Muzeum, kde to voní…

Text: Prima Žena
31. srpna 2018 | 15:00

Když v roce 1991 firma A.W. po restituci převzala v Lošticích výrobu Olomouckých tvarůžků, jedním ze záměrů bylo vybudovat tomuto sýrovému skvostu vlastní muzeum.

muzeum_kde_to_voni_2_PZ.jpg muzeum_kde_to_voni_3_PZ.jpg muzeum_kde_to_voni_4_PZ.jpg muzeum_kde_to_voni_1_PZ.jpg muzeum_kde_to_voni_5_PZ.jpg

Hodnocení:

Tiskni článek

Pošli článek

Muzeum Olomouckých tvarůžků otevřené v roce 1994 v místě původní výrobny významně přispělo k jejich popularizaci, avšak nevyhovovalo jeho umístění v areálu výrobního závodu. Proto A.W. spol. s r.o. zrekonstruovala dům hned vedle sídla firmy a v roce 2014 otevřela muzeum zcela nové. Zde ukazuje v moderně pojatých expozicích průřez historií Olomouckých tvarůžků od nejstarších pramenů až do současnosti.

Prohlídka začíná prvními zmínkami o výrobě tvarůžků i s dobovými fotografiemi. Dál pak volně sleduje linii výroby od zpracování tvarohu, formování a koupání tvarůžků, až po jejich balení včetně funkční stloukačky na bedničky. Na osudu jednotlivých osobností demonstruje počátky výroby Olomouckých tvarůžků přes dobu před první světovou válkou, kdy se členové rodu Wesselsů stali největšími výrobci Olomouckých tvarůžků. Velmi oblíbené je retro "Sokolské kino Loštice", kde se promítají filmy o výrobě a historii Olomouckých tvarůžků. Návštěvníci v muzeu naleznou i originály formovacího a koupacího stroje z 20. století.

Poslední místnost je věnována využití tvarůžků v kuchyni, a tak na ni zcela logicky navazuje vstup do podnikové prodejny, kde je možno zakoupit nejen přes 30 hmotnostních a tvarových variant Olomouckých tvarůžků, ale spoustu sýrových lahůdek a mléčných výrobků.

Muzeum je bezbariérové, doba prohlídky trvá dle individuálního zájmu cca hodinu.

www.tvaruzky.cz
 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?

Soutěže

TOP MÓDA

Barevný soulad

Ples, svatba, návštěva divadla nebo vernisáž. Jedná se o události, více

TOP ZDRAVÍ A KRÁSA

Síla konopí

Chrání nervy, posilují imunitu a ulevují od bolesti. více

TOP SEX A VZTAHY

Generace Mileniárů

Kolem roku 2020 bude zhruba polovina pracující populace více

TOP CESTOVÁNÍ

Polární záře

Také jste vždy snili vidět polární záři, ale na dovolenou jezdíte stále více

TOP GURMÁN

Zahřejte se

Stejně jako měníme s příchodem podzimu své oblečení, měli bychom změnit také více

Vaše vášeň

Odvážná. Nekompromisní. Svá. Přivítejte novou ovocně-květinovou více

Parfémový hit

Dá se ještě vůbec vylepšit bestseller jakým je bez pochyb vůně z řady Euphoria? více

Hravé rozvíjení

Žádný rodič nechce zanedbat nic, co se týká zdravého vývoje dítěte. více