Anna Ježková

Text: Prima Žena
5. června 2020 | 09:00

Rozhovor s Annou Ježkovou, zakladatelkou centra RoSa.

anna_jezkova_3_PZ.jpg anna_jezkova_1_PZ.jpg anna_jezkova_2_PZ.jpg anna_jezkova_4_PZ.jpg anna_jezkova_5_PZ.jpg

Hodnocení:

Tiskni článek

Pošli článek

Studium na Univerzitě Michele de Montaigne v Bordeaux ovlivnilo Váš život, směr, jakým se začala ubírat Vaše práce. Co bylo tím impulsem?
Při studiích jsem se ve Francii starala o 41tiletého Jean Pierra, který měl ve dvaceti letech nehodu na motorce a od té doby byl upoután na vozík. Jako kvadruplegik, nemohl hýbat ani rukama ani nohama. Měl aktivní pouze jeden prst na ruce, kterým řídil vozík. Naučila jsem se na věci dívat nově a líbilo se mi, jak fungují sociální služby ve Francii. Motivací pro RoSu bylo také vytvořit bezpečné prostředí pro seniory a pro tento typ lidí.

Provázela Vás péče o seniory dětstvím?
Pocházím z rodiny, kde babičky i dědečkové byli a jsou její aktivní součástí. Ráda jsem si povídala se svým dědečkem o jeho životní cestě, zažil druhou světovou válku a pak útrapy komunismu. Babičku už mám jen jednu. V devadesáti se aktivně stará o mé syny a je úžasné to vidět. Moje druhá babička, která zemřela v loňském roce ve věku 93 let žila u nás v RoSe a pro mě to byla úžasná satisfakce, že poté co jsem projekt připravovala a přes všechny překážky vydobyla, bylo možné, aby v něm dožila i moje vlastní babička.

V centru Liberce jste začala stavět již druhou Rezidenci RoSa pro seniory v České republice. První už několik let funguje v Praze. Senioři tam žijí jinak, přístup k nim je jiný, v čem?
Mají volnost. Nikdo jim neříká, kdy za nimi mají přijít návštěvy, nenutí je obědvat v určitou dobu, ani hlásit, zda u nich někdo přespí. V RoSe má každý náš klient svůj byt a služby si domluví jaké aktuálně potřebuje. Snažíme se o to (v běžné době mimo pandemie), aby dům nebyl uzavřený ani před okolím. Chráníme jeho obyvatele, ale neomezujeme je. Lidé bydlící nedaleko, ale i kolemjdoucí nebo hosté se u nás zastaví v kavárně, v restauraci, u lékaře, nebo si půjčí knížku v knihovně či se stanou aktivním účastníkem našeho programu.

« předchozí strana 1 2 3

 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?

Soutěže

TOP MÓDA

Udržitelné materiály

Slovo udržitelnost se objevuje snad ve všech odvětvích průmyslu. více

TOP ZDRAVÍ A KRÁSA

Oplálená a zdravá

Fakt, že nadměrné opalování je zdraví škodlivé, je poměrné známý. více

TOP SEX A VZTAHY

Jak přežít rozvod

Máte za sebou rozvod? Pak jste právě ukončili jednu důležitou etapu. více

TOP GURMÁN

Léto plnými doušky

Je libo skvělý letní drink? Navoďte si i v pohodlí domova tu pravou dovolenkovou více

Original Marines

Italská módní značka – od batolat až po teens. Hledáte něco hezkého pro své děti, více

Dokonalý Valentýn

Svátek sv. Valentýna počítají zamilovaní k nejdůležitějším dnům v roce. více

Tančírna

Jak přečkat období dlouhých zimních večerů a vytahaných svetrů, když nás televizní více