyto pocity zažívají oba partneři podobně. V takové situaci si oba musí uvědomit, zda chtějí začít o vztah znovu pečovat, investovat do něj svůj čas a energii, nebo zda bude lepší vztah ukončit.

« předchozí strana 1 2

 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?

Soutěže

TOP MÓDA

Udržitelné materiály

Slovo udržitelnost se objevuje snad ve všech odvětvích průmyslu. více

TOP ZDRAVÍ A KRÁSA

Opalovací krémy

To, že se máme chránit v létě SPF krémy je pro většinu z nás samozřejmostí. více

TOP SPOLEČNOST

Diamantový příběh

Gabriela Dědičová pracuje v oboru DIAMANTŮ přes 10 let. Svoji kariéru začínala více

Original Marines

Italská módní značka – od batolat až po teens. Hledáte něco hezkého pro své děti, více

Slabé pánevní dno

Téma pánevního dna trápilo mnoho našich kamarádek i zákaznic a tak jsme vytvořili více

Plánujete stítění?

V zimě už sice plánujeme letní dovolenou, ale jelikož nám není v našich domovech horko, více