Nový cirkus: fenomén, který baví Čechy

Text: Prima Žena
17. května 2019 | 15:00

Nový cirkus je pojem, který stále více a častěji rezonuje v českých médiích. Relativně nový umělecký žánr si získal mnoho příznivců po celém světě a jeho popularita stále stoupá. Proč? Možná proto, že spojuje divadelní umění s cirkusovým a v divácích probouzí tři hlavní emoce. Strach, jenž se mění v úžas a který nejčastěji vrcholí smíchem. Pojďme se na tento fenomén podívat zblízka.

Hodnocení:

Tiskni článek

Pošli článek

Zapomeňte na zvířata, lidské tělo vás okouzlí
Asi není překvapivé, že většina lidí si pod pojmem cirkus představí klauny a drezuru zvířat. Tady je ovšem stěžejní slovíčko „Nový“. Nový cirkus v sobě totiž spojuje hned několik druhů umění, počínaje cirkusovými disciplínami a akrobacií, přes hrané divadlo až po tanec. Výsledkem je představení plné ladných pohybů v kombinaci s vrcholně obtížnými artistickými prvky. Žádná zvířata, pouze úchvatné výkony lidského těla.

Z francouzských ulic do celého světa
Kolébkou tohoto uměleckého žánru je Francie. Na zdejších ulicích se začátkem 70. let 20. století totiž začala množit představení pod širým nebem, která byla založena právě na kombinaci cirkusových prvků a pouličního divadla. Vznikla tak relativně otevřená forma umění, která umělcům nabízela široké možnosti vyjádření sebe sama i dějové linky. A z Francie se začala poměrně rychle šířit do okolních evropských zemí i zámoří. Do České republiky pak tento žánr před rokem 1989 přivedl především Ctibor Turba, který jej rozvíjel v divadle Alfréd ve dvoře. Největší rozkvět tohoto dramatického umění u nás nastal ale až po roce 2009. Od té doby jeho popularita stále roste, a to nejen v kruzích divadelníků a kritiků, ale především mezi širokou veřejností.

Chuť se bavit
Nový cirkus je fenomén. Lidé tato představení vyhledávají čím dál častěji, což vedlo a stále vede ke vzniku rozmanitých přehlídek a festivalů zaměřených právě na tuto formu vyjádření a její nové podoby. Co nás na tom tak láká? Asi fakt, že se jedná o živé umění. Představení jsou plná akce, zábavy i nebezpečí, jsou dynamická a divák tak často neví, kam dřív s očima. Je to prostě podívaná, která baví a fascinuje dospělé i mladší diváky.

« předchozí strana 1 2

 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?

Soutěže

TOP MÓDA

Oblečení na běh

Krásné počasí nás táhne ven si zaběhat. Nabídka sportovního oblečení na běh více

TOP ZDRAVÍ A KRÁSA

Zpět do kondice

Dlouhodobé trvání omezeného zákazu vycházení a nedostupnost většiny více

TOP SEX A VZTAHY

Vztah na dálku

Mnoho lidí se rozhodne pro vztah, i když s partnerem nežijí ve stejném městě více

TOP CESTOVÁNÍ

České hory

Dovolená v Česku není z nouze ctnost. Je to jen návrat k domácímu zlatu, více

TOP GURMÁN

Léto plnými doušky

Je libo skvělý letní drink? Navoďte si i v pohodlí domova tu pravou dovolenkovou více

Original Marines

Italská módní značka – od batolat až po teens. Hledáte něco hezkého pro své děti, více

Česká síťovka

Vyrábí se od roku 1926, patří k symbolům éry socialismu, nyní se stává retro hitem více

Venkovní obývak

Nejznámější pařížské zahrady, Times Square či Bryant park v New Yorku více