Nový cirkus: fenomén, který baví Čechy

Text: Prima Žena
17. května 2019 | 15:00

Nový cirkus je pojem, který stále více a častěji rezonuje v českých médiích. Relativně nový umělecký žánr si získal mnoho příznivců po celém světě a jeho popularita stále stoupá. Proč? Možná proto, že spojuje divadelní umění s cirkusovým a v divácích probouzí tři hlavní emoce. Strach, jenž se mění v úžas a který nejčastěji vrcholí smíchem. Pojďme se na tento fenomén podívat zblízka.

Hodnocení:

Tiskni článek

Pošli článek

Zapomeňte na zvířata, lidské tělo vás okouzlí
Asi není překvapivé, že většina lidí si pod pojmem cirkus představí klauny a drezuru zvířat. Tady je ovšem stěžejní slovíčko „Nový“. Nový cirkus v sobě totiž spojuje hned několik druhů umění, počínaje cirkusovými disciplínami a akrobacií, přes hrané divadlo až po tanec. Výsledkem je představení plné ladných pohybů v kombinaci s vrcholně obtížnými artistickými prvky. Žádná zvířata, pouze úchvatné výkony lidského těla.

Z francouzských ulic do celého světa
Kolébkou tohoto uměleckého žánru je Francie. Na zdejších ulicích se začátkem 70. let 20. století totiž začala množit představení pod širým nebem, která byla založena právě na kombinaci cirkusových prvků a pouličního divadla. Vznikla tak relativně otevřená forma umění, která umělcům nabízela široké možnosti vyjádření sebe sama i dějové linky. A z Francie se začala poměrně rychle šířit do okolních evropských zemí i zámoří. Do České republiky pak tento žánr před rokem 1989 přivedl především Ctibor Turba, který jej rozvíjel v divadle Alfréd ve dvoře. Největší rozkvět tohoto dramatického umění u nás nastal ale až po roce 2009. Od té doby jeho popularita stále roste, a to nejen v kruzích divadelníků a kritiků, ale především mezi širokou veřejností.

Chuť se bavit
Nový cirkus je fenomén. Lidé tato představení vyhledávají čím dál častěji, což vedlo a stále vede ke vzniku rozmanitých přehlídek a festivalů zaměřených právě na tuto formu vyjádření a její nové podoby. Co nás na tom tak láká? Asi fakt, že se jedná o živé umění. Představení jsou plná akce, zábavy i nebezpečí, jsou dynamická a divák tak často neví, kam dřív s očima. Je to prostě podívaná, která baví a fascinuje dospělé i mladší diváky.

« předchozí strana 1 2

 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?

Soutěže

TOP MÓDA

Mekka šperkařů

Jedinečný šperk vznikne tehdy, když jsou splněny dvě podmínky – zlatník více

TOP ZDRAVÍ A KRÁSA

Zhubněte snadno

Máte pocit, že ať děláte, co děláte, zhubnout se vám stále nedaří? více

TOP SEX A VZTAHY

Sex ve vyším věku

Ačkoliv četné průzkumy naznačují, že sexuální aktivita lidí pokračuje i ve vyšším věku, více

TOP CESTOVÁNÍ

Léto v bublinkách

Slunce, vlny a vítr ve vlasech, zkrátka pocit z přímořské dovolené, více

TOP GURMÁN

Tvarohový koláč

Máte doma přebytky ovoce a nestíháte je jíst? Co takhle si jeho lahodnou chuť více

Slabé pánevní dno

Téma pánevního dna trápilo mnoho našich kamarádek i zákaznic a tak jsme vytvořili více

Bílá dovolená

Když se řekne Harrachov, většině lidí se vybaví horské středisko, více

Letní líčení

S příchodem teplejšího počasí a slunečních paprsků většina žen ubírá na make-upu. více