Slovanský temperament

Text: Prima Žena
5. března 2020 | 09:00

Tři choreografie, tři slovanští tvůrci. Polsko, Rusko, Česko – takové spojení dalo vzniknout netypickému baletnímu představení Slovanský temperament. Katarzyna Kozielská, Andrej Kajdanovskij a Ondřej Vinklát jsou choreografové s jedinečnou vizí a nadáním, smyslem pro vyjádření emocí a typickým slovanským temperamentem. Jejich choreografie Aspects, Dumka i Perfect Example již mají své jasné obrysy a na jevišti Nové scény Národního divadla jsou k vidění od 13. března 2020.

Hodnocení:

Tiskni článek

Pošli článek

Letošní sezona Baletu Národního divadla nabídne divákům úspěšné komponované představení Slovanský temperament. Tři choreografie Aspects, Dumka a Perfect Example jsou inspirovány slovanskou duší a energií tvůrců: Polky Katarzyny Kozielské, Čecha Ondřeje Vinkláta a Rusa Andreje Kajdanovského. Tři choreografové, které spojuje jedinečná vize a nadání a smysl pro vyjádření emocí. Mladí tvůrci přináší individuální pohled na lidskou společnost, ale zároveň ukazují, že život lze chápat také lyricky jako báseň. Všechny tři choreografie vznikly přímo pro Balet Národního divadla.

ONDŘEJ VINKLÁT – DUMKA
„Když jsem Dumku č. IV Antonína Dvořáka slyšel poprvé, okamžitě mi padla do noty. Pouštěl jsem si ji znovu a znovu. Představoval jsem si, jak se setkávám s někým, koho jsem znal a kdo mi byl velmi blízký. Jako bych s ním opravdu byl, prožíval chvíle plné úsměvu a bezstarostného dětství. A pokaždé když se po tomto euforickém vzletu vracel hlavní motiv, bezpečně mě ujišťoval, že je to pryč…“

Ondřej Vinklát, bývalý první sólista Baletu ND, se v Dumce představil poprvé jako choreograf Baletu ND (doposud tvořil pro DEKKADANCERS). Jak už název napovídá, na začátku jeho tvorby stál Antonín Dvořák se svou Dumkou č. 4. Ondra nevytvořil jen choreografii inspirovanou melancholií této skladby, ale dokomponoval i další hudební část. Jeho dílo je dynamické, odráží Ondrovo mládí, živočišnost a také velkou vazbu na tanečníky – kamarády, kteří se na vzniku výsledného tvaru podíleli velmi aktivně. Dumka je fungující organismus, který vaši pozornost nepustí ani na okamžik a dovolí vám jít světem vzpomínek, střípků z minulosti až do posledního momentu – teď a tady.

« předchozí strana 1 2 3

 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?

Soutěže

TOP MÓDA

Hodinky Parmigiani

Pražská klenotnictví BENY se zaměřují jen na šperky a hodinky od nejprestyžnějších značek. více

TOP ZDRAVÍ A KRÁSA

Jarní alergie

Důsledky nezvykle teplého počasí letos naplno pociťují mimo jiných i alergici. více

TOP SEX A VZTAHY

Předehra je důležitá

Minimálně šestiminutová předehra je klíčem k uspokojivému milování. Pro většinu lidí více

TOP GURMÁN

Klidná chvilka

Nikdy nepodceňte šálek dobrého horkého čaje! Kvalitní čaj totiž dokáže zlepšit den, u více

Skincare dieta

Zatímco jsou všichni zaneprázdněni debatou o novoročních dietách, švédská skintech více

Dokonalý Valentýn

Svátek sv. Valentýna počítají zamilovaní k nejdůležitějším dnům v roce. více

Plánujete stítění?

V zimě už sice plánujeme letní dovolenou, ale jelikož nám není v našich domovech horko, více