Patchworkové rodiny

Text: Prima Žena
16. června 2018 | 09:00

Dávno není výjimkou, že dítě má dnes kromě své mámy a táty ještě alespoň jednoho „rodiče navíc“. Vznikají tak sešívané – patchworkové rodiny. Patchwork je veselá sešívaná deka, ale pokud se jedná o soužití, je v ní vždycky zašitý i kus výbušniny.

Hodnocení:

Tiskni článek

Pošli článek

Kolik lidí po zkrachovalých prvních vztazích vstupuje do dalšího partnerství a kolik dětí tak vyrůstá mezi dvěma domácnostmi, nelze nikde dohledat. Stejně tak nejsou známy přesné počty rozpadlých rodin, neboť kromě statisticky zmapovaných manželských svazků dnes spousta dvojic žije pod jednou střechou bez oddacího listu. A pochopitelně ani těmto párům se krach partnerství nevyhýbá. Dítě tak musí do své rodinné konstelace přijmout nové partnery svých biologických rodičů, rozrůstá se pak často i jeho sourozenecká základna o sourozence polorodé i nevlastní, dále o nové babičky a dědečky a další „koaliční“ příbuzné. Rodina v tradičním pojetí se mění v širší rodinné koalice, jejichž dobré fungování klade na všechny zúčastněné dospělé vysoké nároky, pokud chtějí, aby děti propluly rozpadem jedné rodiny a nastavením života v rodině nové bez bolestných šrámů a traumatických zážitků. Pro nevlastního rodiče se nyní používá unikátní české označení „třetí rodič“. Na rozdíl od negativně zabarvených pojmenování macecha či otčím v sobě nese pozitivní náboj.

Jak na vztah s nevlastní dětmi, když třetí rodič jste vy? Doporučené základní ingredience jsou: pomalu, trpělivě a bez naléhání. Samozřejmě platí, že co jedna konkrétní komponovaná rodina, to originální příběh a velký vliv na fungování patchworkové rodiny má bezesporu to, zda rodiče dítěte mají mezi sebou již dořešená emoční zranění a nastavená pravidla rodičovského fungování po rozvodu či rozchodu.

Nenuťte se do pocitu, že nevlastní dítě musíte milovat
Ne, není na tom nic špatného. Milovat nevlastní děti není vaše povinnost. Pokud už máte svoje děti, je dobré nepřistupovat k dětem partnera s tím, že je musíte milovat jako ta svoje a musíte pro ně dělat všechno stejně. Z toho vzniká frustrace, protože v praxi se ukazuje, že to není v silách třetích rodičů. Pokud jdou do vztahu s tím, že budou nevlastní děti milovat stejně jako vlastní, a ono to tak není, dostaví se pocit, že jsou špatnými rodiči – a co teď s tím?!

« předchozí strana 1 2 3 4

 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?

Soutěže

TOP MÓDA

Slovanský len

Lidé se vyjadřují skrze hudbu, skrze tahy štětce, jenž utváří více

TOP ZDRAVÍ A KRÁSA

Léčebné účinky

Na českém trhu se stále více prosazuje nová řada kosmetických krémů více

TOP CESTOVÁNÍ

Dovolená v tropech

Sychravé počasí nám už naplno předvedlo svou sílu. více

TOP GURMÁN

MyRaw

Tak přesně toto říkají zákazníci kavárny MyRaw Café v Praze a bistra MyRaw Food více

TOP SPOLEČNOST

Profi oděvy

Značka PROFI ODĚVY byla založena v roce 2006 a jejím posláním vždy více

Podlehněte šperkům

Český eshop Bangles.cz upoutá snad každou ženu svými nádhernými šperky. více

Wellness a plavání

Plavecký areál Jedenáctka VS nabízí vyžití pro celou rodinu více

Víte co je dobré?

Představte si, že vcházíte do spižírny napěchované těmi nejlepšími více