Patchworkové rodiny

Text: Prima Žena
16. června 2018 | 09:00

Dávno není výjimkou, že dítě má dnes kromě své mámy a táty ještě alespoň jednoho „rodiče navíc“. Vznikají tak sešívané – patchworkové rodiny. Patchwork je veselá sešívaná deka, ale pokud se jedná o soužití, je v ní vždycky zašitý i kus výbušniny.

Hodnocení:

Tiskni článek

Pošli článek

Kolik lidí po zkrachovalých prvních vztazích vstupuje do dalšího partnerství a kolik dětí tak vyrůstá mezi dvěma domácnostmi, nelze nikde dohledat. Stejně tak nejsou známy přesné počty rozpadlých rodin, neboť kromě statisticky zmapovaných manželských svazků dnes spousta dvojic žije pod jednou střechou bez oddacího listu. A pochopitelně ani těmto párům se krach partnerství nevyhýbá. Dítě tak musí do své rodinné konstelace přijmout nové partnery svých biologických rodičů, rozrůstá se pak často i jeho sourozenecká základna o sourozence polorodé i nevlastní, dále o nové babičky a dědečky a další „koaliční“ příbuzné. Rodina v tradičním pojetí se mění v širší rodinné koalice, jejichž dobré fungování klade na všechny zúčastněné dospělé vysoké nároky, pokud chtějí, aby děti propluly rozpadem jedné rodiny a nastavením života v rodině nové bez bolestných šrámů a traumatických zážitků. Pro nevlastního rodiče se nyní používá unikátní české označení „třetí rodič“. Na rozdíl od negativně zabarvených pojmenování macecha či otčím v sobě nese pozitivní náboj.

Jak na vztah s nevlastní dětmi, když třetí rodič jste vy? Doporučené základní ingredience jsou: pomalu, trpělivě a bez naléhání. Samozřejmě platí, že co jedna konkrétní komponovaná rodina, to originální příběh a velký vliv na fungování patchworkové rodiny má bezesporu to, zda rodiče dítěte mají mezi sebou již dořešená emoční zranění a nastavená pravidla rodičovského fungování po rozvodu či rozchodu.

Nenuťte se do pocitu, že nevlastní dítě musíte milovat
Ne, není na tom nic špatného. Milovat nevlastní děti není vaše povinnost. Pokud už máte svoje děti, je dobré nepřistupovat k dětem partnera s tím, že je musíte milovat jako ta svoje a musíte pro ně dělat všechno stejně. Z toho vzniká frustrace, protože v praxi se ukazuje, že to není v silách třetích rodičů. Pokud jdou do vztahu s tím, že budou nevlastní děti milovat stejně jako vlastní, a ono to tak není, dostaví se pocit, že jsou špatnými rodiči – a co teď s tím?!

« předchozí strana 1 2 3 4

 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?

Soutěže

TOP MÓDA

Řekněte své "ANO"

Svatba je výjimečným a unikátním dnem každého páru. více

TOP ZDRAVÍ A KRÁSA

Liposukce

S tím jak roste zájem o zkrášlovací zákroky, přibývá klinik estetické medicíny více

TOP CESTOVÁNÍ

Jarní prázdniny

Na českých horách je spousta sněhu. Jarní prázdniny se blíží a vy ještě přemýšlíte více

TOP GURMÁN

Správná snídaně

Už naše babičky říkaly, že snídaně je nejdůležitější jídlo dne. více

TOP SPOLEČNOST

For Wood výhodně

Veletrh dřevěných staveb, konstrukcí a materiálů FOR WOOD se nezadržitelně blíží více

Perfektně uklizeno

Prázdninový režim pomalu končí. Vaše rodina se vrací zpět více

Bílá dovolená

Když se řekne Harrachov, většině lidí se vybaví horské středisko, více

Novinka od Lenova

Ochladilo se, napadl první sníh, na náměstích se po roce znovu objevilo spoustu více