Nový cirkus: fenomén, který baví Čechy

Text: Prima Žena
17. května 2019 | 15:00

Nový cirkus je pojem, který stále více a častěji rezonuje v českých médiích. Relativně nový umělecký žánr si získal mnoho příznivců po celém světě a jeho popularita stále stoupá. Proč? Možná proto, že spojuje divadelní umění s cirkusovým a v divácích probouzí tři hlavní emoce. Strach, jenž se mění v úžas a který nejčastěji vrcholí smíchem. Pojďme se na tento fenomén podívat zblízka.

Hodnocení:

Tiskni článek

Pošli článek

Zapomeňte na zvířata, lidské tělo vás okouzlí
Asi není překvapivé, že většina lidí si pod pojmem cirkus představí klauny a drezuru zvířat. Tady je ovšem stěžejní slovíčko „Nový“. Nový cirkus v sobě totiž spojuje hned několik druhů umění, počínaje cirkusovými disciplínami a akrobacií, přes hrané divadlo až po tanec. Výsledkem je představení plné ladných pohybů v kombinaci s vrcholně obtížnými artistickými prvky. Žádná zvířata, pouze úchvatné výkony lidského těla.

Z francouzských ulic do celého světa
Kolébkou tohoto uměleckého žánru je Francie. Na zdejších ulicích se začátkem 70. let 20. století totiž začala množit představení pod širým nebem, která byla založena právě na kombinaci cirkusových prvků a pouličního divadla. Vznikla tak relativně otevřená forma umění, která umělcům nabízela široké možnosti vyjádření sebe sama i dějové linky. A z Francie se začala poměrně rychle šířit do okolních evropských zemí i zámoří. Do České republiky pak tento žánr před rokem 1989 přivedl především Ctibor Turba, který jej rozvíjel v divadle Alfréd ve dvoře. Největší rozkvět tohoto dramatického umění u nás nastal ale až po roce 2009. Od té doby jeho popularita stále roste, a to nejen v kruzích divadelníků a kritiků, ale především mezi širokou veřejností.

Chuť se bavit
Nový cirkus je fenomén. Lidé tato představení vyhledávají čím dál častěji, což vedlo a stále vede ke vzniku rozmanitých přehlídek a festivalů zaměřených právě na tuto formu vyjádření a její nové podoby. Co nás na tom tak láká? Asi fakt, že se jedná o živé umění. Představení jsou plná akce, zábavy i nebezpečí, jsou dynamická a divák tak často neví, kam dřív s očima. Je to prostě podívaná, která baví a fascinuje dospělé i mladší diváky.

« předchozí strana 1 2

 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?

Soutěže

TOP MÓDA

Letní trendy

Letní měsíce nám v rámci oblečení i obuvi dávají spoustu příležitostí ke kreativitě. více

TOP ZDRAVÍ A KRÁSA

Krásný úsměv

Stále více lidí trápí nehezký zubní kámen, který nejen že vizuálně kazí náš úsměv, více

TOP SEX A VZTAHY

Milosrdná lež

Čerstvý průzkum australských odborníků ukázal, že přes dvě třetiny lidí někdy více

TOP CESTOVÁNÍ

Rady na cesty

Začíná letní sezóna plná cestování a nevšedních zážitků. Přečtěte si pár tipů více

TOP GURMÁN

Chutě na uzdě

Při otázce, co vás při jídle uspokojí, asi bez váhání odpovíte, že pokud se dosyta najíte více

Original Marines

Italská módní značka – od batolat až po teens. Hledáte něco hezkého pro své děti, více

Růžové víno

Léto je neodmyslitelně spojené se svěžími růžovými víny vládnoucími sezóně od jara a více

Krásná pleť

S věkem kůže ztrácí svou pružnost a pevnost a stává se tenčí. Tato ztráta pružnosti více