Sušenky a oplatky z Opavy slaví 180 let

Text: Prima Žena
11. srpna 2020 | 09:00

Přesně před 180 lety vznikla v Opavě pekařská tradice, která je s městem nedílně spojena až do dnešních dnů. Původním povoláním soukeník Kaspar Fiedor tehdy napekl a prodal z okna svého domu první oplatky a následně založil firmu Fiedor orientovanou na výrobu trvanlivého pečiva.

susenky_z_opavy_PZ.jpg susenky_z_opavy_1_PZ.jpg susenky_z_opavy_3_PZ.jpg

Hodnocení:

Tiskni článek

Pošli článek

Na odkaz jeho i dalších pokračovatelů z rodiny Fiedorů navazuje současná továrna umístěná v Opavě-Vávrovicích, která je největším a zároveň nejmodernějším místem výroby sušenek v Evropě aktuálního majitele, společnosti Mondelēz International. Denně se tady napeče například více než milion sušenek Oreo, které se odsud stejně jako produkty značek belVita, Milka či Cadbury, vyváží do celého kontinentu i daleko za jeho hranice. Výrobu doplňují sladkosti značky Opavia oblíbené generacemi českých i slovenských spotřebitelů.

„Na začátku 20. století pracovala v továrně šedesátka dělníků a už tehdy závod exportoval své oplatky, perníčky, suchary, čajové pečivo i další produkty daleko za hranice svého regionu. Dnes je zaměstnanců tisícovka a kapacitně ohromné výrobní zázemí, stejně jako know-how a výchova dalších a dalších generací zkušených pekařů, znamenají dopad do celé Evropy,“ říká Ivana Tůmová, generální ředitelka společnosti Mondelez pro Českou republiku, Slovensko i Maďarsko. „Výrobu dnes už daleko více než samotní lidé řídí počítače, obsluha nejmodernějšími technologiemi nabitých strojů vyžaduje navíc zkušené technology a inženýry.“

Jak rodina Fiedorů poznamenala současnou výrobu
Zdatní podnikatelé z rodiny Fiedorů vlastnili továrnu až do druhé světové války. Po jejím konci byla rodina vysídlena a na výrobnu uvalena národní správa. Po revoluci v devadesátých letech došlo k privatizaci a továrna se dočkala několika nadnárodních vlastníků. Ti také rozhodli o tom, že kulatá oplatka zalitá čokoládou původně nazvaná Tartalettes a později Capri dostane nové jméno Fidorka, odkazující k rodině Fiedorů.

« předchozí strana 1 2 3

 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?

Soutěže

TOP MÓDA

Kouzlo krajky

Kouzlu paličkované krajky jsem propadla v 15ti letech, kdy mi taje tohoto více

TOP ZDRAVÍ A KRÁSA

Cesta ke zdraví

„Do Německa jsem šel svobodný s jednou sportovní taškou, a když jsem více

TOP GURMÁN

Rum Serum

Prémiové rumy Serum jsou pevně provázané s příběhem Panamského průplavu, více

Svěží a vypnutá pleť

Caviar Of Switzerland je výjimečná kolekce produktů proti stárnutí pleti, více

Krásná dlažba

Prostory jako je terasa či zahrada nejenže dotvářejí vzhled našeho domu více

Jak přežít rozvod

Máte za sebou rozvod? Pak jste právě ukončili jednu důležitou etapu. více