Manga miluje Muchu

Text: Prima Žena
27. července 2019 | 09:00

Co má společného český secesní malíř s japonským komiksem? Víc, než by se mohlo zdát! Ukazuje to monumentální výstava, která od července 2019 do listopadu 2020 procestuje Japonsko.

Hodnocení:

Tiskni článek

Pošli článek

Původem český secesní malíř a grafik Alfons Mucha (1860-1939) svým nezaměnitelným výrazem definoval celou éru – a nejen tu. Když se koncem 19. století proslavil spoluprací se Sarah Bernhardt a stal se průkopníkem nového vizuálního stylu, málokdo mohl tušit, že Muchova umění bude ještě 80 let po jeho smrti všude plno. Celou šíři jeho vlivu na umělce posledních více než sta let ukazuje rozsáhlá putovní výstava s názvem TIMELESS MUCHA: MUCHA TO MANGA – THE MAGIC OF LINE.

Výstava, pořádaná organizací Mucha Foundation, je mimořádně zajímavá svým pojetím. Návštěvníci uvidí řadu Muchových děl, od velmi raných výtvorů přes grafiky z jeho mládí po nejslavnější plakáty, které z něj udělaly mezinárodní hvězdu, ale také zcela jedinečné spektrum prací umělců celého uplynulého století, v nichž je patrný Muchův vliv.

Kulturní výměna mezi českým a japonským výtvarným uměním probíhá a neustále se rozvíjí už od otevření Japonska západnímu světu v roce 1853 – Mucha sám se inspiroval plochami a květinovými motivy tradičního japonského umění, ovlivnil tím západní secesní styl, a ten se potom odrazil zpět do Japonska.

Vedle sebe se tak ocitají japonské ilustrace z období Meidži (konce 19. a začátku 20. století), kde už je patrná osobitá interpretace Muchova vidění, a mnohem pozdější projevy – Muchu pro sebe znovuobjevili například autoři vizuálního stylu psychedelických rockových kapel 60. a 70. let 20. století. Celkem 250 děl mapuje vývoj rozmanitých muchovských interpretací od konce 19. století dodnes.

« předchozí strana 1 2

 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?

Soutěže

TOP MÓDA

Elka underwear

Avokádový chleba, avokádové trenýrky. Generace mileniálů ví, co chce, a nebojí se více

TOP ZDRAVÍ A KRÁSA

Tradiční Feng Shui

Aura-Soma a Feng Shui tvoří zajímavou dvojici. Svět Aura-Somy nám řečí barev více

TOP SEX A VZTAHY

Hypnoterapie

Špatné soustředění, fobie, úzkostné i depresivní stavy, poruchy spánku, alergie, i více

TOP CESTOVÁNÍ

Noc na zámku

Sníte o životě na zámku? „Zkoušeli jste spát jako kněžna či kníže na zámku? více

TOP GURMÁN

Zelená káva

Černou kávu zná každý. Zelená však zůstává pro mnoho konzumentů neobjeveným více

Slabé pánevní dno

Téma pánevního dna trápilo mnoho našich kamarádek i zákaznic a tak jsme vytvořili více

Letní líčení

S příchodem teplejšího počasí a slunečních paprsků většina žen ubírá na make-upu. více

Krásná pleť

S věkem kůže ztrácí svou pružnost a pevnost a stává se tenčí. Tato ztráta pružnosti více