Patchworkové rodiny

Text: Prima Žena
16. června 2018 | 09:00

Dávno není výjimkou, že dítě má dnes kromě své mámy a táty ještě alespoň jednoho „rodiče navíc“. Vznikají tak sešívané – patchworkové rodiny. Patchwork je veselá sešívaná deka, ale pokud se jedná o soužití, je v ní vždycky zašitý i kus výbušniny.

Hodnocení:

Tiskni článek

Pošli článek

Kolik lidí po zkrachovalých prvních vztazích vstupuje do dalšího partnerství a kolik dětí tak vyrůstá mezi dvěma domácnostmi, nelze nikde dohledat. Stejně tak nejsou známy přesné počty rozpadlých rodin, neboť kromě statisticky zmapovaných manželských svazků dnes spousta dvojic žije pod jednou střechou bez oddacího listu. A pochopitelně ani těmto párům se krach partnerství nevyhýbá. Dítě tak musí do své rodinné konstelace přijmout nové partnery svých biologických rodičů, rozrůstá se pak často i jeho sourozenecká základna o sourozence polorodé i nevlastní, dále o nové babičky a dědečky a další „koaliční“ příbuzné. Rodina v tradičním pojetí se mění v širší rodinné koalice, jejichž dobré fungování klade na všechny zúčastněné dospělé vysoké nároky, pokud chtějí, aby děti propluly rozpadem jedné rodiny a nastavením života v rodině nové bez bolestných šrámů a traumatických zážitků. Pro nevlastního rodiče se nyní používá unikátní české označení „třetí rodič“. Na rozdíl od negativně zabarvených pojmenování macecha či otčím v sobě nese pozitivní náboj.

Jak na vztah s nevlastní dětmi, když třetí rodič jste vy? Doporučené základní ingredience jsou: pomalu, trpělivě a bez naléhání. Samozřejmě platí, že co jedna konkrétní komponovaná rodina, to originální příběh a velký vliv na fungování patchworkové rodiny má bezesporu to, zda rodiče dítěte mají mezi sebou již dořešená emoční zranění a nastavená pravidla rodičovského fungování po rozvodu či rozchodu.

Nenuťte se do pocitu, že nevlastní dítě musíte milovat
Ne, není na tom nic špatného. Milovat nevlastní děti není vaše povinnost. Pokud už máte svoje děti, je dobré nepřistupovat k dětem partnera s tím, že je musíte milovat jako ta svoje a musíte pro ně dělat všechno stejně. Z toho vzniká frustrace, protože v praxi se ukazuje, že to není v silách třetích rodičů. Pokud jdou do vztahu s tím, že budou nevlastní děti milovat stejně jako vlastní, a ono to tak není, dostaví se pocit, že jsou špatnými rodiči – a co teď s tím?!

« předchozí strana 1 2 3 4

 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?

Soutěže

TOP MÓDA

Buďte jedinečná

Každá žena touží po tom být jedinečná a nezáleží na tom více

TOP ZDRAVÍ A KRÁSA

Strážce jater

Rostlina Desmodium adscendens, česky nazývána Stužkovec vystoupavý více

TOP CESTOVÁNÍ

Lázně Lednice

Vyzkoušejte účinky jedinečného jodobromového pramene více

TOP GURMÁN

Olomoucké tvarůžky

Tak jako se po čase vrací móda, tak se na výsluní popularity pohybují i potraviny. více

TOP SPOLEČNOST

Muzeum, kde to voní…

Když v roce 1991 firma A.W. po restituci převzala v Lošticích výrobu více

Živý kolagen

Novinkou, která pronikla do tajemství mladistvé pleti a překvapila odborníky více

Jemné a hřejivé …

Když přijdou první známky zimy, hledáme ztracený pocit tepla. více

Víte co je dobré?

Představte si, že vcházíte do spižírny napěchované těmi nejlepšími více